Wiadomości

stat

O co chodzi w tej operze? Do Opery Bałtyckiej wraca "Opera? Si!"

Rozmowa z Jerzym Snakowskim, pomysłodawcą i prowadzącym spotkania z cyklu "Opera? Si!".


Opera nie należy do sztuk prostych w odbiorze. Zdarza się, że artyści pięknie śpiewają i tańczą, a publiczność ma problem ze zrozumieniem, po co to robią i co to wszystko oznacza. Znawca opery, Jerzy Snakowski wpadł na pomysł, aby uczynić ją bardziej przystępną. W niedzielę, 16 stycznia rusza nowa edycja cyklu edukacyjnego show "Opera? Si!"."Opera? Si!" odbywa się już po raz trzeci. Dwie pierwsze edycje miały charakter komentarza do spektakli Państwowej Opery Bałtyckiej.

- Tym razem przyjąłem nieco szerszą formułę - mówi Jerzy Snakowski, wykładowca Akademii Muzycznej, do niedawna zastępca dyrektora Opery Bałtyckiej. - Nie mówimy o konkretnych spektaklach, a o zagadnieniach związanych z operą. Najbliższe spotkanie będzie poświęcone orkiestrze - zadam sobie pytanie, po co ona jest potrzebna, jaką funkcję pełni. Kolejne dotyczyć będzie tego, w jakich językach śpiewa się w operze i jak, nie znając języków obcych, można zrozumieć operę. Później porozmawiamy m.in. o tańcu, cenach biletów czy śpiewie w operze.

Proponowane w ramach "Opera? Si!" spotkania mają charakter performatywnego show. Zazwyczaj prowadzący zaprasza gości, którzy opowiadają o temacie spotkania na bazie własnych doświadczeń.

- To nie jest akademicki wykład - zastrzega Jerzy Snakowski. - Moim opowieściom, w zależności od tematu spotkania, towarzyszą śpiewacy, orkiestra, chór, balet czy dyrygent. Ja chodzę po scenie, czasami coś zaśpiewam, czasami coś zagram, pokażę. Korzystam też z multimediów. Staram się oddziaływać na wszelkie zmysły widza, pokazać mu, że opera to ogrom dziedzin sztuki.

Na najbliższym spotkaniu w niedzielę, 16 stycznia o godz. 12 w charakterze gości wystąpią maestro José Maria Florencio i cała orkiestra Państwowej Opery Bałtyckiej.

- Mam nadzieję, że moje spotkania zachęcą widzów nie tylko do przychodzenia na spektakle operowe, ale też zmotywują ich do pracy nad rozwojem osobistym, zachęcą do nauki języków obcych i zainteresowania się literaturą związaną z operą. Chciałbym, aby przyczyniły się do popularyzacji tak pięknej i złożonej dziedziny sztuki, jaką jest teatr - kończy Snakowski.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (30)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19

marca

Louise nad morzem Sopot, DKF Kurort

22

marca

BOTO Wild Jam: Irek Wojtcza... Sopot, Teatr BOTO

27

marca

BOTO.Between: Czytamy Czarn... Sopot, Teatr BOTO

Rozrywka

Wściekłe psy znów gryzą. Recenzja filmu "Pitbull. Ostatni pies"
Recenzja filmu "Pitbull. Ostatni pies"
Dzień św. Patryka w Trójmieście. Gdzie pobawimy się w irlandzkim stylu?
Dzień św. Patryka w Trójmieście

Kulinaria

Nowe lokale: Meksyk, wołowina i kawa
Nowe lokale: Meksyk, wołowina i kawa

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: targi książki, koncerty i dzień św. Patryka
Planuj tydzień: literatura i koncerty