• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Non-fiction w IKM - Daleko do domu

Zapraszamy z Remigiuszem Ryzińskim i Błażejem Warkockim na Daleko do domu, czyli nieheteronormatywna codzienność w czasach PRL w ramach cyklu Non-fiction w IKM!

W listopadzie 1985 roku rozpoczęła się w Polsce akcja Hiacynt. Kulminacja wieloletniej opresji ze strony MO i Służb Bezpieczeństwa, wymierzona w homoseksualnych mężczyzn. W PRLu demonizowanie homoseksualizmu było na porządku dziennym, spirala nienawiści nakręcana była przy pełnym poparciu władz, a rachunek bezpowrotnie zniszczonych żyć rósł z każdym dniem. Wiele powstałych w tamtych czasach krzywdzących stereotypów do dziś funkcjonuje w Polsce - i w polszczyźnie. Podczas spotkania porozmawiamy m.in. o tym, jak wyglądała nieheteronormatywna codzienność tamtych czasów, skąd brała się queerofobia władz, jakie mity sprzedał nam PRL i dlaczego w 2022 wciąż warto o tym rozmawiać.

Remigiusz Ryziński absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace nad doktoratem prowadził w Paryżu u Julii Kristevy. Habilitował się na podstawie rozprawy o współczesnym francuskim feminizmie. Jest profesorem akademickim, stypendystą m.in. rządu francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy, a także członkiem rady Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością przy Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się feminizmem oraz teoriami gender i queer, tłumaczył Sartrea, Eco i Kristevę. Autor książek reporterskich Foucault w Warszawie, za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike, Dziwniejsza historia, Moje życie jest moje, która została przeniesiona na deski Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Laureat nagrody Natwest LGBT+ Diamonds 2018 w kategorii Ambasador osób LGBT+ w życiu publicznym. W grudniu 2021 r. ukazała się jego najnowsza książka pt. Hiacynt. PRL wobec Homoseksualistów.

Błażej Warkocki dr hab., prof. UAM pracuje w Zakładzie Antropologii Literatury na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Autor trzech monografii dotyczących literatury z perspektywy teorii queer: Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności (Warszawa 2007), Różowy język. Literatura i polityka kultury na początku wieku (Warszawa 2013) oraz Pamiętnik afektów z okresu dojrzewania Gombrowicz queer Sedgwick (Poznań Warszawa 2018). Współredaktor (razem z Z. Sypniewskim) Homofobii po polsku (Warszawa 2004) oraz Dezorientacji. Antologii polskiej literatury queer (razem z A. Amentą i T. Kaliściakiem, Warszawa 2021) współautor (razem z P. Czaplińskim, E. Szybowicz, M. Lecińskim) Kalendarium życia literackiego 1976 2000. Wydarzenia dyskusje bilanse (Kraków 2003).

Moderatorka: Anna Tatarska Dziennikarka filmowa i kulturalna. Absolwentka Filmoznawstwa, Wiedzy o Kulturze, nowojorskiej szkoły filmowej NYFA oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Freelancerka, publikująca regularnie w rozmaitych mediach: od magazynów (m.in. VOGUE, PANI, Zwierciadło), przez dzienniki (Gazeta Wyborcza) po portale internetowe (Interia, Onet).

Współpracuje z rozmaitymi festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi (m.in. OFF Camera, HER Docs, WATCH Docs, WFF, Kino Dzieci) jako prowadząca panele, Q&A i jurorka. Publikuje za granicą. Regularnie uczestniczy w najważniejszych światowych festiwalach, jak Sundance, Cannes, TIFF, Biennale di Venezia czy Berlinale. Bliskie są jej idee feministyczne i ekologiczne. Pracę zawodową łączy z aktywnym rodzicielstwem.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę Hiacynt. PRL wobec Homoseksualistów oraz Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer.

Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej to dyskusje z udziałem autorów i autorek ze świata literatury faktu i dokumentu. Każde spotkanie skupia się wokół jednego tematu, który rozkładamy na czynniki pierwsze. Sprawdzamy, co zostało za kadrem, z jakichś powodów nie zmieściło się w książce, śledzimy dalsze losy spraw lub bohaterów.

UWAGA
Przy wejściu będzie konieczne wypełnianie oświadczenia o stanie zdrowia i zobowiązania do zakrywania maseczką ochronną ust i nosa. Wydarzenie nie będzie transmitowane online.

Informacja o biletach

Wstęp bez rejestracji.
Obowiązuje limit miejsc.

Opinie

Sprawdź się

Zgodnie z planami miejskimi, obecna siedziba CSW Łaźnia miała pełnić bardzo oryginalną funkcję. Jaką?