• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowa książka Janusza Leona Wiśniewskiego. Manuskrypt wystawiony na aukcji WOŚP

Fanom polskiej literatury Janusza Leona Wiśniewskiego przedstawiać nie trzeba. Naukowiec i autor m.in. bestsellerowej "S@motności w sieci", "Bikini" czy "Na fejsie z moim synem" od kilku lat mieszka w gdańskim Brzeźnie.
Fanom polskiej literatury Janusza Leona Wiśniewskiego przedstawiać nie trzeba. Naukowiec i autor m.in. bestsellerowej "S@motności w sieci", "Bikini" czy "Na fejsie z moim synem" od kilku lat mieszka w gdańskim Brzeźnie. fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl

Na 23 lutego zapowiadana jest premiera nowej książki Janusza Leona Wiśniewskiego. "Gate" to kontynuacja wydanej osiem lat temu powieści "Grand", której akcja rozgrywa się w sopockim Grand Hotelu. Książkę będzie można przeczytać wcześniej i to w wyjątkowej formie. Wystarczy wygrać aukcję WOŚP, na którą pisarz wystawił manuskrypt swojej nowej powieści. Autor zapowiada, iż zwycięzcy z Trójmiasta osobiście dostarczy manuskrypt, jeszcze w dniu finału Orkiestry.Recenzje książek z Trójmiasta


Czy czytałe(a)ś książki Janusza L. Wiśniewskiego?

Zobacz wyniki (240)
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku odbędzie się po raz 30. Tym razem celem zbiórki jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Co roku Orkiestrę chętnie wspierają aktorzy, muzycy, sportowcy i inne znane osoby, m.in. poprzez wystawianie na licytację różnych przedmiotów, nagród czy możliwości spędzenia wyjątkowych chwil w ich towarzystwie. Jedną z takich "perełek", które trafiły na licytację Orkiestry, jest wystawiony przez pisarza Janusza Leona Wiśniewskiego manuskrypt nowej powieści "Gate".

Trójmiejskie akcenty na aukcjach WOŚP- Wspomagam WOŚP, odkąd tylko zaczęła grać. I w Polsce, i wiele lat podczas mojego pobytu we Frankfurcie nad Menem. Miałem zredagowany tekst, więc przyszło mi do głowy, że skoro są ludzie, którzy lubią moje książki i niecierpliwie czekają na kolejną, to można w ten sposób też pomóc. Licytacja ma już 3,5 tys. zł. Mam manuskrypt, wydrukuję te ponad 300 stron, oprawię, podpiszę, wsiądę do samochodu, pojadę i tego samego dnia zawiozę, jeśli licytację wygra ktoś z Trójmiasta. Jedynie w Trójmieście, ponieważ mój mały elektryczny samochód ma zasięg około 140 km, a muszę przecież wrócić do domu. Jeśli będzie takie życzenie, opowiem o procesie tworzenia tej powieści - mówi Janusz L. Wiśniewski.

Spotkali się w "Grandzie", teraz połączy ich "Gate"Nowa książka Janusza Leona Wiśniewskiego ukaże się w księgarniach 23 lutego 2022.
Nowa książka Janusza Leona Wiśniewskiego ukaże się w księgarniach 23 lutego 2022. fot. Janusz Leon Wiśniewski/Facebook.pl
Rozgrywająca się w znanym hotelu Sofitel Grand Sopot akcja powieści "Grand" opowiadała o kilku bohaterach, dla których obrosły historią i legendami sopocki hotel stał się miejscem szczególnych wydarzeń. To w tym miejscu przecinają się losy kilku urlopowiczów: dziennikarkę porzuca mężczyzna niepogodzony z jej sukcesem, dziadek niemieckiego pastora z sąsiedniego pokoju zabijał Polaków w pobliskim Stutthofie, nieutalentowany naukowiec z pokoju na trzecim piętrze najmuje autora do napisania habilitacji, rosyjski nowobogacki z apartamentu na drugim piętrze zakochuje się w ukraińskiej sprzątaczce z hotelu. Atmosfera anonimowości hotelu pozwala bohaterom zrzucić swoje maski, a śledzący ich czytelnik na końcu dowiaduje się prawdy, którą sam już dawno znał - że wszystkim chodzi o miłość.

