Nora: wkrótce premiera w Teatrze Wybrzeże

"Nora" jest pierwszym spektaklem realizowanym przez Radosława Rychcika w Teatrze Wybrzeże.
"Nora" jest pierwszym spektaklem realizowanym przez Radosława Rychcika w Teatrze Wybrzeże. fot. Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta

Uważany za jednego z najbardziej obiecujących reżyserów teatralnych młodego pokolenia, zdobywca wielu nagród teatralnych i laureat Paszportu Polityki, Radosław Rychcik realizuje spektakl w Teatrze Wybrzeże. Premiera "Nory" wg Henryka Ibsena już 23 października.Spektakle w Trójmieście w najbliższym czasie


Magda Mielke: Co inspiruje pana w dziełach Ibsena? To pierwsza reżyserska styczność z jego twórczością?

Radosław Rychcik: Tak, po raz pierwszy realizuję dramat Ibsena. Ibsen pierwszy poddał druzgocącej falsyfikacji mieszczański mit powszechnej rodzinnej idylli i odsłonił bankructwo jej patriarchalnego modelu; jego sztuki stały się terapeutycznym szokiem dla zadowolonej z siebie mieszczańskiej publiczności. Ibsen pokazuje również, że największym problemem człowieka jest samooszustwo i ucieczka od prawdziwego życia.

Pana Teatr jest zdecydowanie teatrem reżysera-wizjonera. Czego możemy się spodziewać po "Norze"? Będzie dużo zmian względem oryginału czy nadszedł czas na realistyczny i kameralny dramat skupiony na kreacjach aktorskich?

Autorką plakatu do spektaklu "Nora" jest Maja Wolna.
Autorką plakatu do spektaklu "Nora" jest Maja Wolna. mat. prasowe/Teatr Wybrzeże
Nora jest gospodynią domową, perfekcyjną panią domu, której spełnienie zależy od satysfakcji męża. Nie pracuje, nie zarabia, wychowuje dzieci. Nora rozpoznaje własne życie jako egzystencję "lalki". Postanawia odejść od męża, zostawić dzieci i opuścić dom. Nora stała się ikoną samostanowienia, wolności ku samorealizacji, której warunkiem jest bycie w prawdzie z sobą samym. Wyjście z domu jest aktem narodzin, buntowniczym i heroicznym zarazem. Ibsenowska postać stała się patronką słusznych rozwodów, rozstań, które przynoszą wyzwolenie samopoznania. Zdecydowanie będzie to kameralny dramat skupiony na kreacjach aktorskich.

To pana pierwszy spektakl realizowany w Teatrze Wybrzeże. Jak się pracuje w Trójmieście i współpracuje z zespołem Wybrzeża?

Zdecydowanie cudownie. To wspaniała przygoda i rewelacyjne spotkanie.

Premierę "Nory" planowano początkowo na maj. Covid i lockdown zmusiły do zmiany tych planów?

Niestety tak się stało. Cóż, musieliśmy zrewidować nasze plany. Cieszymy się, że mogliśmy wrócić do realizacji przedstawienia. To niezwykle ważne być w kontakcie z publicznością, grać dla niej, być z nią w dialogu.

Sięga Pan po wielkie dramaty i powieści: były "Dziady", "Ślub", "Wyzwolenie", "Hamlet", "Balladyna", "Madame Brovary"... Nie traktuje jednak pan tych dzieł "poddańczo", lecz realizuje swoją wizję artystyczną. Najpierw jest pomysł czy przychodzi on z czasem, w trakcie prac nad scenariuszem i czytań z aktorami klaruje się odpowiedź "jak" to pokazać?

Najczęściej pomysły przychodzą w trakcie pracy nad scenariuszem. To najbardziej twórczy moment. Wtedy kiedy piszę, wyobraźnia działa najbardziej intensywnie. Długie spacery również bywają inspirujące.

Wodecki w wykonaniu Uniatowskiego w FilharmoniiJakie dzieła czekają w kolejce na pana liście "do zrobienia"?

W obecnej sytuacji trudno mówić o przyszłych planach. Wszystko zmienia się bardzo szybko. Nie mogę powiedzieć nic konkretnego.

Nie myślał pan o napisaniu i wyreżyserowaniu własnej sztuki?

Myślałem o tym. Może kiedyś uda się zrealizować to marzenie.

Premiera "Nory" odbędzie się 23 października w Starej Aptece. Przedstawienie zainauguruje sezon teatralny 2020/2021 w Teatrze Wybrzeże. Kolejne spektakle odbędę się 24 i 25 października o godz. 19:30.

Radosław Rychcik (ur. 1981) - reżyser teatralny. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserii w PWST w Krakowie. Debiutował w Starym Teatrze w Krakowie spektaklem "Forma przetrwalnikowa". W Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie wyreżyserował "Fragmenty dyskursu miłosnego". Kolejny spektakl "Samotność pól bawełnianych" wyreżyserował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. "Hamleta" zrealizowanego również w Kielcach uznano za najlepsze szekspirowskie przedstawienie sezonu 2010/2011. W Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu zrealizował "Dwunastu gniewnych ludzi" oraz "Dziady". Ostatnie jego realizacje to m.in. "Kartoteka rozrzucona" w Teatrze Studio w Warszawie i "Wesele" w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz "Imię Róży" w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Laureat wielu prestiżowych nagród m.in. Lauru Konrada za reżyserię "Łyska z pokładu Idy" na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, i Paszportu Polityki za poznańskie "Dziady".

Opinie (5) 2 zablokowane

 • gospodyni domowa... (1)

  Gospodyni domowa i mama jest kobietą, która pracuje. Czasem całkiem ciężko.
  Życzę udanej premiery!

  • 0 0

  • owszem

   ale kobieta, która pracuje zawodowo i jest jednocześnie gospodynią domową i mamą, wykonuje te same czynności, tylko po swojej pracy. Pozdrawiam

   • 0 0

 • "Ibsen pierwszy poddał druzgocącej falsyfikacji mieszczański mit powszechnej rodzinnej idylli... (1)

  i odsłonił bankructwo jej patriarchalnego modelu."

  Przykro mi to pisać, ale powyższe brzmi jak rasowy bełkot. Ciężko się to czyta, a w głowie zapala się czerwona lampka, czy nie mamy czasem do czynienia z przerostem formy nad treścią.

  • 4 0

  • Teatr Wybrzeże pod Orzechowskim to niewyłączająca się " Czerwona Lampka "

   Po hucpie aktorów z tego teatru z komuszątkiem Michalską ( dziadzio były członek kc pzpr i partyjny dyrektor tego teatru} w roli głównej w obronie kasty sędziowskiej wszystko stało sie jasne. Teatr Wybrzeże, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Powszechny w Warszawie i jeszcze parę innych to jedna liber -lewacka rodzina. Z ' Intymnym zyciem Jarosława " Orzechowskiemu przed wyborami prezydenckimi nie wypaliło. Koronawirus przeszkodził.

   • 0 1

 • Madame Brovary?

  serio? znam Pania bovary flauberta, brovary to sie pije...

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Rozrywka

Sprawdź się

Sprawdź się

Który duży gdański festiwal o zasięgu międzynarodowym kultywuje tradycje Solidarności w przejawach kultury?

 

Najczęściej czytane