• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Obniżone dotacje dla teatrów z Funduszu Wsparcia Kultury

Magdalena Raczek
10 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Fundusz Wsparcia Kultury powstał w celu pomocy finansowej na bieżącą działalność muzyczną, teatralną i taneczną oraz na utrzymanie miejsc pracy w sektorze kultury. Fundusz Wsparcia Kultury powstał w celu pomocy finansowej na bieżącą działalność muzyczną, teatralną i taneczną oraz na utrzymanie miejsc pracy w sektorze kultury.

W połowie listopada pisaliśmy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstrzymało wypłaty dotacji dla podmiotów, którym przyznano pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Spowodowane to było, jak twierdzi resort, potrzebą weryfikacji wniosków. Dziś już wiadomo, że po tej weryfikacji subwencje dla niektórych instytucji zostały zmniejszone, a największe cięcia budżetowe spotkały teatry.Wydarzenia online w Trójmieście


Przypomnijmy, że z powodu trwającej epidemii ministerstwo w ramach utworzonego Funduszu Wsparcia Kultury oferuje pomoc finansową na bieżącą działalność muzyczną, teatralną i taneczną oraz na utrzymanie miejsc pracy w sektorze kultury. Na ten cel przeznaczono 400 mln zł. Pomoc finansową ma otrzymać ponad 2 tys. podmiotów: samorządowych instytucji artystycznych, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców prowadzących działalność kulturalną, w tym polegającą na świadczeniu usług wspomagających tę działalność przez organizację zaplecza technicznego, na finansowanie lub refinansowanie wydatków ponoszonych w okresie od 12 marca do 31 grudnia 2020 r.

 • Fundusz Wsparcia Kultury został powołany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 • Fundusz Wsparcia Kultury przeznacza 400 mln złotych na pomoc kulturze w czasie epidemii.

Działanie Funduszu Wsparcia KulturyFundusz od początku swojego istnienia wywołuje wiele dyskusji i emocji w środowisku kulturalnym. Po niedawnych kontrowersjach wokół przyznanych dotacji artystom komercyjnym, a następnie po wstrzymaniu wszelkich wypłat, w ostatnich dniach instytucje zaczęły otrzymywać powiadomienia o nowych, zredukowanych kwotach. Ministerstwo tego nie komentuje, dotychczas nie opublikowano listy beneficjentów ani kwot im przyznanych. Beneficjenci Funduszu są zobligowani do wydatkowania środków do końca roku i rozliczenia się z tych wydatków do 15.01.2021 r.

Przeczytaj także: Wstrzymane wypłaty dla artystów. Kto z Trójmiasta miał otrzymać wsparcie?

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie ministerstwa, weryfikacją wniosków zajmowały się Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny, które są operatorami Funduszu. Poddano analizie m.in. zgodność oświadczeń składanych przez beneficjentów z ich faktycznym profilem działalności. Potwierdzono, że rekompensaty przydzielono podmiotom uprawnionym, prowadzącym działalności w obszarze kultury i produkcji artystycznej. Są wśród nich także jednostki działające w kilku dziedzinach. Wszelkie wyjaśnienia oraz odpowiedzi na nurtujące pytania można znaleźć na stronie resortu.

W puli najwyżej ocenionych podmiotów i o najwyższych przyznanych kwotach dofinansowania znalazł się m.in. Teatr Muzyczny w Gdyni. W puli najwyżej ocenionych podmiotów i o najwyższych przyznanych kwotach dofinansowania znalazł się m.in. Teatr Muzyczny w Gdyni.

Niższe dotacje dla teatrów z TrójmiastaJak wygląda na tym tle sytuacja teatrów z Trójmiasta? Dowiedzieliśmy się, że wszystkie trójmiejskie instytucje teatralne wnioskujące o dotację otrzymały obniżone subwencje w stosunku do tego, o co wnioskowano. Jak utrzymuje resort, w puli najwyżej ocenionych podmiotów i o najwyższych przyznanych kwotach dofinansowania znalazły się przede wszystkim duże samorządowe instytucje artystyczne, takie jak: Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr Muzyczny Roma, Teatr Kwadrat czy Opera i Filharmonia Podlaska.

Szefowie teatrów zauważają, że większym problemem w tej sytuacji jest nie samo obniżenie subwencji, lecz czas, jaki pozostał do jej rozdysponowania oraz rozliczenia.

