stat

Nowe życie. Spotkanie online z prof. Tadeuszem Sławkiem

Zapraszamy na piąte spotkanie z cyklu Nowe życie, podczas którego Juliusz Kurkiewicz wraz z prof. Tadeuszem Sławkiem porozmawia m.in. o tym czego możemy się od zwierząt nauczyć, ale też jak będzie wyglądał świat po końcu antropocenu.

lut 8

wtorek, godz. 18:00

Sopot,
Wstęp wolny

w każdy czwartek (do 17.11), godz. 18:00

Wstęp wolny
Jak zwierzę tym określeniem zwykliśmy opisywać to, co w człowieku przemocowe, złe, barbarzyńskie. Prof. Tadeusz Sławek przekonuje, że w epoce późnej nowoczesności powinniśmy wrócić do zwierząt i na nowo uczyć się od nich pełni człowieczeństwa. W trakcie rozmowy zapytam go nie tylko o to, czego możemy się od zwierząt nauczyć, ale też jak wyobraża sobie epokę po końcu antropocenu, czy istnieją granice wyzwolenia zwierząt i czy ludzkość powinna dziś zaprzestać płodzenia dzieci. Juliusz Kurkiewicz, kurator cyklu.

Zapraszamy 2 grudnia o godz. 18.00 na profil Goyki 3 na FB. Rozmowa będzie tłumaczona na polski język migowy.

fot. z archiwum prywatnego
fot. z archiwum prywatnego
Tadeusz Sławek, urodzony w 1946 roku w Katowicach. Ukończył Liceum im. Adama Mickiewicza w tymże mieście, absolwent filologii polskiej i angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z Uniwersytetem Śląskim nieprzerwanie od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Interpretator literatury, tłumacz, pisarz i publicysta. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas.

Nowe życie
Słowo nowe użyte przez Dantego w tytule jego młodzieńczego tomu poetyckiego Nowe życie (La Vita Nuova) oznacza nie tylko inne niż dotychczas, ale też zaskakujące, niespodziewane, nawet: dziwaczne. Takie właśnie z pewnością inne niż się spodziewamy będzie nasze życie po pandemii. A raczej: po wyjściu przez naszą cywilizację z zapaści, dla której pandemia jest tylko metaforą. Aby dowiedzieć się, jak to nowe życie może wyglądać, zapraszam do rozmowy tych, których zbyt rzadko pytamy o radę i opinię wybitnych myślicieli, humanistów, ludzi pióra. Tych, którzy na co dzień używają rozumu i wyobraźni, by pomóc nam określić kształt nowego życia w różnych jego aspektach   m.in. dotyczących podziału na ludzkie/nieludzkie, seksu, polityki czy religii.
Juliusz Kurkiewicz
Kurator cyklu

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W którym roku zbudowano Łaźnię Miejską w Nowym Porcie? Jaką funkcję będzie pełniła współcześnie?