- 1 Ryciny powróciły do Muzeum Narodowego (11 opinii)
- 2 Dzień Teatru z przymrużeniem oka (3 opinie)
- 3 Grzyb i brak prądu. Znany budynek się sypie (242 opinie)
- 4 Tłumy na spotkaniu z autorem "Sopotów" (22 opinie)
- 5 Świetny musical Teatru Komedii Valldal (28 opinii)
- 6 Marszałek przyznał artystom stypendia (25 opinii)
Nowy projekt gdańskiej reżyserki
W październiku ruszyła nowoczesna, wirtualna przestrzeń edukacyjna ArtHub, która umożliwia prezentowanie w jednym miejscu filmów, masterclassów, wydarzeń festiwalowych i innych ciekawych inicjatyw kulturalnych. Działalność ArtHubu rozpoczął nowy cykl filmów dokumentalnych "Get Inspired", wyreżyserowanych przez Ewelinę Marciniak. Cztery filmy prezentujące osiem dziedzin sztuki, cztery dni zdjęciowe realizowane w czterech lokacjach, ośmiu artystów i 15 członków ekipy filmowej - tyle było trzeba, aby stworzyć opowieści, które mają inspirować innych do aktywności artystycznej. Część filmów można już obejrzeć online.
Cykl "Get Inspired" to filmowe opowiadania toczone przez artystów o innych artystach i ich sztuce. Pokazują one wzajemne przenikanie się sztuk, ich oddziaływanie na siebie - w projekcie spotykają się sztuki wizualne, film i teatr - a także odsłaniają kulisy procesu twórczego i wieloaspektowości pracy artysty. To też nietypowe i intrygujące narzędzie edukacyjne, które ma inspirować do aktywności twórczej, samorozwoju i autokreacji.
Filmy zwracają uwagę zarówno pięknym obrazem, ciekawą narracją, jak i kolaboratywnym modelem pracy twórczej. Poruszane kwestie zamknięte zostały w estetycznych obrazach wyreżyserowanych przez Ewelinę Marciniak, wielokrotnie nagradzaną, etatową reżyserkę Teatru Wybrzeże. Za montaż odpowiada Przemysław Chojnacki - twórca dokumentów, teledysków i produkcji filmowych, a całość dopełniają animacje autorstwa Bartosza Wójcickiego z Pushka Studio oraz muzyka Olo Walickiego. Z połączenia filmowej dynamiki i teatralnej estetyki, elementów animacji komputerowej oraz nowoczesnej muzyki powstały filmy o szczególnym charakterze i wydźwięku, atrakcyjne i inspirujące.
- Bycie artystą to szansa na ekspresję siebie i swoich poglądów na temat otaczającego świata. Celem Art Hubu jest pokazanie, jak wyjątkowe może być zajmowanie się sztuką. Na początku swojej teatralnej drogi miałam szansę prowadzić warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Z sentymentem wspominam ten czas oraz energię wspólnego działania i rozwijania się. Naszą wspólną pracę nad projektem postrzegam jako właśnie taką możliwość do inspirowania innych i czerpania nowych zaskakujących doświadczeń z bardzo różnych obszarów sztuki - powiedziała nam Ewelina Marciniak.
Ewelina Marciniak laureatką najważniejszej niemieckiej nagrody teatralnej
Każdy z filmów to opowieść o dwóch dziedzinach sztuki, znajdujących swoje odzwierciedlenia w bohaterach. W filmach wystąpili artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki: Magda Hueckel (fotografia), Tomasz Śliwiński (film), Natalia Mleczak (scenografia, kostiumografia), Julia Wyszyńska (teatr), Dominika Knapik (taniec), Mat Kwiatkowski (muzyka) oraz Dorota Kołodziejczyk i Bartosz Wójcicki (sztuki wizualne i architektura).
Na platformie dostępne są już dwa filmy z cyklu "Get Inspired". W pierwszym - "Na scenie. Tworzenie postaci i przestrzeni widzenia" spotykają się dwie barwne, charyzmatyczne i kreatywne kobiety: aktorka Julia Wyszyńska i scenografka Natalia Mleczak, które opowiadają o pasji, wyzwaniach i pięknie swojego zawodu. Ich światy spotykają się i przenikają w codziennej pracy. Drugi odcinek - "W przestrzeni. Projektowanie iluzji" opowiada o dwóch światach - modernistycznej architekturze i sztukach wizualnych - których połączenie przynosi zjawiskowy efekt. Pushka Studio pokazuje, że wyobraźnia nie zna granic, a sztuka to najlepsza forma zabawy.
Wkrótce premierę będą miały dwa następne odcinki: łączący świat filmu i fotografii "W obrazie. Jej zatrzymanie i jego opowiadanie", w którym Magda Hueckel i Tomasz Śliwiński opowiadają o tym, jak codzienne życie kreuje ich artystyczną drogę oraz "W politechnice. O tworzeniu ruchu w muzyce", gdzie w podróż w głąb dwóch wzajemnie wynikających z siebie żywiołów - tańca i muzyki - zabiorą widza Dominika Knapik (autorka choreografii do m.in. obsypanych nagrodami "Amatorek" Teatru Wybrzeże) i wiolonczelista Mat Kwiatkowski.
Reżyserka Ewelina Marciniak do realizacji filmów wybrała bardzo ciekawe, inspirujące i różnorodne lokacje. Filmy zostały nagrane w klasycznym wnętrzu Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, modernistycznej przestrzeni Muzeum Żydów Polskich Polin, nowoczesnym studiu fotograficznym i nad urokliwym brzegiem rzeki Świder. Każde z tych miejsc nadało opowieściom inną perspektywę, ukazało różne walory architektoniczne i artystyczne.