- Teatr Muzyczny wystąpił z wnioskiem o rekompensatę utraconych wpływów z Funduszu Wsparcie Kultury w kwocie 4,389 mln. Na pierwszej liście beneficjentów wymieniono przyznaną nam kwotę 4 mln złotych. Po weryfikacji, która nastąpiła w wyniku protestów medialnych, kwota ostatecznie została zmniejszona do 3 763 400 złotych. Na taką kwotę umowa została podpisana i zatwierdzona 7 grudnia 2020 r. Dla największego teatru muzycznego w Polsce najistotniejsze jest możliwie szybkie rozdysponowanie środków (w momencie, kiedy pojawią się na koncie) zgodnie z przedstawionym finansowym planem. Na wydatkowanie mamy czas do końca grudnia, czyli roku budżetowego, zaś rozliczyć musimy środki do 15 stycznia 2021 r. W chwili obecnej musimy "mocno ścigać się z czasem" - informuje nas Bogdan Gasik, z-ca dyrektora Teatru Muzycznego w Gdyni.
Przeczytaj także: "Frustracja rośnie". Artyści z Trójmiasta komentują swoją sytuację

Opera Bałtycka w Gdańsku finalnie otrzymała 664 647 zł. Kwota ta jest nieco niższa niż ta, która została przyznana w pierwotnej wersji, czyli 709 600 zł.

Również Filharmonia Bałtycka otrzymała niższe wsparcie. Na zdjęciu Gdański Festiwal Muzyczny. Również Filharmonia Bałtycka otrzymała niższe wsparcie. Na zdjęciu Gdański Festiwal Muzyczny.
Z kolei subwencja Polskiej Filharmonii Bałtyckiej została obniżona o 96 tys. złotych.

- Przyznano nam ostatecznie 1,61 mln zł, czyli o 96 tys. zł mniej niż pierwotnie. Nie otrzymaliśmy uzasadnienia takiej decyzji, ale wiemy, że redukcja środków przyznawanych instytucjom kultury dotyka wszystkich beneficjentów programu. Nie zmieniły się zasady wykorzystania środków. Wszystkie instytucje kultury mają czas na wydatkowanie środków z dotacji do końca roku kalendarzowego, a do 15 stycznia należy się z tego rozliczyć - mówi Łukasz Rudziński, specjalista ds. PR Filharmonii.
Gdański Teatr Miniatura otrzymał około 2 tys. zł mniej niż w pierwszej decyzji, czyli 97 031,00 zł.

- O tym, że dostaliśmy zmniejszone środki dowiedzieliśmy się już w formularzu z informacjami do umowy. Natomiast w związku z tym, że środki mają być wydane do końca roku, to wszystko odbywa się w zawrotnym tempie. Wiadomo, że to jest wyjątkowa sytuacja. Jestem zdziwiona, znając urzędowe procedury, że jednak da się działać tak szybko. Ale trzeba podkreślić, że też jest duża pomoc konsultantów - my akurat dzwonimy do Instytutu Teatralnego - bardzo szybko można uzyskać wskazówki i poradę - przyznaje Agnieszka Kochanowska, rzeczniczka i kierowniczka literacka Miniatury.
Z kolei Teatr Miejski w Gdyni wnioskował do Ministerstwa o wsparcie wysokości 460 tys. złotych i taka kwota została mu pierwotnie przyznana. Po weryfikacji kwota ta została zmniejszona o 16 tys. zł.

- U nas zmniejszono przyznaną kwotę o 22,6 proc. względem kwoty wnioskowanej, która w pierwszej informacji o beneficjentach Funduszu została nam przyznana w całości. Nie podano nam żadnego uzasadnienia obniżenia przyznanej dotacji - mówi Jagoda BiałogrodzkaTeatru Komedii Valldal.
Jedynie gdański Teatr Wybrzeże nie wystąpił o pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury. Teatr już wcześniej otrzymał wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i "Tarczy 4.0", więc kolejna dotacja mu nie przysługiwała. Jak podkreślił w rozmowie z nami dyrektor Wybrzeża Adam Orzechowski, dzięki temu wsparciu sytuacja finansowa teatru jest stabilna.

Miejsca

Opinie (44) 8 zablokowanych

 • Najważniejsze, że na Zenka, Podsiadło i Golców dali. (4)

  Aktorzy teatralni, muzycy filharmonii i osoby, które są na widowni to nie elektorat rządzących.

  • 49 14

  • piszesz nieprawdę

   nie wstyd ci?

   • 4 20

  • krysia Janda, tomuś Karolak . . .

   • 8 12

  • Nie kłam że Podsiadło chciał wyłudzić choć złotówkę. Olał ich i twoje kłamstwa...

   • 6 1

  • Stolce to razem ze dwie bańki pociągnęli.

   Bogacze będą jeszcze bogatsi .

