• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ON/OFFelia

Projekt ON/OFFelia to organizowane już po raz piąty warsztaty teatralne z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Gdańsku-Przeróbce. Przedsięwzięcie zwieńczy spektakl finałowy, którego premiera odbędzie się 2 lipca o godz. 19:00 w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Przedstawienie jest efektem trzymiesięcznej pracy warsztatowiczów z Zakładu Karnego pod okiem edukatorki teatralnej Magdaleny Zelent, inicjatorki projektu. O profesjonalną oprawę spektaklu zadbały także trójmiejskie artystki: Natalia Osuch (muzyka, audiowizualia) oraz Weronika Szymańska (scenografia, kostiumy).

kwi 19

piątek, godz. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
maj 1

środa, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 100 zł
Kup bilet
Za materiał do pracy w trakcie zajęć, podobnie jak w poprzednich edycjach projektu, posłużyły fragmenty "Hamleta" Williama Shakespeare'a. Jak pokazało doświadczenie, to właśnie ta sztuka najsłynniejszego dramatopisarza ery nowożytnej najlepiej sprawdza się w pracy z tak specyficzną grupą uczestników i daje najlepsze efekty terapeutyczne. Uczestnicy warsztatów przeszli przez wszystkie etapy przygotowania spektaklu teatralnego - od pracy nad tekstem i elementów warsztatów aktorskich, przez współtworzenie koncepcji reżyserskiej i scenograficznej. Przed nimi ostateczny sprawdzian - zetknięcie z żywą publicznością na Scenie Nowa Synagoga. Także dla widzów przedstawienie finałowe będzie niezwykłą okazją do konfrontacji z obowiązującymi w społeczeństwie stereotypami na temat osób przebywających w zakładach karnych.

Trzymiesięcznym warsztatom ON/OFFelia w tym roku towarzyszyły także inne wydarzenia - osadzeni z Przeróbki odbyli warsztaty dramowe z Martą Sokołowską-Mróz oraz wzięli udział w lekcji interpretacji dramatu z prof. Ewą Nawrocką, literaturoznawczynią z Instytutu Filologii Polskiej UG.

Organizator projektu ON/OFFelia: Polskie Towarzystwo Szekspirowskie
Partnerzy projektu: Zakład Karny w Gdańsku-Przeróbce, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku, Scena Nowa Synagoga, Pracownia Scenografii ASP w Gdańsku, Akademickie Centrum Kultury "Alternator" UG, Uniwersytet Gdański, Fundacja Zbliżenia
Patroni medialni: Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, KulturaOnline.pl, e-teatr.pl

Projekt finansowany ze środków Miasta Gdańska.

Twórcy projektu:

Magdalena Zelent (prowadzenie warsztatów, przygotowanie spektaklu, opieka artystyczna)

Animatorka kultury, edukatorka teatralna, autorka projektów filmowych. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie słuchaczka Filologicznego Studium Doktoranckiego UG. Uczestniczka Laboratorio Teatrale w Isola dell'Liri we Włoszech (2003-2004), rezydentka krakowskiego Teatru Groteska (2004). Od 2005 roku stale współpracuje z Akademickim Centrum Kultury "Alternator" UG. Od 2010 roku kieruje Sceną Teatralną ACK. Była słuchaczką podyplomowego studium produkcji telewizyjnej i filmowej w PWSFTViT w Łodzi. Zrealizowała (wspólnie z Rafałem Wojczalem) dwa krótkometrażowe filmy dokumentalne, Latarnik (2011) i (Prawie) wszystko o Ewie (2012), obecnie pracuje jako asystentka reżysera w projekcie dokumentalno-fabularnym Handlowe dzieciństwo we współpracy ze Szkołą Wajdy w Warszawie.

Wraz z osadzonymi z Zakładu Karnego na gdańskiej Przeróbce zrealizowała już cztery cykle warsztatów teatralnych zakończonych spektaklami finałowymi - Szekspir. Produkt czasowo niedostępny (2011), (c)Hamlety - duchy ojców (2012), (c)Hamlety - być albo nie być (2013) oraz Hamlet. Leitmotiv (2014).

Natalia Osuch (muzyka, wizualizacje)

Absolwentka Institut d'Arts Visuels d'Orléans (Francja). Zajmuje się tworzeniem instalacji wideo, ilustracji, muzyką oraz jogą. Współpracuje z sopocką sceną teatralną. Jej prace można było zobaczyć podczas festiwali Transvizualia, ArtLoop, OSA (Open Source Art), NARRACJE oraz Animation Now!. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Opinie

Sprawdź się

Kiedy powstała Fundacja Theatrum Gedanense?