stat
Wydarzenie już się odbyło

Noc Księgarni

  • piątek, 20 września 2019,
    godz. 22:15
  • Trójmiasto
  • wstęp wolny

20 września po zmroku rozpocznie się pierwsza Noc Księgarń. Do ponad 100 lokalizacji w całej Polsce dołączają także księgarnie z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Po Nocy Muzeów i Nocy Bibliotek przyszedł czas na święto księgarzy. Z okazji 20-lecia działalności dystrybutor książek OSDW Azymut postanowił wesprzeć tradycyjne księgarstwo. Gwiazdy literatury, spotkania autorskie, koncerty, całonocne czytanie książek, warsztaty literackie i konkursy to tylko część propozycji księgarzy. To będzie wielkie święto czytelników w całej Polsce.

sie 20-23

czwartek - niedziela

Sopot
Wstęp wolny
Gdzie w Trójmieście odbędzie się Noc Księgarń i co dokładnie będzie się działo? W Gdańsku działa księgarnia Sztuka Wyboru, znana mieszkańcom Wrzeszcza z prowadzenia wielu projektów kulturalnych. Podczas Nocy Księgarń zaprosi na wystawę ilustracji Dalii Żmudy-Trzebiatowskiej. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, gry słowne i wspólne czytanie "Gryzdania" - najmniejszej na świecie książeczki opowiadająca historie zwierząt. Dla starszych czytelników zaplanowane jest spotkanie z finalistką tegorocznej nagrody Nike, z Małgorzatą Rejmer wokół książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii", które poprowadzi Natalia Soszyńska. Po nim goście będą mogli zostać w księgarni na nocne czytanie performatywne książki "Ewa ze swych zgliszczy".

Anandy Devi połączone z pokazem fotografii z Mauritiusa. W niewielkiej księgarni Marpress położonej przy Targu Rybnym odbędzie się za to nocny kiermasz książek i spotkania z autorami Wydawnictwa Marpress. Poza tym księgarze zaproszą na rodzinne warsztaty plastyczne "Z rybami w roli głównej", a o 19.45 czytelnicy wybiorą się na spacer z przewodnikiem miejskim po Targu Rybnym i okolicach.

PROGRAMW Gdyni na Noc Księgarń zaprasza księgarnia Szymelka, w której odbędzie się teatrzyk cieni inspirowany książką "Mitologia. Przygody słowiańskich bogów". Później mali goście poznają Grecję z Tsatsikim, czyli bohaterem książki Moni Nilsso pt. "Tsatsiki i wojna oliwkowa". O 21.00, dla nieco starszych dzieci, rozpocznie się spotkanie z historyczką i archeolożką Joanną Morzuch, podczas którego uczestnicy przyjrzą się legendom i wierzeniom Słowian i podyskutują na temat ich wpływu na współczesną kulturę.

W Sopocie księgarnia Smak Słowa zaprosi czytelników na spotkanie autorskie z Maciejem Siebiedą, pisarzem i reportażystą, trzykrotnym laureatem "polskiego Pulitzera", czyli nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii reportaż. W Ambelucji zaś koncert zagrają "Lepiszcze", sopocki skład grający muzykę improwizowaną.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Księgarń jest bezpłatny. Pełny program na stronie www.nocksiegarn.pl.
 
Organizatorem akcji jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcję wspierają m.in. Polska Izba Książki, Kraków Miasto Literatury UNESCO i Miasto Łódź.

Partnerzy: Kraków Miasto Literatury Unesco, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Czytam Polskie, Książki Kupuję Kameralnie, Tygodnik Powszechny, Rzeczpospolita, Rzeczpospolita, Rzeczpospolita Życie Regionów, Books not dead, Lubimyczytać.pl, Biblionetka.pl, Książki Magazyn Literacki, Twoja Księgarnia, Booklips.pl, PWN, Copernicus Center, Wydawnictwo Literackie, Dwie Siostry, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Sonia Draga, Znak, Literatura, Zakamarki, Nasza Księgarnia, Wielka Litera, Wydawnictwo Amber, Wydawnictwo BIS, Wydawnictwo Dolnośląskie, Uroda Życia.
 
O Organizatorze 
OSDW Azymut działa na polskim rynku księgarskim od dwóch dekad. Od początku swojej działalności dystrybutor współpracuje z księgarniami niezależnymi. Przed laty firma organizowała m.in. plebiscyt "Najpiękniejsze Księgarnie", w którym czytelnicy wybierali ulubione punkty z całego kraju. Nowe działania Azymutu mają nie tylko upowszechniać czytelnictwo, ale także promować niezależne księgarnie stacjonarne, które z roku na rok zmagają się z coraz większymi problemami na rynku książki. Podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki Azymut zainaugurował ogólnopolski program szkoleniowy skierowany do księgarzy i animatorów kultury. Projekt Szkolimy-Księgarzy.pl to pierwsza część szerszego programu dystrybutora. Więcej informacji o nowych projektach Azymutu można znaleźć na stronach: www.nocksiegarn.pl oraz www.szkolimy-ksiegarzy.pl.

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Sprawdź się

Skąd bierze się nazwa Dworów Artusa, znajdujących się w różnych miastach Polski (m.in. Gdańsk, Toruń, Łódź)?