Muzyka gdańszczanki w pierwszym polskim filmie Netfliksa
Jak zaznaczają inicjatorzy powstania platformy - Maja i Mat Kwiatkowscy - "kontakt z wybitnymi osobowościami, kompetentnymi specjalistami w swojej dziedzinie, pełnymi pasji i kreatywności, jest nieodzownym elementem rozbudzania w człowieku chęci rozwoju, odkrycia w sobie twórczego potencjału. Takie spotkanie, nawet poprzez szklany ekran, jest bodźcem do działania, inspiracją i początkiem wielkich pasji".
Miejsca
Spektakle
Opinie (22) 2 zablokowane
-
2020-11-30 13:02
to jest Pani reżyser (13)
reżyserka to takie pomieszczenie. Serio - nie dewastujcie j. polskiego w imię poprawności politycznej
- 29 6
-
2020-11-30 13:08
Zgadza się
samica kierowcy to nie jest kierownica.
- 20 4
-
2020-11-30 13:25
Reżyserka (3)
Polecam Słownik Języka Polskiego PWN (także w wersji online):
reżyserka
1. «pomieszczenie w studiu radiowym lub telewizyjnym będące miejscem pracy reżysera»
2. pot. «zajęcie reżysera»
3. forma ż od reżyser.- 10 13
-
2020-11-30 13:31
dzięki
Już to wiedziałem - co jest na 1 miejscu? Ale to miłe, że ktoś potwierdza
- 9 4
-
2020-11-30 16:04
Ta, jasne nie zes*ajcie się z tymi formami.
Mój kolega jest psychiatrem, to może takie rózne dolegliwości leczyć
- 7 3
-
2020-12-01 10:09
Polecasz slownik, z ktorego wprost wynika, ze rezyserka jako zenska forma od rezyser...
to najmniej popularne znaczenie tego slowa. A dewastowanie jezyka, o ktorym wspomina tworca watku, to takze dopisywanie do slownikow jakichs de facto nie stosowanych znaczen danego slowa w imie wypaczonej poprawnosci politycznej.
- 2 3
-
2020-11-30 14:37
a wystarczyło
gdańskiej reżyser.
- 9 4
-
2020-11-30 15:02
(6)
To proponuję usunąć z mowy również nauczycielkę - to jest pani nauczyciel
- 8 10
-
2020-11-30 16:05
Może inaczej,
Nic nie usuwajmy, ale też nie dodawajmy żadnych kretynizmów
- 9 7
-
2020-11-30 18:28
zabawne (2)
ale myślałeś nad tym dłużej niżbyś chciał prawda? A jest cos innego w naszym języku co określamy mianem nauczycielka? No nie za bardzo nie? Czyli nauczyciel - nauczycielka. Widzisz, gdybyś chciał to po lewacku powtórzyć np. dyplomata-dyplomatka tez byłoby śmiesznie. Ale niech tam - śmiało kobieta nurek to? Nurczyni?
- 4 3
-
2020-11-30 22:06
i tak żona zaufania przebija wszystko (1)
- 4 0
-
2020-12-01 06:58
i żona stanu
cywilnego...
- 2 0
-
2020-12-01 06:58
sam sie usuń
w cień
- 2 0
-
2020-12-01 10:03
Nie rozumiesz, ale to zadne zaskoczenie.
- 2 0
-
2020-11-30 16:50
A wystarczyło wziąć speca od muzyki i tańca
Rytmiczkę, w całej Europie chyba nie ma takiej specjalizacji jak u nas no i obowiązkowo by się przydał choreograf, a to znowu zbiór znajomków. Szkoda Was.
- 5 2
-
2020-11-30 22:21
Reprezentuje Gdańsk (1)
To mi się podoba!Warto wspomagać,a nie jak w internecie trwa spór o pieniądze, gdyż przyznane np. Kamilowi Bednarkowi albo Piotrowi Polkowi są pieniędzmi tylko dla nich, czy dla całych ekip. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie wiadomo. Zależy to od tego, co wnioskujący wpisali we wniosku.To jakiś żart? 500.000 zl dla Bednarka i jeszcze się kłóci z ekipą! A kto to jest? Walczył na wojnie? Zbudował szpital?, a może jest lekarzem?
- 4 3
-
2020-12-01 16:01
Reprezentuje Gdańsk
Nie dla zbiorów znajomków! To tez nie jest wspomaganie. Pani już pracuje na etat i już jej płacimy, prawda? W Instytucji Kultury, wystarczy Wam, zróbcie miejsce innym, a nie tylko napchać portfele i jeszcze mówić, że mało bo musicie dorabiać. Żaden człowiek nie ma prawa nazywać się artystą, gdy pracuje na etacie, bo musi działać po linii władzy, która mu płaci, i nie ma swobody wypowiedzi artystycznej.
- 0 0
-
2020-12-01 07:08
? (1)
Kto o niej słyszał?
- 4 4
-
2020-12-01 09:20
ja
- 1 1
-
2020-12-01 10:01
W październiku ruszyła nowoczesna, wirtualna przestrzeń edukacyjna ArtHub, która umożliwia prezentowanie w jednym miejscu...
Uzyto co prawda w wiekszosci polskich slow, ale i tak nie ma zielonego pojecia, o coz moze w tym wszystkim chodzic.
- 2 1
-
2020-12-01 10:25
Super projekt.
- 0 2
-
2020-12-03 10:26
Co robi run SIG na lewo od głównego tytułu wiadomości? Kto jest za to odpowiedzialny?
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.