Wiadomości

Nieszczęsny Remus w nieznośnej bajce. O "Przygodach Remusa" Teatru Miejskiego

Efektowne kostiumy Hanny Szymczak to największy atut "Przygód Remusa" Teatru Miejskiego w Gdyni. Na scenie społeczność Pustkowia.
Efektowne kostiumy Hanny Szymczak to największy atut "Przygód Remusa" Teatru Miejskiego w Gdyni. Na scenie społeczność Pustkowia. fot. Roman Jocher / Teatr Miejski

Spektakl Teatru Miejskiego przybliża losy Remusa, bohatera najsłynniejszej powieści kaszubskiej, którą pod tytułem "Przygody Remusa" oglądać można w Miejskim od 26 stycznia. W galopadzie pomysłów, trików i efektów oraz licznych próbach przypodobania się młodym widzom zabrakło najważniejszego - żywego, ciekawego teatru.Powieść Aleksandra Majkowskiego "Życie i przygody Remusa" (a właściwie "Żëcé i przigòdë Remùsa") od lat uważana jest za wielki skarb literatury kaszubskiej. Jest to przykład dzieła z pogranicza literatury ludowej, literatury pięknej i zarazem epopei kaszubskiej, przybliżającej przygody i podróże Remusa przez Kaszuby. Ten region Polski w powieści Majkowskiego to kraina częściowo mityczna, częściowo magiczna, z pewnością też oniryczna, bo trudno rozgraniczyć zdarzenia na te, dziejące się w realnym świecie, od tych będących fantazją bohatera.

Kiedy można zobaczyć "Przygody Remusa"Rzecz dzieje się początkowo na kaszubskim Pustkowiu, w której młody Remus dowiaduje się o legendzie zapadłego zamku i o strzeżonej przez smoka Królewience. Poznając historię Kaszub z ust umierającego Pana Józefa decyduje się wyruszyć na opisane przez niego tereny. Tuła się, co raz trafiając na demonicznego Pana Czernika, w którym Remus, jako widzący więcej od innych śmiertelników, dostrzega Smętka - sprawcę ludzkiego nieszczęścia.

Z szeregu błyskawicznie następujących po sobie epizodów najlepszy jest wątek Trąby (Rafał Kowal) i Trąbiny (Małgorzata Talarczyk).
Z szeregu błyskawicznie następujących po sobie epizodów najlepszy jest wątek Trąby (Rafał Kowal) i Trąbiny (Małgorzata Talarczyk). fot. Roman Jocher / Teatr Miejski
Jednak w spektaklu Teatru Miejskiego losy Remusa nie układają się w łatwy do wychwycenia porządek. Adaptacja Krzysztofa Babickiego, choć wierna oryginałowi, składa się z szeregu pomysłów, które skutecznie odrywają uwagę od losów bohatera. Wpływ na to ma sama konstrukcja scenografii, składającej się z jasnego materiału, którym wyłożono kulisy i tył sceny, ponieważ w większości scen to animacje prezentowane na tym tle stanowią właściwą scenografię spektaklu. To rozwiązanie bardzo praktyczne - w jednej chwili bohater nie wykonując kroku może przenieść się z wiejskiej chaty do ciemnego lasu lub kryjówki Pana Jeziora, by w następnej znaleźć się w zupełnie nowej przestrzeni. Jednak w towarzystwie świateł scenicznych te ciekawe same w sobie projekcje (autorstwa Roberta Turło, Marty BranickiejMateusza Kozłowskiego) wyglądają na wyblakłe i mało efektowne, co udaje się skorygować tylko w momentach półmroku (np. gdy pojawia się Straszek).

Przeczytaj także: Teatr Miejski w Gdyni zostanie przebudowany

Aktorzy czasem mają do pomocy pojedyncze rekwizyty, częściej jednak reżyser wyposaża ich w "magiczną" siłę działającą na odległość - wszelkie reguły prawdopodobieństwa nie mają tu zastosowania. Gdy Pan Czernik (Dariusz Szymaniak) wyciąga przed siebie rękę, Remus już jest przez niego obezwładniony (w jednej chwili gestem dłoni potrafi też przywrócić życie), zaś dmuchnięcie Goliata (Szymon Sędrowski) "wyczaruje" nam projekcję nietoperza Straszka, którego Kaszubi lękają się i uważają za złego ducha.

