stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko (7 opinii)

Zapraszamy na wystawę "Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko" do Muzeum Narodowego w Gdańsku / Oddziału Zielona Brama.

Relacja z imprezy

15 stycznia - 11 lutego 2022, godz. 10:00

Gdynia,
Wstęp wolny

23 października 2021 - 27 lutego 2022, godz. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
Termin: Wernisaż 22 listopada 2016, g. 18.00
Czynna: 23 listopada 2016 - 26 lutego 2017
Kurator: Andrzej Pągowski

Projekt Nowy poczet władców Polski został zainicjowany w 2004 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W ramach tej inicjatywy świetny grafik - profesor Waldemar Świerzy na podstawie aktualnej wiedzy historycznej stworzył 49 portretów władców. Obrazy powstawały w latach 2006-2013. Obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski jest poczet - powszechnie, choć nie do końca słusznie - kojarzony z Janem Matejko. Swoje projekty Mistrz wykonał w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W okresie późniejszym były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców. Poczet ten od lat jest publikowany w podręcznikach, na znaczkach pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictwach. Dla wielu ludzi, szczególnie młodych, wychowanych w kulturze MTV i nowoczesnych form graficznych, jest już archaiczny w swojej formie.

Nowy poczet władców Polski ma nowoczesną formę, jest połączony z częścią edukacyjną napisaną przystępnym językiem. Wizerunki władców powstawały na podstawie materiałów źródłowych i z zachowaniem realiów epoki. Waldemar Świerzy to najwybitniejszy twórca portretów Polaków w ostatnich latach, mający w dorobku wizerunki znanych aktorów i reżyserów, a także Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Skłodowskiej-Curie oraz wspaniałą serię Giganci Jazzu.

Barwne teksty towarzyszące portretom napisał historyk Marek Klat, również autor opisów w albumie, który ukazał się z okazji wystawy. Nowy poczet powstał przy współpracy PKO BP, Narodowego Centrum Kultury, Kreacji Pro i osób prywatnych. Kolekcję po raz pierwszy zaprezentowano publicznie w maju 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Otrzymała świetne recenzje poparte bardzo dużą frekwencją zwiedzających i dyskusją medialną. Gdańska publiczność będzie mogła zobaczyć wystawę 23 listopada 2017 do 26 lutego 2017 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku, w oddziale Zielona Brama. Miejsce ekspozycji wybrano nieprzypadkowo. Zieloną Bramę wznoszono w latach 1564-1568 wprawdzie jako siedzibę Trzeciego Ordynku, czyli reprezentacji kupców i cechów we władzach miasta, ale po interwencji króla Zygmunta Augusta przeznaczono ją na rezydencję władców polskich. Los sprawił, że oprócz królowej Polski Marii Ludwiki Gonzagi - żony królów Władysława IV i Jana Kazimierza - żaden król w niej nie zamieszkał...

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  10 zł
 • Bilet ulgowy
  6 zł
- bilet normalny: 10 zł
- bilet ulgowy: 6 zł

Bilety w cenie 1 zł przysługują:
- uczniom i studentom do 26. roku życia (Muzeum jest uczestnikiem programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”.)
- studentom, uczestnikom studiów doktoranckich historii sztuki i wyższych szkół plastycznych
- posiadaczom ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny oraz Karty Dużej Gdańskiej Rodziny (cena za 1 osobę)
- opiekunom grup szkolnych (cena za 1 osobę)

Opinie (7)

 • czy brzydota musi się nazywać sztuką? Ja bym tego nie powiesił w toalecie :( (2)

  • 3 12

  • Sztuka nie zna kategorii piękna i brzydoty. Sztuka powinna budzić emocje i refleksje. Powinna oddziaływać na zmysły. Jako wędrowiec musiałeś głównie patrzeć pod nogi. To błąd bardzo często powielany przez rodziców pouczających swoje dzieci aby tam patrzyły.

   • 9 1

  • bo cie nie stać - buahaha

   • 0 0

 • Eeeeeeee (1)

  Obrazki nawalonego tanim winem gimbazjalisty to teraz taki poczet będzie?

  • 4 4

  • do inteligient eeeee

   W.Świerzy 1931 - 2013

   • 0 0

 • Niezbyt ciekawy ten poczet.

  Raczej impresja na temat władców, bez zbytniego realizmu historycznego.

  • 0 0

 • Bardzo mi sie to podoba, niezaleznie co inni pisza.

  Nie wiemy dokladnie jak nasi monarchy wygladali. Z zapiskow i skeczy to i sam Matejko tworzyl. Poza tym ekspozycja bardzo ciekawa takze jako jedna z form podkreslania kultury i upamietniania naszej historii. Muzeum w Gdansku powinno czesto otwierac takie wystawy i niekoniecznie musza miec akcent zwiazany z historia naszego kraju.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wiersz "Zdanie" poety Tadeusza Dąbrowskiego został wyróżniony w amerykańskim:

 

Najczęściej czytane