• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Nowe murale w Trójmieście - promocja filmu i reprodukcja obrazu

FK
13 września 2022, godz. 14:30 
Opinie (74)
  • Mural - plakat reklamujący film "Ania" o życiu Anny Przybylskiej powstaje na ścianie IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni-Orłowie. Uroczyste otwarcie odbędzie się 14 września.
  • Mural - plakat reklamujący film "Ania" o życiu Anny Przybylskiej powstaje na ścianie IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni-Orłowie. Uroczyste otwarcie odbędzie się 14 września.
  • Mural - plakat reklamujący film "Ania" o życiu Anny Przybylskiej powstaje na ścianie IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni-Orłowie. Uroczyste otwarcie odbędzie się 14 września.

W Trójmieście powstają dwa nowe murale. Na ścianie IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni-Orłowie, od strony ul. OlchowejMapka, namalowano plakat promujący film "Ania", opowiadający o życiu przedwcześnie zmarłej Anny Przybylskiej. W Sopocie natomiast, przy ul. Boh. Monte CassinoMapka, zobaczymy fragment obrazu związanego z tym miastem artysty, Józefa Czerniawskiego.Anna Przybylska z dziećmi w OrłowieCzy podobają ci się murale?

To nie jest pierwszy mural w Trójmieście, którego bohaterką jest Anna Przybylska - pierwszy, na początku maja ub. roku, na elewacji budynku przy ul. Partyzantów 24Mapka w Gdańsku-Wrzeszczu namalował trójmiejski artysta streetartowy Piotr Jaworski, tworzący pod pseudonimem Tuse.

Tym razem jednak nie chodzi wyłącznie o uhonorowanie przedwcześnie zmarłej aktorki, ale o promocję filmu "Ania", opowiadającego o jej życiu.

Na ścianie IX Liceum Ogólnokształcącego, do którego uczęszczała, wymalowano obraz przedstawiający Annę Przybylską tulącą dzieci, który wykorzystano też na plakatach promujących film.

Powstanie film o Annie Przybylskiej. Premiera w ósmą rocznicę śmierci Powstanie film o Annie Przybylskiej. Premiera w ósmą rocznicę śmierci

Z której strony najlepiej widać powstający mural?

- Wejście do szkoły jest od Orłowskiej, ale mural widać od Olchowej, przez bramę - instruuje Mariusz, nasz czytelnik.
Na razie przysłaniają go rusztowania, ale już jutro, w środę, 14 września, ma się odbyć uroczyste odsłonięcie muralu, w którym udział weźmie najbliższa rodzina aktorki oraz twórcy - zarówno tego dzieła, jak i filmu, który promuje.

Przybylska wygląda lepiej? Tuse "odchudził" postać na muraluTo na razie tylko wizualizacja, ale już niebawem fragment obrazu Józefa Czerniawskiego będzie można oglądać np. z placu Przyjaciół Sopotu. To na razie tylko wizualizacja, ale już niebawem fragment obrazu Józefa Czerniawskiego będzie można oglądać np. z placu Przyjaciół Sopotu.

Nowy mural przy ul. Boh. Monte CassinoPrace nad stworzeniem nowego malowidła ściennego prowadzone są też w Sopocie. Nowy mural powstaje na ścianie budynku mieszczącego się na rogu ul. Bohaterów Monte Cassino 60 i ul. GrunwaldzkiejMapka (budynek "Algi").

Mural na ścianie budynku przy Boh. Monte Cassino 60 będzie fragmentem obrazu Józefa Czerniawskiego (bez tytułu), związanego z Sopotem, zmarłego w ubiegłym roku artysty, którego prace znajdują się w wielu kolekcjach państwowych w Polsce, a także zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Na przeniesienie malowidła na ścianę budynku zgodę wyraziła Alicja Czerniawska, córka artysty, która brała również udział w wyborze dzieła. Wykonaniem muralu zajmuje się firma WAKEUP. Koszt wykonania malowania to 30 750 zł brutto. Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów artystów, prace powinny zakończyć się do końca września.

Powstanie nowego muralu wiąże się z tym, że zamalowany zostanie obraz, który od 10 lat zdobi ścianę budynku "Algi". Praca Mariusza Warasa, bo to on odpowiadał wówczas za stworzenie malowidła, stanowiła wariację na temat drzeworytu "Wielka fala w Kangawie" autorstwa Hokusaia Katsushiki. Spostrzegawczy mogą zauważyć, że w falę zostały wpisane są kamienice podobne do tych, które znajdują się wzdłuż ul. Boh. Monte Cassino.

Ta zamiana jednego, w dodatku słynnego już muralu innym, wzbudziła mieszane uczucia zarówno wśród mieszkańców kurortu, jak i artystów.

- To trochę tak jakby kogoś wykopać z grobu, by pochować kogoś kolejnego - komentował w mediach społecznościowych prof. Krzysztof Polkowski, rektor Ak. - Przepraszam za to porównanie. Ale tak jakoś mi się skojarzyło...

Quiz Murale Trójmiasta Średni wynik 43%

Murale Trójmiasta

Rozpocznij quiz
FK

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (74)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

W 2017 roku brytyjski książę William i księżna Kate odwiedzili:

 

Najczęściej czytane