Różne "magiczne" działania poparto kilkoma sztuczkami iluzjonistycznymi w wykonaniu Żyda Gaby (Piotr Michalski) oraz licznymi piosenkami, "śpiewanymi" przez aktorów z playbacku. Zaskakuje ich różnorodność: słyszymy "młodzieżowy" hip-hop Trudu, Strachu i Niewarto - upiorów, z którymi stale mierzy się Remus podczas wędrówki, niemal musicalowe piosenki Królewienki w wykonaniu Olgi Barbary Długońskiej, czy pozostawiający sporo do życzenia śpiew innych bohaterów. Z wielu efektów najlepiej wypada symboliczny moment śmierci, gdy Śmierć z Kosą (Marta Kadłub) nakrywa umierających płaszczem, a zmarły fizycznie znika ze sceny wraz z jej odejściem. Najmocniejszym punktem spektaklu są ciekawe kostiumy Hanny Szymczak, dzięki którym wiele postaci (m.in. Królewienka, Śmierć z Kosą, Trąbina czy Klementyna) wygląda bardzo efektownie.

Sam Remus (Grzegorz Wolf, na pierwszym planie) - w swojej tułaczce pokonuje swoje demony, by zmierzyć się ostatecznie z Czernikiem (Dariusz Szymaniak, po lewej), w którym rozpoznaje Smętka, diabła mącącego na Kaszubach.
Sam Remus (Grzegorz Wolf, na pierwszym planie) - w swojej tułaczce pokonuje swoje demony, by zmierzyć się ostatecznie z Czernikiem (Dariusz Szymaniak, po lewej), w którym rozpoznaje Smętka, diabła mącącego na Kaszubach. fot. Roman Jocher / Teatr Miejski
Niestety, lista kłopotów gdyńskiej inscenizacji jest dużo dłuższa. Po pierwsze gra świateł (Marek Perkowski) i muzyka (autorstwa Marka Kuczyńskiego) użyte zostały przez Krzysztofa Babickiego do "zmiany dekoracji" - wyraźna zmiana koloru świateł i silny akcent muzyczny podkreślone zmianą projekcji, sygnalizują widzom nową scenę - i już jesteśmy wraz z Remusem w zupełniej nowej przestrzeni, w której bohater musi się odnaleźć (a wraz z nim widzowie). Poszatkowana w ten sposób akcja powieści, rozbita zostaje na szereg błyskawicznie następujących po sobie epizodów, w których widz nie ma chwili do namysłu nad tym, co przed chwilą zobaczył.

Przeczytaj także: Wiele wątków lokalnych na 60-lecie teatru

Przy dbałości o rozrywkę i dynamikę scen (której pozazdrościć mogą "Przygodom Remusa" nawet niektóre grane w Miejskim farsy), reżyser zapomniał o pracy z aktorami. Sama wizja Remusa - wiecznego tułacza w interpretacji grającego tę postać Grzegorza Wolfa ewoluuje nieoczekiwanie z prostego chłopaka z Pustkowia w kierunku przeżywającego rozterki wewnętrzne intelektualisty (niczym jego Mistrz z "Mistrza i Małgorzaty" Miejskiego), co dodaje temu bohaterowi niezamierzonego absurdu. Aktorzy w zdecydowanej większości tworzą swoje postaci właśnie w oparciu o bohaterów z poprzednich spektakli.

