Nie będzie Sceny Letniej w Orłowie, Festiwal Szekspirowski w listopadzie

"Osiecka. Archipelagi" to ostatnia jak dotąd produkcja Sceny Letniej w Orłowie. Na kolejną premierę na Scenie Letniej musimy poczekać do 2021 roku.

Niestety, kolejne cykliczne wydarzenia wypadają z kalendarza wydarzeń kulturalnych. Niedawno pisaliśmy o odwołaniu Festiwalu FETA. Wiadomo już, że podczas tegorocznego lata nie będzie Sceny Letniej w Orłowie. Zapadła też decyzja w sprawie organizacji Festiwalu Szekspirowskiego, który w tym roku znajdzie nowy termin.



Najbliższe wydarzenia online


Po Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port odwołane zostało kolejne wydarzenie Teatru Miejskiego w Gdyni. Wiadomo już, że nie przywitamy lata w amfiteatralnej Scenie Letniej w Orłowie podziwiając artystów Teatru Miejskiego w Gdyni, grających w najpiękniejszej możliwej scenerii - na gdyńskiej plaży.

- Z wielką przykrością informujemy, że ze względu na panujący stan epidemii, w trosce o bezpieczeństwo widzów, aktorów i wszystkich pracowników Teatru Miejskiego w Gdyni, zgodnie z zaleceniami, tegoroczna XXV Scena Letnia w Orłowie zostaje odwołana. Przygotowywana specjalnie z myślą o jubileuszu premiera sztuki "Marlene. Iluzje" w reżyserii Jacka Bały przeniesiona zostaje na przyszły rok, na 26 czerwca 2021.

Wszystkim widzom, "wakacjowiczom", fanom teatru, zespołowi aktorskiemu, wszystkim pracownikom teatru, którzy nieprzerwanie od 25 lat wspólnie tworzą niezwykłą atmosferę Sceny Letniej w Orłowie życzymy zdrowia, pogody ducha, normalności, dziękujemy za to, że są z nami i mamy nadzieję, że tegoroczna przerwa tylko wzmocni naszą więź, i że spotkamy się z nowymi nadziejami i pomysłami - poinformował Wojciech Zieliński, dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni.

Nieco bardziej pozytywnie wygląda sytuacja Festiwalu Szekspirowskiego. Przypomnijmy, że Gdański Teatr Szekspirowski na organizację tegorocznej odsłony Festiwalu Szekspirowskiego otrzymał aż 400 tys. zł z Ministerstwa Kultury.

Takie wydarzenia jak "Hamlet" Teatru Polskiego w Poznaniu w reżyserii Mai Kleczewskiej, który był jednym z wydarzeń Konkursu o Złotego Yoricka w tym roku się nie pojawi. Konkurs został odwołany, a festiwal ma się odbyć w innym terminie.
Takie wydarzenia jak "Hamlet" Teatru Polskiego w Poznaniu w reżyserii Mai Kleczewskiej, który był jednym z wydarzeń Konkursu o Złotego Yoricka w tym roku się nie pojawi. Konkurs został odwołany, a festiwal ma się odbyć w innym terminie. fot. Dawid Linkowski / GTS
- Informujemy, że 24. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku nie odbędzie się w zaplanowanym terminie, tj. 31 lipca-9 sierpnia 2020 roku. Panująca w kraju i na świecie sytuacja związana z pandemią COVID-19 nie daje nam możliwości przeprowadzenia festiwalu w zakładanym do tej pory terminie. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa zarówno widzów, jak i artystów, na bieżąco analizujemy sytuację oraz śledzimy wszystkie komunikaty. Mamy nadzieję, że fFestiwal uda nam się zrealizować w drugiej połowie listopada 2020 roku. Informację o dokładnym terminie wydarzenia przekażemy państwu w najszybszym możliwym terminie - informują organizatorzy festiwalu.
Już teraz wiadomo jednak, że odwołana została w tym roku budząca największe emocje rywalizacja w Konkursie o Złotego Yoricka.

- W imieniu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Fundacji Theatrum Gedanense informujemy, że zmuszeni jesteśmy odwołać tegoroczną 27. edycję Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz dzieł inspirowanych dramatami Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2019/2020. Decyzja ta spowodowana jest szczególnymi okolicznościami utrudniającymi teatrom normalne funkcjonowanie, związanymi z pandemią COVID-19, a co za tym idzie, niemożliwością doprowadzenia do premier spektakli w zakładanych pierwotnie terminach. Równocześnie informujemy, że wszystkie dotychczasowe zgłoszenia teatrów do konkursu będą brane pod uwagę w przyszłej edycji konkursu w sezonie 2020/2021 - informuje Joanna Śnieżko-Misterek, koordynator festiwalu.
W tej sytuacji wydłużony został czas naboru do nurtu offowego Festiwalu Szekspirowskiego - SzekspirOFFa. Zgłoszenia można przesyłać do 30 lipca.

