Wiadomości

Niewidzialny Gdańsk. Otwarcie niezwykłego muzeum

Przewodnikami po Niewidzialnym Gdańsku są wyłącznie osoby niewidome i niedowidzące. To niezwykle otwarci, pełni pasji ludzie, mający za sobą wiele różnych doświadczeń życiowych. Chętnie odpowiadają na pytania i pokazują, jakich udogodnień używają przy domowych czynnościach np. czujnika do pomiaru poziomu cieczy.
Przewodnikami po Niewidzialnym Gdańsku są wyłącznie osoby niewidome i niedowidzące. To niezwykle otwarci, pełni pasji ludzie, mający za sobą wiele różnych doświadczeń życiowych. Chętnie odpowiadają na pytania i pokazują, jakich udogodnień używają przy domowych czynnościach np. czujnika do pomiaru poziomu cieczy. fot. Edyta Steć/Trójmiasto.pl

Na mapie Gdańska pojawiła się nowa atrakcja. W piątek otwarto muzeum przy ul. Okopowej 7Mapka, w którym zwiedzanie odbywa się w całkowitej ciemności, a przewodnikami są wyłącznie osoby niewidome i niedowidzące. Nie pokazujemy zdjęć z wnętrza, ponieważ nie chcemy zdradzić, co zwiedzający zastaną na miejscu. Bilety w cenach od 31 do 34 zł (normalne) oraz od 27 do 30 zł (ulgowe).Muzea w Trójmieście


Czy wybierasz się na wystawę Niewidzialny Gdańsk?

tak, koniecznie 49%
raczej tak, zapowiada się ciekawie 35%
raczej nie, wygląda na atrakcję dla turystów 6%
nie, to nie dla mnie 10%
zakończona Łącznie głosów: 598
Wchodząc do Niewidzialnego Gdańska trafiamy do świata całkowitej ciemności. Na 40 minut tracimy możliwość odbierania bodźców za pomocą wzroku, wyostrzamy inne zmysły po to, aby zmierzyć się z codziennością osób niewidomych, a także spotkać się z historią Gdańska.

Za pomocą przede wszystkim dotyku i słuchu, ale także węchu, a nawet smaku możemy spojrzeć na codzienną rzeczywistość, a także symbole miasta, w której przebywamy z innej perspektywy.

Na koniec, już w części oświetlonej, odbywają się spotkania z przewodnikiem, który pokazuje różne przedmioty użyteczne w życiu osoby niewidomej czy tłumaczy podstawowe zasady alfabetu Braille'a.

Wystawa z jednej strony jest niecodzienną atrakcją, jakiej w Trójmieście jeszcze nie było - do tej pory podobne wystawy uruchomiono m.in. w Warszawie i Toruniu. Z drugiej strony, ma ogromny walor edukacyjny.

- Zapraszamy zwiedzających do świata, którego nie znają, a z którym codziennie mierzą się nasi przewodnicy - świata, który nas otacza, ale którego nie można zobaczyć. Mamy nadzieję, że nasza wystawa stanie się ważnym punktem na trójmiejskiej mapie atrakcji, ale również, że osoby, które nas odwiedzą i wejdą na chwilę w świat niewidomych, będą bardziej uważne i empatyczne na potrzeby osób z niepełnosprawnością - mówiła pomysłodawczyni projektu, Barbara Kuklińska-Nowak.
Przewodników oprowadzających po wystawie jest łącznie 14. Podczas zwiedzania opowiadają nie tylko o tym, co znajduje się na wystawie, ale dzielą się również swoimi doświadczeniami, opowiadają o barierach, jakie stają przed nimi każdego dnia i wyzwaniach, z jakimi muszą się mierzyć. Przede wszystkim jednak pokazują, że niepełnosprawność nie czyni ich osobami odmiennymi.

- Myślę, że wystawa dla osób widzących będzie pewnego rodzaju wyzwaniem. Nie tak łatwo będzie się po niej przemieszczać. Mam też nadzieję na aspekt społeczny, że będzie można porozmawiać, wyjaśnić z osobą niewidomą różne kwestie, które często dręczą widzących, zdobyć trochę kontaktu i życzliwości. Zrozumieć też, że osoba niewidoma to jest taki sam człowiek, myśli tak samo, różni nas tylko brak wzroku. Mam nadzieję, że będę trafiał na kontaktowe grupy, których wątpliwości będę umiał rozwiać i z którymi będę mógł też pożartować. Jestem otwarty i nastawiony nawet na głupie pytania - mówił Piotr Litwiński, przewodnik, dla którego oprowadzanie po Niewidzialnym Muzeum jest pierwszą pracą, której podjął się tuż po ukończeniu liceum. - Mam nadzieję, że projekt będzie rozwijać się i że będziemy się tutaj wszyscy dobrze bawić - zwłaszcza zwiedzający, ale i przewodnicy.
Muzeum Niewidzialny Gdańsk powstało w pomieszczeniach budynku Centromor w ŚródmieściuMapka. Wystawa otwarta jest codziennie w godzinach: 11-19 (od pon. do czw.) oraz 10-20 (od pt. do nd.). Bilety w cenach od 31 do 34 zł (normalne) oraz od 27 do 30 zł (ulgowe) można kupować online na stronie Niewidzialnego Gdańska. Rezerwacji można dokonywać osobiście, w siedzibie Niewidzialnego Gdańsk lub w systemie online. Zwiedzanie wystawy odbywa się w grupach nie większych niż sześć osób. Istnieje również możliwość zwiedzania w języku angielskim - warunkiem jest wcześniejsze umówienie się telefonicznie.

Opinie (37) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11

sierpnia

Jarmark św. Dominika 2020 Gdańsk, Targ Węglowy

20

sierpnia

21

sierpnia

Muzyczne Lato Vol. 5 - Faza... Gdańsk, Stary Maneż

Rozrywka

Trójmiejskie atrakcje. Co pokazać przyjezdnym?
Turystyczne atrakcje dla każdego
Pełen niespodzianek koncert Kwiatu Jabłoni
Kwiat Jabłoni zagrał w Operze Leśnej

Kulinaria

Nowe lokale: kuchnia włoska, lody i... Zanzibar
Nowe lokale: kuchnia włoska, wege i lody
Michał Konkel: moja praprababka była szeptuchą
"Moja praprababka była szeptuchą"

Sprawdź się

Kto na początku był liderem legendarnego działającego w Gdańsku teatrzyku Bim-Bom, z którego wywodzą się m.in: Jacek Fedorowicz i Alina Afanasjew?