• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nietypowy koncert. Muzycy zagrali we własnych domach

Julia Rzepecka
21 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Corona Pachelbel - musicians in quarantine

Każdy z muzyków znajdował się w innym miejscu:


Koronawirus skutecznie uniemożliwił artystom wszelkie występy. Teatry, filharmonie i sale koncertowe zostały zamknięte. Kreatywność muzyków nie zna jednak granic. Nagrali wspólny koncert "Corona Pachelbel" - każdy we własnym domu.



Trójmiejskie imprezy online


Nagranie na bazie Kanonu D-dur Johanna Pachelbela powstało w ciągu zaledwie jednego dnia i zostało zrealizowane wyłącznie przy użyciu telefonów. Jego inicjatorką, koordynatorką i montażystką była Małgorzata Wójcik, skrzypaczka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W nagraniu na odległość wzięło udział łącznie 22 muzyków z różnych krajów. Było to 10 skrzypków, 4 altowiolistów, 5 wiolonczelistów, 1 akordeonistka i 2 pianistów. Muzycy grali z Polski, Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. To studenci i absolwenci Akademii Muzycznej oraz studentki z Poznania, Katowic i Wiednia.

- Pomysł wyszedł przypadkiem, kiedy z nudów grałam na skrzypcach fragment utworu i poprosiłam koleżankę, aby dograła resztę - mówi pomysłodawczyni Małgorzata Wójcik. - Następnego dnia pomyślałam, że fajnie byłoby zrobić coś takiego w większym gronie. Większość z wykonawców to moi naprawdę bliscy znajomi. Napisałam więc do wszystkich i zaproponowałam akcję. Wszyscy się zgodzili. Uznałam, ze kanon Pachelbela będzie świetnym utworem, ponieważ wszyscy go znają. Mam tez wielki sentyment do tego utworu, wiele razy wykonywałam go z moim kwartetem (który brał udział w nagraniu) na ulicach Gdańska i nie tylko. Jego forma pozwala też na łatwy podział na fragmenty. Wysłałam więc moim kolegom takty, które mają zagrać, w jakim tempie i w jakim stroju gramy i zaczęliśmy działać. W ciągu kilku godzin otrzymałam wszystkie nagrania. Jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego, ale również z tego, ze wszyscy tak się zmobilizowali, czuli, że swoim małym udziałem tworzą coś większego - mówi skrzypaczka.
Zobacz też: Piosenka o koronawirusie od rozśpiewanej rodziny

- Wszyscy bardzo tęsknimy za graniem razem - mówi Małgorzata Wójcik. - Niestety nagrywanie nigdy nie zastąpi uczucia żywej współpracy między muzykami, ale w obecnej sytuacji musimy robić wszystko, aby mieć choć namiastkę wspólnego tworzenia.
- Wielu z nas stanęło przed koniecznością zrezygnowania ze swoich najbliższych planów zawodowych. Projekty tego typu to idealna okazja do zmniejszenia poczucia swego rodzaju "zawieszenia" - mówi pianista, Mikołaj Sikała. - Na całym świecie odwoływane są wydarzenia kulturalne. Jeszcze niedawno planowałem udział w konkursach pianistycznych we Włoszech i Hiszpanii, które obecnie z oczywistych względów zostały przeniesione na nieznane nam jeszcze terminy. Najbliższy czas staram się jednak wykorzystywać twórczo, m.in. przygotowując nowy repertuar.
Do koncertu napisano również krótki tekst autorstwa Piotra Pawlaka oraz Aleksandry Lipke:

"Kiedy długie i zdrowe życie Twoim celem,
pozwól serce zachwycić pięknym Pachelbelem,
a ręce smaruj dezynfekującym żelem"

(Piotr Pawlak)

"Pachelbela kanon gramy
Wirusowi się nie damy!
Swój instrument bierz do ręki
I wydawaj z nami dźwięki.
Tak to naród się jednoczy,
Kiedy wspólny wróg zaskoczy!
Do słuchania zachęcamy,
Bo naprawdę fajnie gramy!

(Aleksandra Lipke)

Miejsca

Opinie (322) ponad 20 zablokowanych

  • Brawo (1)

    Super. Aż się łza w oku kreci, że mimo trudnego czasu będąc daleko od siebie pokazujecie że jesteście razem. Tak trzymajcie, czekam na kolejne. Moja córka jest obecnie w szkole muzycznej w klasie III drugiego stopnia. Też próbują coś ogarnąć razem, niestety nie wiedzą jak połączyć nagrane fragmenty tak aby był słyszalny drugi instrument - u Was chyba wiolonczela :( Brawo pani Gosiu

    • 1 2

    • Żenujące

      Mam nadzieję, że nie mówią ogarnąć :) Jak ktoś ma dzieci, to wie, że 9 latek nie umie montować. Sami sobie piszą pozytywne komentarze :D

      • 1 0

  • Niedowierzanie i szok

    Jestem zawodowym muzykiem gram w PFB. Mój odbiór tego filmiku jest tylko pozytywny i poprawił mi humor muszę przyznać. Przypadkowo natknęłam się na ten artykuł wraz z komentarzami. Zdziwienie.... Przecierałam długo oczy.... Do tej osoby która jest autorem większości irracjonalnych pretensji o nic :spójrz w lustro. Tyle w temacie. Młodzi zrobili fajny film i róbcie dalej, a opiniami się mało przejmuj ie i nie polemizujcie bo z głupotą się nie dyskutuje.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku odbył się pierwszy spektakl operowy i jaki był jego tytuł?

 

Najczęściej czytane