• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Obserwatorium ciała - wystawa, wykład i open mike

W programie wieczoru: Otwarcie wystawy "Obserwatorium ciała"- Paulina Stokowska i Kamil Niewiński, krótki wykład o postrzeganiu własnego ciała i relacji z nim oraz poetycki Open Mike.

WYSTAWA
"Obserwatorium ciała" to wystawa łącząca dwóch artystów pracujących we wspólnej pracowni. Od czasów studiów inspirowały ich badania naukowe i biologiczne, a co za tym idzie realizowania prac o tematyce analizującej organy, skamieliny i szczątki. Wystawa ukazuje dwa różne spojrzenia.

Obserwatorium Kamila Niewińskiego to badanie ciała zwierzęcego, ewolucji, genów, szkieletów. Jego prace łączą naukę ze sztuką - science art, natchnione są formą ciał zmarłych zwierząt.

Obserwatorium Pauliny Stokowskiej skupia się na ciele człowieka - jego wnętrzu i zewnętrzu. Ciekawi ją nie tylko biologiczność funkcjonowania obiektu ale i jego sfera duchowa, inteligencja jednostki. Rozkłada ciało na czynniki pierwsze, deformuje, zniekształca, aby ukazać piękno i brzydotę form ludzkich. Inspiracja ciałem i nauką jako punkt wyjścia badań artystycznych nakłoniła Kamila i Paulinę do stworzenia wspólnej wystawy "Obserwatorium Ciała"

Paulina Stokowska
Młoda artystka zajmująca się rzeźbą, małymi formami przestrzennymi, rysunkiem i dizajnem. Absolwentka Wydziału Rzeźby i Intermediów na kierunku Rzeźby ASP w Gdańsku. Dyplom obroniła z wyróżnieniem w 2018 roku w pracowni prof. Mariusza Białeckiego. W latach 2013 - 2015 studentka Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Brała udział w wielu plenerach oraz warsztatach. Laureatka IV Studenckiego Biennale Małych Form Rzeźbiarskich oraz finalistka w III Triennale Sztuki Pomorskiej w kat. Formy Przestrzenne. Prowadzi pracownie, realizuje zlecenia.

Kamil Niewiński
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Rzeźby i Intermediów. W latach 2013-2016 studiował Rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wieloletni stypendysta i członek kół naukowych. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych miedzy innymi "NACH DRESDEN, NACH DRESDEN" w Dresden Academy of Fine Arts i "RZIZAJN" w Galerii 18A w Warszawie. Tworzył też wystawy indywidualne jak "Rekonstrukcja Śmierci" w Galerii New Era Art w Krakowie, "Gabinet osobliwego artysty" w GALERII SZTUKI PRO ARTE w Zielonej Górze. Jego Dyplom pod tytułem "POULISAUROS" można zobaczyć na stałej ekspozycji na Wydziale Biologii na Uniwersytecie Gdańskim. Twórca rzeźb z metalu i ceramiki wprowadzający elementy science art'u. Obecnie uczy też malarstwa i rysunku w Edukresce.

WYKŁAD
W czasie wernisażu odbędzie się krótki wykład o postrzeganiu własnego ciała i relacji z nim, poprowadzony przez doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego.
Cielesne i duchowe to wzajemnie przeplatające się wymiary ludzkiego przeżywania. Relacja w jakiej pozostają jest inspiracją dla myślicieli, artystów i naukowców. Prelegenci postarają się, wchodząc w dialog z prezentowanymi pracami, przybliżyć naukowy punkt widzenia związków między somą, a psyche.

Pierwszym doktorantem jest Grzegorz Świątek 
Neurobiolog, psycholog i terapeuta w szkoleniu. Jest doktorantem w katedrze fizjologi zwierząt i człowieka, wydziału biologii uniwersytetu gdańskiego. Zajmuje się biologią zaburzeń psychicznych i neurodegeneracyjnych. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej.

OPEN MIKE
Podczas wernisażu zapraszamy na open mike'a, czyli otwarty mikrofon poetycki i pisarski na temat CIAŁA. Przynieście swoje teksty i podzielcie się nimi z innymi! Nikt nie będzie Was oceniał i nie trzeba z nikim rywalizować - po prostu chcemy Was posłuchać!

ORGANIZATORZY:
Galeria ARTFORMATOR
Dom Sztuki GAK

Dołącz do wydarzenia na facebooku i dowiedz się więcej o wystawie! 

Autor plakatu Mikołaj Hałabuda.

Opinie

Sprawdź się

Który z trójmiejskich poetów otrzymał w 2009 roku prestiżową Nagrodę Kościelskich?