Scenografia spektaklu składa się przede wszystkim z animowanych wizualizacji, odpowiadających miejscom, gdzie znajduje się Remus. Dobrze widać ją jednak tylko w momentach półmroku.
Scenografia spektaklu składa się przede wszystkim z animowanych wizualizacji, odpowiadających miejscom, gdzie znajduje się Remus. Dobrze widać ją jednak tylko w momentach półmroku. fot. Roman Jocher / Teatr Miejski
Kluczowy bohater - wspomniany Remus grany przez Grzegorza Wolfa - pozostaje niestety całkowicie przezroczysty. Zagubiony w tej postaci i nieprzekonujący aktor (któremu co jakiś czas nakazano mówić kaszubszczyzną) nie staje się naturalnym liderem spektaklu, a jego uzupełnieniem. Jego los staje się mało istotny wobec mnogości bodźców, które mnoży wokół niego reżyser. Z wielu epizodów najbardziej udany jest komediowy wątek Trąby (Rafał Kowal) i Trąbiny (Małgorzata Talarczyk), zaś sam Kowal z epizodu picia wódki z Panem Jeziora (Eugeniusz Krzysztof Kujawski) tworzy najlepszy aktorsko epizod. Z powodzeniem Martę gra Agata Moszumańska, która emocje zapatrzonej w Remusa dziewczyny oddaje bardzo wiarygodnie. Także Marcjanna Beaty Buczek-Żarneckiej jest postacią udaną, choć pobrzmiewa w niej wyraźnie echo wielu granych w ostatnim czasie przez tę aktorkę nieszczęśliwych matek.

Pomimo licznych dodatków, jak animacje zamiast scenografii, na scenie podziwiamy teatr anachroniczny, oparty na infantylnej umowności, która nie licuje z poziomem, jaki Teatr Miejski proponuje swoim widzom na co dzień. Pomysł, by możliwie uatrakcyjnić przekaz, paradoksalnie wygląda na przejaw niewiary w tekst, który - co podkreślał wielokrotnie sam reżyser - jest dla niego bardzo ważny. Młodzieżowy widz "Przygód Remusa" dzięki wielkiej dynamice scen, na której ciągle coś się dzieje (gdy aktorzy schodzą ze sceny, natychmiast ktoś wbiega na nią z krzykiem od strony widowni) pewnie nie zdąży się nim znudzić, ale też nie trudno mu będzie potraktować perłę literatury kaszubskiej inaczej niż szaloną, dziwną bajkę, bo właśnie tak przedstawił ją Babicki. Niestety, cała kaszubskość "Przygód Remusa" jest tu po prostu ornamentem, dodatkiem do zabawy.

Opinie (33) 1 zablokowana

 • Opinia do spektaklu

  Zobacz spektakl Przygody Remusa

  ten spektakl to niestety koszmar i żenada

  • 7 9

 • pozyskać Bena Stilllera do grupy zapewne nie było łatwo.

  szacun

  • 2 3

 • Gdynia (1)

  Takie piękne miasto, takie rozwojowe. A Miejski jak został w komunie tak jest. Fenomen jego nijakości od lat jest czymś w rodzaju klątwy tego teatru. Do póki nie zburzy się tego budynku nie postawi nowego, nie zmieni nazwy i nie wyrzuci wszystkich pracujących tam ludzi zastępując ich nowymi, świeżymi, zdolnymi i z głodem pracy nic z tego nie będzie. Kibicuje mocno, żeby Gdyński Teatr Dramatyczny kiedyś powstał w Gdyni, bo póki co w trójmieście istnieje jeden Teatr Wybrzeże i jeden Teatr Muzyczny. A szkoda.

  • 12 25

  • Teatr wybrzeże?? To już wolę miejski. Co do Muzycznego , to konkurencji nie ma zadnej

   • 6 4

 • (2)

  Jak najwięcej takich rzeczy! dramatopisarstwo kaszubskie jest bogate (Roppel, Sychta, Trepczyk i inni), materiału jest na przynajmniej kilkanaście sezonów, a to nasz lokalny skarb, należy to pokazywać

  • 19 8

  • odpowiedź (1)

   Tylko, że teatr spartaczył spektakl...

   • 2 1

   • We wszystkim trzeba się wytrenować. Dziady się wystawia średnio co 10 lat, więc każdy reżyser uczy sie na błędach poprzednika. Remusa się wystawia raz na wiek, więc... trzeba wystawiać go częściej, żeby się reżyserzy wyćwiczyli.

