Wiadomości

stat

Niepokojące „Rzeczy polityczne”

Pejzażowe wariacje przy użyciu fotomontażu, jako efekt refleksji nad stosunkiem do Stoczni.
Pejzażowe wariacje przy użyciu fotomontażu, jako efekt refleksji nad stosunkiem do Stoczni.

Na tę wystawę w Gdańsku musieliśmy czekać 12 lat, tyle czasu upłynęło od ostatniego indywidualnego pokazu prac Grzegorza Klamana. Było warto - w ubiegły piątek sale IS Wyspa wypełniły realizacje dotąd nie prezentowane w Polsce, o wielkiej sile wyrazu. Ten kto odwiedzi galerię, nie wyjdzie z niej nieporuszony.Instalacja "Bojaźń i drżenie", wcześniej prezentowana na Florydzie i w Hajfie
Instalacja "Bojaźń i drżenie", wcześniej prezentowana na Florydzie i w Hajfie
Grzegorz Klaman od ponad dwudziestu lat w swoich pracach podnosi kwestie dotyczące cielesności, polityki i historii. "Rzeczy polityczne" prezentowane w Wyspie to naturalna kontynuacja artystycznych działań twórcy, choć widać w niej pewne osłabienie zainteresowania tematyką ciała na rzecz wątków politycznych i społecznych. Zmieniają się także środki wyrazu, które uległy wyraźnemu złagodzeniu. Nie uświadczymy już znanej sprzed kilkunastu lat "mięsności" w postaci spreparowanych organów ludzkich zanurzonych w formalinie. Metody, którymi dziś posługuje się artysta są mniej agresywne, ale wydźwięk prac nie traci przez to na sile, a wręcz zostaje wyostrzony.

W pracach video Klamana jesteśmy w ruchu razem z operatorem - w "Blow up I" biegniemy poprzez puste przestrzenie uniwersyteckiego kampusu na Florydzie mijając rozrzucone ciała. Rozedrganie kamery, nieskupianie ostrości na bezwładnie leżących postaciach sugeruje ucieczkę rejestrującego obrazy w popłochu i ten stan mimowolnie udziela się oglądającemu. Narastający niepokój po dłuższej chwili ustępuje fizycznym reakcjom, bólowi głowy i oczu, zmęczonych transowym biegiem. Te odczucia potęgują się jeszcze bardziej w "Blow up II".

Kolejna realizacja, instalacja "Fear and Trembling" ("Bojaźń i drżenie") z 2007 roku działa jeszcze mocniej. Podnosząca tematy religijności w najbardziej ekstremalnych przejawach, robi piorunujące wrażenie. To już nie tylko dwuwymiarowa rejestracja obrazów, a pełnoprzestrzenna forma plastyczna. W pustej sali klęczą postacie naturalnych rozmiarów, zwrócone twarzami do ściany, z głowami zasłoniętymi czarnymi chustami. Strach przed zbliżeniem się do manekinów to naturalna reakcja widza w odczuciu niepewności wobec tego, co może się za chwilę wydarzyć. Podobno podczas prezentacji tej instalacji na Florydzie jeden z widzów wezwał policję, zgłaszając pojawienie się niebezpiecznej sekty w galerii. Ta anegdota najdobitniej pokazuje jak wielka iluzyjność cechuje tę pracę.

Drugi poziom Wyspy zdominowała sztuka eksploatująca tematy związane z pamięcią historyczną. Video "360 stopni" przedstawia wnętrze warsztatu Lecha Wałęsy filmowane ruchem kamery po okręgu. Zaprezentowano je w specjalnym pomieszczeniu - przez otwór w jego podłodze może zajrzeć tylko jedna osoba, co stawia ją w roli podglądacza. W sali obok w świetle ultrafioletowych lamp stanęła figura Lecha Wałęsy wykonana z poliestrowej żywicy zatytułowana "Przezroczysty". Mimo że realizacje odnoszą się do tej konkretnej postaci, mają wydźwięk uniwersalny i stawiają pytanie o postrzeganie zjawisk i wydarzeń przez pryzmat ogólnie przyjętych norm i skojarzeń.

Przekraczając próg Wyspy decydujemy się na wciągnięcie w grę prowadzoną przez artystę, który skutecznie zaciera granice pomiędzy rzeczywistością a złudzeniem. Opuszczamy mury galerii w dziwnym stanie rozbicia, i choć trudno zaliczyć ten stan do przyjemnych, to z całą pewnością warto go doświadczyć.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (16)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

20

września

Trochę po staremu, całkiem ... Gdańsk, Sztuka Wyboru

21

września

Wystawa malarstwa i rzeźby ... Gdańsk, Galeria Triada

23

września

42. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Teatr Muzyczny, Multikino, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Deszczowe otwarcie 42. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni
Deszczowy początek 42. FPFF w Gdyni
Prawie jak Metallica. Scream Inc. w Protokulturze
Prawie jak Metallica. Koncert Scream Inc.

Kulinaria

Nowe lokale: krewetki, kurczaki i pizza
Nowe lokale: krewetki, kurczaki i pizza
Poznaliśmy najlepsze dania z Trójmiasta
Poznaliśmy najlepsze dania z Trójmiasta

Planuj z nami tydzień

Planuj Tydzień: festiwal filmowy, Wiedźmin, Kayah i Bregović
Planuj Tydzień: FPFF, Wiedźmin i Kayah