23 lutego 2022 r. odbędzie się premiera kontynuacji "Grandu", wydana przez oficynę Wielka Litera. "Gate" zapowiadany jest jako pełna czułości opowieść o ludziach, którym przytrafiło się życie, ze wszystkimi odcieniami szczęścia i cierpienia. To historie o tym, że los potrafi upomnieć się o nas w najmniej oczekiwanym momencie, by wyrównać rachunki.

Czytaj także: Co się wydarzyło w hotelu Grand? Recenzja książki J.L. Wiśniewskiego

Powieść opisywać będzie dalsze losy kilku bohaterów, których połączył sopocki hotel, a życie rozdzieliło. Nie przeczuwają, że spotkają się ponownie. Lotnisko stanie się dla nich poczekalnią przed rozpoczęciem nowego rozdziału w życiu, jak i rozdrożem, na którym będą musieli dokonać wyboru: czy żyć przeszłością i wspomnieniami, czy wyruszyć na spotkanie nieznanego. To nowy początek, który pojawia się, gdy wszystko wydawało się już skończone.

- Po ośmiu latach zdecydowałem się napisać tę historię. To opowieść dotycząca naszego Trójmiasta o tyle, że są odwołania do "Grandu". Skupiłem się na trójce bohaterów, którzy w pełni przypadkowo, tak jak to było w "Grandzie", tym razem spotykają się na lotnisku we Frankfurcie nad Menem, na którym byłem setki razy. Wylatują oni z różnych gate'ów tego samego dnia, jeszcze przed pandemią. Wylatuje Bezdomny "Lichutki", którego życie całkowicie uległo zmianie - już nie jest bezdomnym, a teraz wyrusza w podróż, żeby zrobić coś ważnego. Z innego gate'u wylatuje biznesmen, którzy w Grandzie spotykał się ze sprzątaczką - teraz wylatuje, by po ośmiu latach znowu się z nią spotkać, tym razem w Sztokholmie. Chce jej powiedzieć, że nigdy tak naprawdę jej nie zdradził, że nigdy o niej nie zapomniał i że całkowicie zmieniła jego życie. Z kolei z trzeciego gate'u wylatuje Wysoki, który przyjechał do Grandu, aby się powiesić, a na końcu po prostu zniknął. Teraz się okaże, że miał kiedyś romans z młodą dziewczyną znad Bajkału, tak naprawdę jego jedyną miłością. Wybrałem takich bohaterów, którzy mogliby przypadkiem spotkać się znowu. Odwoływanie się do wszystkich postaci z "Grandu" byłoby już nieprawdopodobne. Znowu mamy jedność miejsca i przypadkowość, ale symboliczny jest sam tytuł. Bohaterowie przechodzą przez tę bramę i każdy leci w inne miejsce, bo każdy jest już innym człowiekiem - mówi pisarz.
"Grand" nie jest pierwszą powieścią, do której autor powraca po latach. Przypomnijmy: dwa lata temu ukazała się powieść "Koniec samotności" - swoisty ciąg dalszy perypetii kultowej wręcz "S@motności w sieci". Powieści, którą ponad 20 lat temu debiutował Wiśniewski, okrzykniętej fenomenem wydawniczym i jednym z największych polskich bestsellerów. Książka sprzedała się w ponadmilionowym nakładzie, a w 2005 r. została zekranizowana - powstał film z Andrzejem Chyrą i Magdaleną Cielecką w rolach głównych oraz serial, co jeszcze bardziej przysporzyło popularności tak książce, jak i samemu autorowi.