    • 2 0

 • Opinia do spektaklu

  Zobacz spektakl Przygody Remusa

  Nareszcie (3)

  Brawo i szacunek dla całej obsady TMG. Nareszcie sztuka o genezie tego Regionu. Cudze często chwalicie, swego za mało znacie.
  Czekam na kolejne adaptacje dzieł wielkich Kaszubów.
  To pięknie wpisuje się w budowanie dumy ze swojej małej i dużej Ojczyzny.
  Jeśli nie znasz swoich korzeni, to kim jesteś?
  Jeśli nie masz tożsamości, toś jak ten śmieciuch zimowym wiatrem po ulicach niesiony.
  Cały świat dumny ze swojej kultury, inności, tradycji. Dlaczego tak często innych podziwiamy, nie swojej ziemi i drugich obok siebie?

  • 17 3

  • Opinia do spektaklu

   Zobacz spektakl Przygody Remusa

   pytanie (1)

   Płatny wpis?

   • 1 4

   • Opinia do spektaklu

    Zobacz spektakl Przygody Remusa

    Odp.

    Każdy mierzy swoją miarą.

    • 0 0

  • Opinia do spektaklu

   Zobacz spektakl Przygody Remusa

   Och! jak bym chciał.

   Na przykład Necla. "Rewianie" lub "Haftowana bandera" -))

   • 0 0

 • A mi się podobało...

  Jako zwykłemu widzowi, a do takich spektakl/e są w większości kierowane, bardzo mi się podobał. Denerwują mnie opinie krytyków "filozofów", bo z natury rzeczy trzeba skrytykować. Pozdrawiam cały zespół Teatru i reżysera

  • 25 7

 • (5)

  Czy przypadkiem rok temu nie robiła tego Miniatura? Nie ma jak oryginalność...

  • 7 3

  • (1)

   Tak, „Miniatura” robiła to kilka lat temu, ale tamten spektakl był sporo trudniejszy, co najmniej dla nastolatków (i pewnie nie dla wszystkich), jak na Miniaturę naprawdę niezły i oryginalny. Ten gdyński jest moim zdaniem trochę dla nikogo: za trudny dla dzieci, za dziecinny dla rodziców, ale na dzieciakach zrobił jednak wrazenie i było o czym porozmawiać w domu.

   • 4 0

   • lepszy

    Miniatura zrobiła super spektakl i tyle.
    Możecie tylko zadzrościć

    • 2 0

  • (1)

   Przy każdym przedstawieniu klasyków, Szekspira, Mickewicza czy innego znanego dzieła powiedz to samo: "Nie ma jak oryginalność." No nie. Oryginalność nie jest potrzebna w tym przypadku, tu jest potrzebna transmisja pokoloniowa dzieł wybitnych

   • 1 0

   • Klasyków jest tak wielu, że nie trzeba się powtarzać jeden po drugim.

    • 0 0

  • Miniatura

   Nie czytałam Remusa i nie zrozumiałabym nic z gdyńskiego spektaklu, gdyby nie to że widziałam wcześniej cudowne wykonanie Miniatury. A w Gdyni? Niestety zlepek niezrozumiałych scenek i brak myśli przewodniej i refleksji z jaką mógłby wyjść widz.

   • 2 2

 • Polecam książkę o przygodach Remusa. W oryginale i po polsku.

  • 18 2

 • Remus..
  W piwach tanich trochę siedzę i chyba takie piłem

  • 6 3

 • Kawał ciężkiej kaszubskiej historii. (1)

  Spektakl trudny, tak losy kaszubskiej ziemi. Ogólnie polecam, ale rozrywki tam raczej nie znajdziecie.

  • 15 3

  • Arcydzieło

   To jest dla ducha misiu dla ducha

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Restauratorzy przeciwni obostrzeniom
Restauratorzy przeciwni obostrzeniom
Jemy na mieście: Vidokówka w Oliwie - widok i smak
Jemy na mieście: Vidokówka w Oliwie

Kulinaria

Jemy na mieście: Vidokówka w Oliwie - widok i smak
Jemy na mieście: Vidokówka w Oliwie
Ogródki restauracyjne jesienią. Sposób na wydłużenie sezonu?
Podgrzewacze na tarasach przedłużą sezon

Sprawdź się

W którym roku zbudowano Łaźnię Miejską w Nowym Porcie? Jaką funkcję będzie pełniła współcześnie?

 

Najczęściej czytane