• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

(Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku

Cykl wykładów i spotkań (Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku realizowanych w ramach projektu Badanie strat wojennych kolekcja Jacoba Kabruna etap I, zainaugurowany 17 września, będzie kontynuowany online na platformie Zoom, w soboty o godz. 17.00.

Na spotkania obowiązują zapisy  zainteresowanym prześlemy link mailem: zapisy@mng.gda.pl
Kontakt: m.mielnik@mng.gda.pl

03.12 Magdalena Podgórzak  Straty wojenne kolekcji ceramiki i szkła Muzeum Miejskiego w Gdańsku

10.12 zakończenie cyklu

Bartłomiej Sierzputowski  spotkanie wokół książki Status ruchomych dóbr kultury na Ziemiach Odzyskanych w prawie międzynarodowym i prawie krajowym, Warszawa 2019

dr Ewa Barylewska-Szymańska (Muzeum Gdańska)  W służbie ochrony dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Konserwatorzy Wolnego Miasta Gdańska

dr Magdalena Mielnik  Dobrzy przyjaciele w nowym wnętrzu. Pierwsze wystawy w odremontowanym klasztorze pofranciszkańskim. 150 lat od otwarcia pierwszej wystawy w budynku Muzeum Miejskiego w Gdańsku. 
 
Muzeum Narodowe w Gdańsku jest kontynuatorem działającego w tym samym budynku do 1945 roku Muzeum Miejskiego w Gdańsku (Stadtmuseum Danzig). Dzisiejsze muzeum ukształtowała polsko-niemiecka historia. Podczas spotkań cofniemy się w czasie i poznamy początki obu instytucji.

Trzon zbiorów Muzeum Miejskiego utworzyła kolekcja gdańskiego kupca Jacoba Kabruna, przekazana miastu testamentem w 1814 roku, umieszczona w gmachu Muzeum w 1872 roku. Składały się na nią cenne dzieła dawnego malarstwa, głównie flamandzkiego i holenderskiego, zbiór liczący 1950 rysunków i akwarel oraz około 11 tysięcy prac graficznych europejskich artystów od XV do początku XIX wieku. W 1879 roku włączono do zbiorów kolekcję syna Jacoba, Augusta Kabruna. Jacob zapisał też w testamencie fundusz na dalsze powiększanie kolekcji, dzięki czemu do zbiorów kupowano z niego nowe obiekty jeszcze długo po jego śmierci. W ramach programu Badanie polskich strat wojennych realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Narodowe w Gdańsku prowadzi badania strat wojennych z kolekcji Jacoba i Augusta Kabrunów. Pod koniec 2022 roku kolejne opracowane w ramach projektu źródła zostaną udostępnione na stronie straty.mng.gda.pl, a na końcówkę roku 2023 planujemy wydanie książki Heleny Kowalskiej Straty wojenne kolekcji malarstwa Jacoba i Augusta Kabrunów.

Wykłady są częścią projektu Badanie strat wojennych kolekcja Jacoba Kabruna etap I.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury państwowego funduszu celowego, w ramach programu Badanie polskich strat wojennych.

Opinie

Sprawdź się

Co to są Baby Pruskie?