- 1 Uznany za winnego, ale w fundacji zostaje (41 opinii)
- 2 Brawurowy musical cyrkowy z przesłaniem (9 opinii)
- 3 Tak się w Gdańsku nie gra, a można (37 opinii)
- 4 Śmietanka kulturalna odebrała nagrody (18 opinii)
Nowy podcast dla miłośników ciekawych historii
Niedawno ukazała się jego druga książka - "Proszarki, celebrytki i święte", w której - podobnie jak w poprzedniej, czyli w "Czarownicach, mieszczkach, pokutnicach" - bohaterkami uczynił kobiety związane z historią Gdańska. Jednak Michał Ślubowski, bo o nim mowa, jest nie tylko autorem książek i artykułów w naszym portalu, lecz również twórcą podcastów. Rok temu stworzył podcast "Makabreski", a od niedawna nagrywa nowy, zatytułowany "Historia Gdańska dla każdego", w którym chce opowiedzieć o ponad tysiącletniej historii miasta.
Historia Gdańska liczy ponad tysiąc lat, a autor podcastu chce nas przez nią przeprowadzić: od czasów prehistorycznych, poprzez wielkie wędrówki ludów wczesnego średniowiecza, aż do słowiańskiego księstwa. Następnie od krzyżackiego miasta, przez walkę mieszczan u boku polskiego króla, do narodzin największego miasta Rzeczpospolitej i jednego z najważniejszych portów Bałtyku, po upadek Rzeczpospolitej i do Wolnego Miasta Gdańska. Przejdziemy przez ruiny miasta oraz jego spektakularną odbudowę. Na koniec zobaczymy, jak Gdańsk stał się dla Polski zwiastunem nowego początku i nadziei o wolności.

Historia Gdańska dla każdego
Rok temu powstał podcast z opowieściami na pograniczu historii oraz fantazji Alicji i Michała Ślubowskich zatytułowany "Makabreski". Tym razem autor poszerza tematykę do całego bogactwa historii grodu nad Motławą, wykorzystując do tego to samo medium, czyli podcast.
- Chcę opowiedzieć historię Gdańska, korzystając z nowego formatu, który zyskuje coraz bardziej na popularności. Moim zamiarem jest poprowadzenie chronologicznej opowieści, z przerwami na ciekawe tematy związane z historią oraz archeologią. Pomysłów dostarcza bogata, ponad tysiącletnia historia Gdańska. Chcę również korzystać z najbardziej aktualnych ustaleń historyków oraz archeologów, ale w sposób nie akademicki, a przystępny dla każdego. Opieram się na badaniach badaczy i badaczek, ponieważ popularyzacja historii nie jest możliwa bez ciężkiej pracy naukowców - twierdzi autor podcastu, Michał Ślubowski.
Czy historia może być interesująca dla każdego?
Czy rzeczywiście to możliwe, aby historia Gdańska i opowieści o niej były ciekawe dla każdej osoby bez względu na wiek i wykształcenie? Czy może podcast jest kierowany do konkretnej grupy odbiorców?
- Oczywiście! Wierzę, że te opowieści trafią do wszystkich zainteresowanych przeszłością miasta: mieszkańców, turystów, ale również osób, które dojeżdżają, chociażby do pracy. Według statystyk najchętniej naszych podcastów słuchają kobiety w przedziale wiekowym 30-50. Często dostajemy maile z prośbą o poruszenie pewnych tematów, i na pewno tak się stanie - zapewnia autor podcastu.
Jakie ciekawe historie pojawią się w podcaście?
Do tej pory w chronologicznej opowieści podcast doszedł do początków rządów Świętopełka, ale porusza też inne nietypowe tematy, np. poglądy Heweliusza na temat życia pozaziemskiego.
- W "Selenografii" Heweliusz kilkukrotnie porusza kwestię hipotetycznych mieszkańców Księżyca, których nazywa Selenitami. Już na samym początku pracy pojawia się wiersz Ślązaka, Cypriana Kinnera, który widzi w Heweliuszu nowego Krzysztofa Kolumba, który jednak zamiast odkrywać plemiona Nowego Świata, odkrywa tajemnice istot zamieszkujących Księżyc. Heweliusz dopuszcza więc istnienie życia na Księżycu, ale wzbrania się przed fantazjowaniem na temat wyglądu, charakteru czy obyczajów jego rzekomych mieszkańców. Biorąc pod uwagę warunki do życia, zdecydowanie korzystniejsza dla Selenitów byłaby część widoczna z powierzchni Ziemi, a to z powodu większej ilości światła - mówi Michał Ślubowski.
Podcast znajdziecie na stronie projektu, na stronie www, a także na popularnych portalach streamingowych, tj.:
- Spotify: https://tinyurl.com/2a9crcxz,
- Apple Podcasts: https://tinyurl.com/mryzd8pc,
- YouTube: https://tinyurl.com/59pyyse3,
- Google Podcasts: https://tinyurl.com/5n7wprx7.
Już niedługo będzie okazja do spotkania z autorem podcastu - spotkanie autorskie z Michałem Ślubowskim odbędzie się w ramach Oliwskiego Święta Książki w sobotę, 22 kwietnia 2023, o godz. 14:00 w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku. Wstęp wolny.
Wydarzenia
Miejsca
Wydarzenia
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2023-04-20 17:35
Znamy, słuchamy razem z dziećmi :)
- 1 0
-
2023-04-21 07:27
Jeden z ważniejszych gdańskich naukowców
że Jan Heweliusz szukał życia na księżycu, to normalne dla badacza; jest równolatkiem kaplicy królewskiej; jego ciekawość dała dużo dobrego spojrzenia na naukę, a po pożarze wsparcie uzyskał od wielu możnych ówczesnego świata. Był kimś ważnym.
- 3 0
-
2023-04-20 17:28
Kiedyś w radiu Gdańsk, chyba w piątki, była świetna audycja "Czego nie ma w Trylogii" (3)
Opowiadał Władysław Zawistowski, towarzyszył mu Konrad Mielnik. Znakomicie się tego słuchało. Zawistowski to urodzony gawędziarz.
Ale nie ma już tego radia, ani tej audycji.- 16 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.