stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Niedenthal. Gdańsk 2018 - wernisaż wystawy

Wydarzenie w ramach

Od 1 lutego 2019 r. w Ratuszu Głównego Miasta będzie można zobaczyć ponad 120 zdjęć Gdańska, wykonanych w 2018 r. przez Chrisa Niedenthala. Znany na całym świecie fotograf przygotowuje album fotograficzny, w którym znajdzie się ok. 250 portretów dokumentujących życie codzienne miasta i jego mieszkańców. Wystawa "Niedenthal. Gdańsk 2018" w Muzeum Gdańska potrwa do 12 maja br. Wernisaż wystawy odbędzie się 31 stycznia.

Relacja z imprezy

Narracja fotograficzna to wykonana w gdańskich dzielnicach dokumentacja nowoczesnego miasta zapatrzonego w przeszłość i swoją tradycję. Wśród wykonanych fotografii znajdują się panoramy określonych dzielnic, ważniejsze gdańskie zabytki, czy budynki użyteczności publicznej. W centrum zainteresowań znajdują się jednak gdańszczanki oraz gdańszczanie - zarówno znani, jak i zwyczajni, a także przybywający do miasta turyści z całego świata. Zdecydowana większość bohaterów wystawy została uchwycona podczas wykonywania codziennych czynności.

Współczesna tożsamość Gdańska w obiektywie

Współpraca ze znanym fotografem to efekt pomysłu Biura Kultury Urzędu Miasta Gdańska oraz Muzeum Gdańska, które zwróciło się do Chrisa Niedenthala z prośbą o wykonanie dokumentacji fotograficznej miasta.

- Zależało nam przede wszystkim na tym, aby pokazać jak różnorodny i bogaty jest Gdańsk i jego współczesna historia. Muzea miejskie podejmują się tego wyzwań, włączając się tym samym w dyskusje na tematy związane z przemianami nie tylko tkanki urbanistycznej, ale samych mieszkańców. Zaprezentowane na wystawie fotografie Chrisa Niedenthala to próba refleksji o nas samych, naszym miejscu w Gdańsku, która została przedstawiona na zasadzie kontrastów, albo skojarzeń. Każde zdjęcie może być rozpatrywane na kilku płaszczyznach - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Gdańsk okiem "Fotografa Wolności"

Swoją przygodę z Gdańskiem Chris Niedenthal rozpoczął w drugi dzień solidarnościowych strajków w gdańskiej Stoczni, które dokumentował jako jeden z niewielu fotografów pracujących na zlecenie zachodnich czasopism. Wykonane w 1980 r. dla amerykańskiego Newsweeka fotografie obiegły cały świat.

- Gdańsk jest dla mnie miejscem ważnym, nie tylko sentymentalnie, ale także zawodowo i ciągle mnie zaskakuje. Realizując w zeszłym roku sesje zdjęciowe w różnych dzielnicach miasta miałem okazję poznać je lepiej. Chłonąłem każdą ulicę, czy też niepozorny budynek, rozmawiałem o nich z mieszkańcami. Niektóre ze zdjęć mogłem wykonać tylko dzięki wskazówkom taksówkarzy, którzy sami podwozili mnie pod konkretny adres. Można powiedzieć, że ta wystawa ma wielu autorów - są nimi również gdańszczanie i dlatego też prezentuje wiele spojrzeń na fenomen tego miasta. Ze zdjęć poleciłbym dwa. Pierwsze, wykonane na zajezdni tramwajowej przy ul. Abrahama, pokazuje ginący zawód i miasto przeszłości oraz przyszłości. Drugie, wykonane na wieży Ratusza to metafora relacji współczesnego odbiorcy z otaczającą go historyczną przestrzenią. Zachęcam wszystkich do zobaczenia wystawy i włączenia się w dyskusję o Gdańsku - mówi Chris Niedenthal, autor wystawy.

Od sierpnia do grudnia 2018 wykonano kilka tysięcy zdjęć. W katalogu, który ukaże się najpóźniej do końca czerwca 2019 r., znajdzie się ponad 250 fotografii. Na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta, znajdzie się ponad 120 wielkoformatowych portretów Gdańska.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Pierwszy pokaz filmu "Popiół i diament" odbył się w klubie Żak. A gdzie i w którym roku odbył się drugi?