Impreza już się odbyła

Non Omnis Moriar. Architekt Władysław Lew

21 stycznia - 28 lutego 2021

Gdańsk,
Wstęp wolny

4 września 2020 - 31 stycznia 2021, godz. 10:00

Wstęp wolny
Najnowsza wystawa w Galerii Dworku Sierakowskich "Non Omnis Moriar. Architekt Władysław Lew - obrazy" prezentuje twórczość wieloletniego sopockiego Architekta Miejskiego. Na wystawie zobaczyć będzie można głównie akwarele, które powstały w ostatniej dekadzie życia autora. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 listopada o godz. 18.00.

Władysław Lew urodził się w Stanisławowie w 1912 r. Po ukończeniu Wydziału Architektury na Politechnice Lwowskiej w 1938 r. rozpoczął pracę jako architekt w Zarządzie Miejskim w Stanisławowie. Po zakończeniu wojny, w czerwcu 1945 r. osiedlił się w Sopocie, w którym mieszkał do śmierci. Zaangażował się w odbudowę Gdańska i Pomorza, współtworząc pierwsze plany urbanistyczne Regionu. Był pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, Architektem Wojewódzkim, Kierownikiem pracowni architektury, a także Architektem Miejskim w Sopocie. Zmarł 13 maja 1987 r. 

Większość prezentowanych na wystawie obrazów powstała w ostatniej dekadzie życia autora. Malował głównie akwarele, ale tworzył też pastele i rysunki węglem i ołówkiem.

"Autor w mistrzowski sposób posługuje się techniką akwareli, znakomicie buduje plany widoków łąk, jezior, lasów, czy też rozległych przestrzeni przedstawiających bezkres wody czy to nieskończone niebo gęsto pokryte obłokami. Do budowania formy i struktury pejzażu, jak i jego perspektywy w mistrzowski sposób różnicuje natężenie i jakość koloru. Temu też służą plamy o miękkim konturze, co ukazuje malarską wrażliwość artysty."
- opowiada o wystawie kurator - Gabriela Kurowska. Namalował około 140 obrazów. 

Prace prezentowane w Galerii pochodzą z prywatnych kolekcji. Towarzystwo Przyjaciół Sopotu serdecznie dziękuje rodzinie autora - córkom Magdalenie i Katarzynie, synowi - Piotrowi oraz kuratorowi - Gabrieli Kurowskiej za pomoc w przygotowaniu i organizacji wystawy.

Wystawę można oglądać do końca tego roku.
Galeria czynna codziennie w godz. 12.00-18.00.
Wstęp wolny.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jak nazywa się gra komputerowa stworzona przez Mateusza Skutnika, której akcja rozgrywa się w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane