• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Noc Muzeów 2024 na ASP Gdańsk

Zapraszamy na Noc Muzeów do Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku!

Wystawy, warsztaty i oprowadzania będą odbywały się we wszystkich budynkach Akademii: Małej i Wielkiej Zbrojowni oraz w Domu Angielskim.
PROGRAM:

Patio:
otwarte od 19:00 do 00:00


Responsywny Suprematyzm, Interaktywna wystawa, przedstawiająca animowaną interpretację obrazów Kazimierza Malewicza. Animacje powstały w ramach zajęć w Pracowni Podstaw Grafiki Interaktywnej przez studentów 2 roku.

Premiera spektaklu "FRANKENSTEIN" teatru performatywnego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - TeART.
godz. 21.00
miejsce: Duża Aula
Przedstawienie powstało z inspiracji klasyką gotyckiego horroru pióra Mary Shelley - jednego z pierwszych obrazu queer oraz tomem z serii Transgresje "Odmieńcy" pod red. Marii Janion i Zbigniewa Majchrowskiego. To sequel odmieńca w drodze poszuki-wania prawdy o sobie, integralności własnego "ja" w sferze cielesnej, egzystencjalnej i du-chowej. Spektaklem pragniemy zachęcić do refleksji, jaka część w nas jest czymś odmien-nym, tak łatwo zagrożonym wykluczeniem.
Muzyka: ABSTRACTKULTUR w składzie Rafał Dętkoś, Piotr Wyrwaszewski "zbudują mu-zykę ciszy, balansującej na granicy stechnoizowanych rytmicznych form i spokojnego am-bientowego tła, które monumentalnie zawłaszcza dźwiękowy krajobraz" i naszą wyobraźnię.
Wystąpią: Vanessa Klimaszewska/Mikołaj Konieczny/Zuzanna Korzeniewska/Ola Libionka/ Paulina Nowakowska/Asia Salwiczek/Emilia Uksik
Dzieło malarskie: Emilia Uksik
Projekt plakatu: Zuzanna Korzeniewska
Asysta choreograficzna: Zuzanna Korzeniewska
Reżyseria: dr maŻka Wojciechowska

Wydział Architektury w ramach Nocy Muzeów będzie udostępniać dwie sale wykładowe. Będzie to Pracownia Wnętrz Miejskich oraz II Pracownia Projektowania Architektury Wnętrz. Zaprezentowane zostaną prace studentów i ogólna charakterystyka pracy pracowni.

Wystawa Szkoły Doktorskiej ALWAYS A WORK IN PROGRESS
Zapraszamy serdecznie na wystawę zbiorową Szkoły Doktorskiej. Eksplorujemy potrzebę asertywności oraz granice, jakie wyznaczamy w kontaktach międzyludzkich. W relacji do człowieka i wybranej części przestrzeni.
więcej informacji - przejdź na stronę

Wydział Malarstwa:
Wystawa studentów Wydziału Malarstwa "Nokturn"
miejsce: Mała Aula | Wydział Malarstwa ASP Gdańsk
kuratorki: Agata Przyżycka, Magdalena Pela
W Noc Muzeów Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku odsłoni parę swoich tajemnic. Dla wszystkich chętnych, którzy chcą zobaczyć Akademię Sztuk Pięknych od środka, a dokładnie Wydział Malarstwa, przygotowaliśmy wieczór wypełniony inspirującymi wydarzeniami.
więcej informacji - przejdź na stronę

Galeria Katedra
Sala 331 | 3 piętro | Wydział Malarstwa ASP Gdańsk
Galeria Katedra jest przestrzenią wystawienniczą Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku.
Pierwszym prezentowanym cyklem jest cykl "PEDAGODZY I PEDAGOŻKI". Pokazywane są po kolei prace wszystkich wykładowców i wykładowczyń Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku. Kuratorką i pomysłodawczynią Galerii jest Magdalena Pela. Podczas Nocy Muzeów zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu autorstwa prof. Maciej Śmietański

Wystawa "Białe Tango"

miejsce: Galeria Kultura ma wiele twarzy | Zbrojownia Sztuki
Podstawą wystawy Białe Tango jest partycypacja studentek i wykładowczyń Wydziału Malarstwa we wspólnej przestrzeni sztuki. Profesory, doktory, magistry sztuki zapraszają wybrane studentki z wydziału by zaprezentować swoje realizacje wspólnie. (...)Aktywizm kobiet artystek - tych z większym bagażem doświadczenia w polu sztuki i tych jeszcze nawet nie debiutujących, generuje artystyczne życie i korzystny dla uczelni ferment. Artystki mobilizują siły, by pokazać odbiorcom aktualne deklaracje i postawy twórcze. Przenikanie się sylwetek różnych generacji pozornie może budzić w widzu dyskomfort w kwestii oceny danej pracy. Pokoleniowa wystawa nie obiera sobie za cel postawienia na szali emblematycznych dokonań twórczyń, tylko świeżość spojrzenia na różne wątki w twórczości, które siłą rzeczy będą przenikać się niepozornie(...)
Fragment tekstu autorstwa Agaty Nowosielskiej.
Kuratorki: Magdalena Pela i Agata Przyżycka

Panel dyskusyjny wokół wystawy "Białe Tango" prowadzony przez Mariolę Balińską
miejsce: Galeria Kultura ma wiele twarzy | Zbrojownia Sztuki | godz. 17:00

Wystawa 5. ogólnopolskiego studenckiego konkursu im. W. Fangora
miejsce: Zbrojownia Sztuki
Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku już po raz piąty organizuje Ogólnopolski Studencki Konkurs Malarski im. Wojciecha Fangora. Konkurs skierowany jest do studentów malarstwa na akademiach i uniwersytetach w całej Polsce. Wybrane przez jury prace będą zaprezentowane na wystawie w Zbrojowni Sztuki ASP w Gdańsku.

Oprowadzanie po Pracowniach Malarskich
miejsce: 3 piętro
godz. 19:00 - 24:00
W trakcie oprowadzania studenci podzielą się własnymi doświadczeniami, zaprezentują swoje realizację plastyczne i odpowiedzą na pytania dotyczące studiowania na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Nocne Warsztaty z Malarstwa
miejsce: Pracownia Rysunku
godz. 19:00 - 23:00
Warsztaty skierowane są dla osób zainteresowanych malarstwem i jego percepcją. Zajęcia będą polegały na indywidualnej interpretacji zadanej formy wizualnej w postaci ustawienia przedmiotów w przestrzeni, przypominających formą martwą naturę. Każdy z uczestników ma za zadanie stworzyć pracę plastyczną, w której zawarty byłby walor, światłocień bądź forma zupełnie odmienna, abstrakcyjna. Zachęcamy do interpretacji ustawienia w rozmaity, kreatywny, oparty na wiedzy z zakresu historii sztuki sposób.
Potrzebne materiały: farby, pędzle, palety malarskie.
Warsztaty poprowadzi mgr Agata Nowosielska
Obowiązują zapisy: agata.nowosielska@asp.gda.pl

Prezentacja prac z Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu
miejsce: Pracownia Rysunku / Wydział Malarstwa ASP Gdańsk

W ramach prezentacji zostaną ukazane wybrane kadry z Pracowni malarstwa ściennego i witrażu, która jest częścią Katedry specjalizacji artystycznych na Wydziale malarstwa. Prezentowane prace są rezultatem indywidualnych eksperymentów artystycznych oraz współpracy z instytucjami kultury i realizacji plenerowych. Poprzez znajomość techniki witrażu, fusingu, mozaiki, muralu studenci nie tylko rozwijają swój warsztat, ale także poszerzają horyzonty twórcze, tworząc dzieła o głębokim znaczeniu estetycznym i społecznym.
Autorka prezentacji: dr Sylwia Zdzichowska

Nocne Warsztaty kolażu blackout poetry
miejsce: Pracownia Rysunku / Wydział Malarstwa ASP Gdańsk
godz. 19:00 - 20:30

Warsztaty blackout poetry na bazie tekstów (gazet, książek, magazynów).
Blackout poetry to artystyczny nurt poetycki, polegający na kreatywnej i odautorskiej reinterpretacji istniejącego już tekstu. Na bazie materiału tekstowego (stronica książkowa, strona z czasopisma) artysta wykreśla niepotrzebne fragmenty lub podkreśla te, które są dla niego istotne. Sposobów na wyizolowanie nowego wiersza jest wiele.

Podczas 1,5h warsztatów stworzymy cykl premierowych, autorkich prac za pomocą różnych technik wymazywania, wykreślania i izolowania istotnych dla nas ciągów słów. Z recyklingowanego materiału (stare książki, gazety, notatki, wiersze) powstanie nowy, autorski mikrotomik tworów poetyckich.
- czas trwania: 1,5h
- maksymalna liczba uczestników: 8 osób
- materiały: zapewnione przez organizatora (można przynieść własny materiał tekstowy do twórczej przeróbki, markery, flamastry)
- zapisy: zuzanna.dolega@asp.gda.pl

Wykład "Sublimacje - sztuka współczesna na rzecz zmiennych psychogeografii"
godz. 19:00 - 19:40
miejsce: Audytorium | ASP Gdańsk
Prelegentka: dr Dorota Grubba

Wykład dry hab. Moniki Zawadzkiej "Moc dzielnic: Dolne Miasto Gdańsk. Badania, projekty, doznania"
godz. 20:00 - 21:00
miejsce: Audytorium | ASP Gdańsk
Dolne Miasto jawi się mieszkańcom Trójmiasta jako ostatni dzielnicowy bastion, zwracający Gdańsk w kierunku Żuław - gdzie odbywa się powolne rozszczelnianie tkanki miejskiej i jej stopniowy przeplot z przyrodniczym bio-żywiołem oraz krajobrazem rzeki. A jeśli myślimy o lokalnych budynkach to w pierwszej kolejności widzimy Łaźnię, Fabrykę Karabinów, budynek LPP, Dwór Uphagena. Tak, ale... Ale Dolne Miasto, to także regularna sieć ulic i uliczek - na których gdański mieszczański świat ma swą silną reprezentację. Mamy tu bloki, zabudowę wzornikową, budownictwo socjalne oraz mnóstwo kamienic - z własnym klimatem, stylem oraz lokalną miejską misją. Właśnie tym ostatnim poświęcone jest spotkanie podczas Nocy Muzeów na ASP w Gdańsku, w czasie którego pokażę specyfikę dzielnicy Dolne Miasto we własnych doświadczeniach oraz badaniach, a także w analizach i projektach osób studenckich kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych. Zapraszam!

Pokaz prac z Pracowni Sztuki w Publicznej Publicznej
miejsce: sala 332 | 3 piętro | Wydział Malarstwa
Kurator pokazu: Michał Garnowski

Pokaz filmu + instalacja Matyldy Soja "Pamiętam jeża we mgle", 2024
Miejsce: sala 332 | 3 piętro | Wydział Malarstwa
Powidok performance'u audiowizualnego Matyldy Soja i Ryszarda Jezierskiego "Jeżyk we mgle". Dynamiczne wspomnienie poszukiwań jeża we mgle funkcjonujące jako niezależna instalacja.

Mała Zbrojownia / Wydział Rzeźby i Intermediów
Mapping. Pokaz fotografii i filmów w przestrzeni architektonicznej
Małej Zbrojowni organizowany przez nowy Kierunek Studiów Wydziału Rzeźby i Intermediów - FOTOGRAFIĘ.

Warsztaty rzeźbiarskie 16:00 -20:00 sala 21p Mała Zbrojownia (zapisy mailowe paulina.stokowska@asp.gda.pl) - BRAK MIEJSC

Warsztaty kowalskie, pokaz od 19:00 podwórko Mała Zbrojownia
Pokaz rzeźby w kamieniu - od 19:00 podwórko Mała Zbrojownia
Skany 3d - od 19:00 sala 22p Mała Zbrojownia
Pokazy odlewnicze Koła Naukowego Tygiel 19:00 podwórko Mała Zbrojownia

Przeglądy teczek, rozmowa z wykładowcą 16:00-19:00
mieJsce: sala 16/17p. oraz korytarz, godz. 20.00-24.00

Pokazy performance studentek i studentów
z pracowni Działania Audio
prowadzonej przez prof. ASP dr hab. Adama Witkowskiego

Wystawa prac video oraz obiektów osób studenckich z kierunku Intermedia

Akcja/Instalacja: Rekonstrukcja ogniska z nocy muzeów 2023
Adrianna Łagodzka i Martyna Peplińska, Warsztaty i Happening "100 Lwów" studentek I roku kierunku Intermedia inspirowany historią Placu Wałowego. Studentki Intermediów zapraszają do udziału w happeningu w ramach Nocy Muzeów pt. 100 Lwów. Mieszkanki i Mieszkańców Gdańska prosimy o przyniesienie lwów... Mogą to być zabawki, maskotki lub własnoręcznie wykonane figurki, rzeźby, grafiki bądź rysunki przedstawiające lwy. Osoby zainteresowane zapraszamy również do udziału w warsztatach, na których będziemy wspólnie robić lwy. Prosimy o przybycie z lwami na Plac Wałowy, gdzie odbędzie się happening.

Wystawa w galerii Dziura
Popisy i harce VJsko- DJskie
Wystawa w Holu Małej Zbrojowni
Wystawa Aula


Wręczenie nagród dla laureatów Konkursu im. Sławoja Ostrowskiego odbędzie się 18.05 o godz. 15:00 w Małej Zbrojowni na korytarzu. Więcej informacji - przejdź na stronę

Dom Angielski / Wydział Grafiki:
Finisaż wystawy prac studentów. W naszej galerii na Chlebnickiej, planujemy rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród z naszego wewnętrznego konkursu - Studencka grafika roku 24 w Noc Muzeów. Będzie to również finisaż wystawy i rozdanie nagród o godz. 20:00.
Organizacja: Karol Lewalski, Jakub Zając

Warsztat kreatywny, formuła otwarta (możliwość dochodzenia w trakcie), celem warsztatów jest stymulowanie kreatywności, nauka poszukiwania nowych rozwiązań w procesie twórczym. Przy pomocy autorskiego zestawu narzędzi i zadań będziemy uczyć jak wspierać swoją kreatywność, zapobiegać wypaleniu i bawić się procesem grup wiekowa: 7-97

Wystawa Pracowni Ilustracji w galerii "na piętrze" Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku "Sołdek" jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego został pierwszy raz zwodowany?