stat

Niech poprzedza Cię płomień

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym otwarciu NOMUS-u Nowego Muzeum Sztuki. Kurdyjska sztuka rozwija się w skomplikowanych warunkach politycznych i ekonomicznych. Pod koniec wojny iracko-irańskiej (1980-1988), która pochłonęła wiele ofiar po obu stronach, ludność kurdyjska w Iraku przeżyła horror ludobójstwa zarządzonego przez Saddama Husajna. Dramatyczne zmagania o niepodległość stały się kluczowym elementem kurdyjskiej kultury i polityki pamięci i stanowią nie tylko część zbiorowego doświadczenia, ale także dominującą narrację, za pomocą której tworzy się tożsamość autonomicznego Regionu Kurdystanu.

Wypracowywanie nowego języka sztuki w kraju zmagającym się z wojnami i skazanym na walkę o przetrwanie jest szczególnie trudne. Udało się to gronu artystów, których prace odnoszą się do kształtującej ich rzeczywistości.

Prezentowane na wystawie dzieła podejmują temat przeżywania historii oraz zmian obyczajowych i społecznych zachodzących w regionie. Ich twórcy należą do pokolenia trzydziesto- i czterdziestolatków, i w większości mieli możliwość studiowania za granicą, głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. Część z nich wróciła do ojczyzny i uczy w szkołach artystycznych, część pozostała w diasporze. W gronie zaproszonych do Muzeum Narodowego znajdują się: Hiwa K (Berlin/Sulejmania), Sherko Abbas (Manchester), Kani Kamil (Manchester), Shirwan Fatih (Sulejmania), Rebeen Hamarafiq (Sulejmania), Rozhgar Mustafa (Sulejmania), Sakar Sleman (Sulejmania), Walid Siti (Londyn), Halgurd A. Baram (Sulejmania).

Kuratorka: Aneta Szyłak

Współpraca: Gabriela Brdej, Małgorzata Ruszkowska-Macur
Identyfikacja wizualna wystawy: Ania Witkowska
Aranżacja wystawy: Eidotech
Redakcja tekstów: Daria Majewska
Współpraca wydawnicza: Magdalena Grus
Tłumaczenia: Joanna Figiel

Partner wystawy: Galeria Arsenał

21 listopada 2021 - 30 stycznia 2022

Gdańsk,

25 listopada 2021 - 31 stycznia 2022

Gdynia,
Wstęp wolny

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwszą siedzibą Teatru Muzycznego był...?

 

Najczęściej czytane