• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Nikt nie powinien znać prawdy | spotkanie z reżyserem Janem Bluzem

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Nikt nie powinien znać prawdy, 2024, reż. Jan Bluz, Białoruś, dokumentalny, 40 min.

Państwa autorytarne i dyktatury chcą mieć monopol na prawdę. Dlatego mówienie jej przez innych traktują jako ekstremizm. Zawód dziennikarza w takich krajach jak Białoruś należy do jednej z najniebezpieczniejszych profesji na świecie. Za wykonywanie swoich obowiązków służbowych dążenie do prawdy i opisywanie rzeczywistości białoruscy dziennikarze stawiani są przez reżim na równi z niebezpiecznymi przestępcami. I tak też właśnie skazywani. Obecnie w białoruskich więzieniach przebywa ponad 30 dziennikarzy, a wyroki sięgają kilkunastu lat odsiadki. Setki dziennikarzy musiały uciekać z kraju, żeby nie podzielić losu swoich koleżanek i kolegów.

Bohaterowie filmu, białoruscy dziennikarze odbywający kary więzienia, opowiadają, jak za rządów białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki stopniowo niszczono wolność słowa i prasy. Od sierpnia 2020 r. do jesieni 2022 r. na Białorusi zatrzymano około 550 dziennikarzy. 73 pracowników mediów postawiono zarzuty karne. Do dziś ponad 30 z nich przebywa w białoruskich więzieniach.

Film powstał we współpracy z Pulitzer Center.
Po seansie porozmawiamy z reżyserem, Janem Bluzem.
Trailer

JAN BLUZ dziennikarz freelancer, producent wideo. Ukończył amerykanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracował m.in. z Angorą, TVN24 i Belsat TV. Reżyser i producent filmu dokumentalnego Podziemie Nadziei (2018; wyróżniony Nagrodą Publiczności na 18. MFF WatchDocs), Artykuł 293 (2021; nagroda Reporting Grant z Pulitzer Center), I kto jest zdrajcą (2022; nagroda Reporting Grant z Pulitzer Center), czy Spalone korzenie (2023).


Prowadzące:
Magdalena Horodecka literaturoznawczyni i socjolożka, doktor habilitowana, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka książek Zbieranie głosów. Sztuka opowiadania Ryszarda Kapuścińskiego (2010) oraz Pośrednicy. Współczesny reportaż literacki wobec Innego (2020), a także licznych artykułów poświęconych literaturze niefikcjonalnej. Prowadzone przez nią zajęcia koncentrują się na zagadnieniach dziennikarstwa, teorii literatury oraz kulturoznawstwa.

Agnieszka Szczęścikiewicz  studentka II roku filologii polskiej ze specjalizacją dziennikarską.

Opinie

Sprawdź się

Jaki jest najstarszy przykład tkania, który można obejrzeć w Trójmieście?