   • 9 1

 • (4)

  w życiu do teatru bym nie poszedł))))

  • 14 32

  • film jest najważniejszą ze sztuk ;-)

   • 0 0

  • ci co minusują nie kumają, że to z misia (1)

   • 1 0

   • coraz więcej rzeczy nie kumają, niestety..

    • 0 0

  • Pamiętna scena z wozem :D

   youtube.com/watch?v=1FtxkuD2bQA

   • 1 0

 • (1)

  Zabrali kulturze i dali innej "kulturze":) Poczytajcie sobie o dotacjach udzielonym zespołom z branzy disco polo, czy innych podsiadlów...;)

  Zastanawia mnie tylko jedno. Jesli chodzi o obszar "muzyki" objęty dotacjami, to co teledysk widać jeden wielki przepych: laski, machanie tyłkami, wille, baseny, fury, złote łańcuchy... Wystarczyło trochę odwołanych koncertów i ci sami "gwiazdorzy" płaczą, że nie mają na życie;) Hahahaha żałosne;) Pokazuje to tylko jak te całe szpanerstwo ma krótkie nogi;) Ludzie z takimi przychodami żyją z tygodnia na tydzien, czy może porzucili godność dla zwykłego żebractwa z puli publicznej kasy?;) Czyżby to zwykła prymitywna chciwosć?

  • 28 10

  • A tobie się wydaje, że oni ten cały blichtr za swoje kupują?

   Agencje to ogarniają, wytwórnie filmują, sposorzy lokują swoje produkty, itp. To jest scenografia i stylizacja, a nie ich sprzęty codziennego użytku.

   • 4 0

 • PiS potrafi !

  Kolejna porażka tego rządu. Źle dobrane kryteria konkursu spowodowały że pomoc, która miała wspomóc najbardziej poszkodowanych, zamieniła się w festiwal rozdawnictwa dla celebrytów. Tym ruchem spowodował konflikt społeczny i ludzie zaczęli się nawzajem wyzywać i oskarżać.
  Naród uznał że bogaty celebryta wyciąga pazerną rękę po miliony, a ciężko pracującą pielęgniarka nie ma za co żyć.
  Branża sceniczna również została podzielona i jedni wytykali palcami drugich. Zaczely sie kłótnie i podziały.
  Kiedy zrobiło się gorąco, rząd zawiesił wypłacanie pieniędzy na długi czas.Teraz obniżył stawki i po cichu wysyła pieniądze ukrywając kwoty i nazwiska beneficjentów. Przez swoją nieudolność skrócił do minimum czas jaki został na wydanie tych pieniędzy, co oznacza że wielu nie zdąży i trzeba będzie środki zwrócić. Pominął wiele branż i zawodów zostawiając ludzi na lodzie. Sklócił ludzi, podzielił, obiecał i wszystko sknocił. Tylko PiS to potrafi. Glosujcie na nich dalej.

  • 32 18

 • (2)

  Dla tęczowych, kodowców i innych różnych wywrotowców włodarze miasta mają nie małe pieniądze, ale na kulture dotacji nie ma i nie będzie.

  • 26 27

  • Bo wyborca pisu nie potrzebuje kultury przecież.

   • 17 8

  • Widzę, pierwszy anty-gdański troll już ujada;) Zaraz zleci się reszta. Dziwi mnie tylko jedno. Skoro w pro wolnościowym trójmiescie jest tak źle, to czemu przyjezdza tu masa ludzi z Polski B?

   • 16 2

 • A poprzednio było,, pinindzy nima i nibyndze,, PO nich został smród. (1)

  • 19 25

  • Nie smród tylko nadwyżka finansowa zajumana przez PIS...

   • 5 5

 • Jak się okazuje artyści to niebieskie ptaki.

  Biadolą, że w pandemii im ciężko. A za 2godziny koncertu na weselu chcą 30-40 tys. Nie mówiąc o występach dla mas za kilkaset tysięcy złotych. Jak się żyje ponad stan i nie myśli o przyszłości to tak jest.

  • 19 11

 • (1)

  Kasa poszła na Martyniuka, Golców i Sławomira

  • 24 11

  • Dla ciebie

   POwinny iść na spektakle z wiszącymi jądrami na krzyżu?

   • 3 2

 • Bayer Full dostał pół bańki. (1)

  Nazwa zespołu , programem rządu.

  • 24 9

  • Bajer fool...

   • 3 0

 • I dobrze

  Bilety drogie, a jak chce się jakiś kupić to zwykle nie ma miejsc bo wyobraźcie sobie że wbrew pozorom w dzisiejszych czasach teatry mają powodzenie jak nigdy. Dlaczego teatry nie utrzymują sie same i potrzebują dotacji?

  • 13 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie mieszka Magdalena Grzebałkowska?

 

Najczęściej czytane