• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zakończenie cyklu spotkań (Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku

Cykl wykładów i spotkań (Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku realizowanych w ramach projektu Badanie strat wojennych kolekcja Jacoba Kabruna etap I, w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Badanie polskich strat wojennych.

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 11:00 - 18:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1 - 12 zł
w sobotę o godz. 17.00, online na platformie Zoom.

Na spotkanie obowiązują zapisy zainteresowanym prześlemy link mailem: zapisy@mng.gda.pl/
Kontakt: m.mielnik@mng.gda.pl

Na ostatnim spotkaniu wysłuchamy trzech referatów:

Bartłomiej Sierzputowski (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Restytucji Dóbr Kultury) Książka pt. ,,Status ruchomych dóbr kultury na Ziemiach Odzyskanych w prawie międzynarodowym i prawie krajowym.

W prezentowanej pracy omówiono zagadnienie statusu ruchomych dóbr kultury na Ziemiach Północnych i Zachodnich, dokonując przy tym analizy aktów prawa krajowego, umów międzynarodowych, orzecznictwa oraz podejmowanych działań w zakresie restytucji dóbr kultury. Głównym celem było wskazanie i ocena podstaw prawnych zmierzających do pełnego uregulowania sytuacji własnościowej ww. dóbr kultury.

Bartłomiej Sierzputowski doktor nauk prawnych; specjalizuje się w zakresie prawa międzynarodowego publicznego oraz prawnej ochrony dziedzictwa kulturowego.

Ewa Barylewska-Szymańska W służbie ochrony dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Konserwatorzy Wolnego Miasta Gdańska.
W czasie wystąpienia skrótowo przypomniana zostanie historia powstania i funkcjonowania służb konserwatorskich w okresie pruskim. A następnie omówione będą: ustawa o ochronie zabytków i przyrody oraz jej konsekwencje dla funkcjonowania służb konserwatorskich w okresie Wolnego Miasta Gdańska. Zaprezentowane zostaną wybrane działania na rzecz historycznych dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego oraz prace nad inwentaryzacją zabytków. Wskazane zostaną także inicjatywy mające na celu udokumentowanie reliktów wystroju gdańskich kamienic mieszczańskich. Na zakończenie omówione zostaną działania na rzecz zabezpieczenia dzieł sztuki i rzemiosła przed skutkami działań wojennych.

dr Ewa Barylewska-Szymańska historyk kultury materialnej, sztuki i architektury. Zainteresowania badawcze: historia architektury i historia wnętrz, rzemiosło artystyczne i życie codzienne XVIIIXX wieku oraz historia ochrony zabytków i muzealnictwa XIX i XX w. w Gdańsku i Europie Północnej. Autorka ponad 100 publikacji (artykułów naukowych, edycji źródeł, książek, redaktorka naukowa publikacji). Pracuje w Muzeum Gdańska i Instytucie Historii PAN.­

dr Magdalena Mielnik  Dobrzy przyjaciele w nowym wnętrzu. Pierwsze wystawy w odremontowanym klasztorze pofranciszkańskim. 150 lat od otwarcia pierwszej wystawy w budynku Muzeum Miejskiego w Gdańsku 22 grudnia minie 150 lat od otwarcia pierwszej wystawy dla publiczności w murach świeżo wyremontowanej siedziby Muzeum Miejskiego w Gdańsku. Przebudowę poklasztornego budynku według projektów Juliusa Augusta Lichta ukończono w 1872 roku, w grudniu pierwszy raz zaproszono zwiedzających. Wystawę zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, natomiast pierwsza wystawa przygotowana przez muzeum i jego oficjalne otwarcie miało miejsce nieco później 1 marca 1873 roku. Z okazji zbliżającej się rocznicy przyjęcia pierwszych gości w muzealnych murach przypomnimy notatkę prasową, która ukazała się po otwarciu wystawy.

dr Magdalena Mielnik muzealniczka, dr historii sztuki, kuratorka Oddziału Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

A już 14 grudnia zapraszamy na Seminarium podsumowujące dwuletni projekt Badania kolekcji Jacoba Kabruna etap I.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu Badanie polskich strat wojennych.

Fot. Widok na wirydarz zimą, 1929 rok, Archiwum Muzeum Narodowego w Gdańsku

Opinie

Sprawdź się

Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Orłowie działa od...?