Ewelina Wojdyło i Janusz Leon Wiśniewski podczas innego spotkania autorskiego z serii 200m od Morza w Trattoria Bresno w Gdańsku.
Ewelina Wojdyło i Janusz Leon Wiśniewski podczas innego spotkania autorskiego z serii 200m od Morza w Trattoria Bresno w Gdańsku. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

W planach kolejny zbiór opowiadańW życiu Janusza L. Wiśniewskiego sporo się dzieje. "Gate" powstawał w bardzo ważnym dla autora momencie życia. Tydzień temu pisarz wrócił z Mauritiusu, gdzie po trzykrotnie przekładanym przez pandemię terminie udało mu się wreszcie poślubić Ewelinę Wojdyło, nauczycielkę języka polskiego w gdańskim liceum, z którą razem prowadzi cykl kulturalnych spotkań "Kultura 200m od morza".

Czytaj także: Nowa Zelandia w podróży przedślubnej Janusza L. Wiśniewskiego i Eweliny Wojdyło

Choć początek tego roku upłynie na promocji nowej powieści, pisarz już snuje kolejne plany. Janusz L. Wiśniewski zdradził nam, że jeszcze w tym roku chciałby wydać kolejny zbiór opowiadań.

- Teraz robię sobie przerwę, bo 1,5 roku zajęło mi pisanie powieści. Było dużo wątków historycznych do sprawdzenia, Bajkał, musiałem się poprzyglądać, co tam się dzieje, więc trochę odpocznę i myślę, że będę pisał jakiś zbiór opowiadań, bo dawno żadnego nie było, a mam kilka pomysłów. Chciałbym napisać kilka współczesnych opowiadań, które dotykałyby może także pandemii. Mam nawet tytuł: "Stany splątane", bo to byłoby o poplątanych życiorysach, o tym, czego nie wiemy, a na końcu okazuje się, że ten zły jest tak naprawdę dobry itp. - mówi J.L. Wiśniewski.
Janusz L. Wiśniewski - ur. w 1954 r., z wykształcenia jest rybakiem dalekomorskim, magistrem fizyki, doktorem informatyki, doktorem habilitowanym chemii. Jest również jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy polskich. Jego debiutancka powieść "S@motność w sieci" stała się bestsellerem w Polsce i w Rosji, została przetłumaczona na wiele języków, a także sfilmowana. W swoim dorobku ma powieści "Bikini" i "Los powtórzony", zbiory opowiadań, tomiki esejów oraz bajkę dla dzieci. Z Małgorzatą Domagalik napisał dwie powieści w listach. Prawa do jego powieści "Na fejsie z moim synem" jeszcze przed polską premierą zostały sprzedane do Rosji. W niespełna trzy miesiące po premierze jego powieści pt. "Grand" prawa zostały sprzedane na Ukrainę, tydzień później do Rosji.

Opinie (15) 9 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Nie mogę się doczekać! Lubię książki Wiśniewskiego.

  • 10 21

 • Yes

  • 4 14

 • Agro plejboj

  • 12 1

 • Opinia wyróżniona

  Za twórczością nie przepadam ale wspieranie WOŚP szanuję. Oby manuskrypt sprzedał się za godziwe pieniądze.

  • 13 17

 • Janusz Leon

  strasznie to pretensjonalne, drugi Sienkiewicz to to nie jest

  • 20 4

 • Nobla to raczej nie będzie.

  Ale każdy pisać może.

  • 18 3

 • Chudy literat

  • 11 0

 • Przeczytałam jedną książkę Wiśniewskiego (1)

  dawno ale wstydzę się do tej pory, ze dobrnęłam do końca

  • 8 3

  • przecież ty nie umiesz czytać

   • 1 7

 • Janusz! Wreszcie zapiąłeś!

  I to na Mauritiusie!

  • 2 1

 • Autor jednej książki o której było głośno ćwierć wieku temu

  Dziś już bez znaczenia

  • 11 5

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
15 zł
ulgowy 10 zł
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe
Zajęcia musicalowe
warsztaty
Gdynia, Virtuo
280 zł
ulgowy 180 zł

Sprawdź się

Sprawdź się

Jedynym w Polsce przeglądem spektakli musicalowych w Polsce jest...?