Lato bez Festiwalu FETA



Od decyzji odnośnie do terminu ponownego otwarcia teatrów i zasad organizacji spektakli zależą losy tegorocznej odsłony Teatralnego Lata w Teatrze Atelier w Sopocie (organizowanego przez Fundację Teatru Atelier) oraz plenerowego Festiwalu Pociąg do Miasta, organizowanego przez Teatr Gdynia Główna. Jak deklarują ich organizatorzy, oba wydarzenia odbędą się jeśli tylko będzie to możliwe.

Opinie (18) 1 zablokowana

 • (1)

  Szkoda. Scena letnia to super inicjatywa. Świetny klimat.

  • 23 6

  • zwlaszcza, ze od konca lat 90-tych bylo tam tez kino na plazy.

   • 1 1

 • (2)

  Wydaje się to nadmierne... Przecież to na powietrzu, przy zachowaniu odpowiednich zasad nie powinno być problemu ? Jak nie scena letnia, to - wydaje się - w ogóle żadne teatr nie powinien się otwierać do wynalezienia szczepionki, czyli może już nigdy..?

  • 33 5

  • można odnieść wrażenie, że niemal wszystko jest odwoływane

   w przypadku ilości zgonów na koronawirusa w Polsce myslę, że wystarczyłby utrzymywać dystans społeczny latem i moglibyśmy mieć w kraju całkiem spokojne, przyjemne wakacje

   • 7 1

  • Następny mądry inaaczej

   A czy wiesz że powietrze roznosi wirusy i bakterie? Szczególnie jak zawieje to na kilkaset metrów poleci na ludzi. Gratuluję wyobraźni...

   • 0 2

 • Tak łatwo zdejmujemy imprezy, teatry,...

  jeszcze trochę a Gdynia stanie się pustynią kulturalną. Dlaczego nam władze miasta nic nie dają w zamian ? Można by np, wykorzystać ten czas i rozbudować tam Letni Teatr Plażowy, przecież zlokalizowany jest w pięknym niewykorzystanym miejscu. Tam poza sezonem mogłoby być miejscem klimatycznych koncertów z udziałem gwiazd, uroczystości i imprez lokalnych, ale też zwykłych spotkań w niezwykłym otoczeniu. Taka scena plażowa - parkowa w formie stałej trwałej estrady z rozrysowywaną dużą częścią namiotową latem z rzędami, podestów, ławek.
  Cały taki amfiteatr gruntownie przebudowany aby za każdym sezonem nie tracić finansów nadając mu ciekawy morski kształt z charakterystycznymi łukami nawiązującym swoją formą do muszli czy ryby. Fakt, że w kolejce jest do rozbudowy Teatr Miejski, ale w kryzysie, aby uciec do przodu należy inwestować bo tylko w ten sposób unikniemy jego większych skutków.
  Dużo już w tym miejscu zrobiono i w zakres prac wchodzących m.in. w okolice uporządkowano ciek wodny trochę zieleń należałoby rozbudować ścieżkę rowerową i jej całą infrastrukturę, no i stałą scenę od strony zatoki wzmocnić brzegi, plażę i budowa nowego uniwersalnego miejsca lekka przebudowa chodników, dróg dojazdowych do obiektu; przebudowa sieci elektrycznych oraz sieci kanalizacyjnych i sanitarnych, aby mogła zaistnieć kawiarnia, restauracja. W ramach inwestycji mogłoby być zaplanowane coś więcej... adaptacja tego istniejącego miejsca jest niezbędna także można zaprojektować strefę eko-ekspozycyjną. Może na taką przebudowę kulturalną włączającą nowe destynacje zostałaby włączona jej funkcjonalność i pozyskano by na to środki zewnętrzne?

  • 5 8

 • Super , skończy się wreszcie dewastacja najładniejszej plaży w Gdyni

  • 7 26

 • Bardzo smutna wiadomość

  • 21 4

 • Kupmy za to krzewy miodne, rozbetonujmy Gdynie , naprawmy chodniki , zrobmy pare porzadnych parkow

  • 15 3

 • W listopadzie?

  Przecież minister z podkrążonymi oczami mówił, że wtedy szczyt zachorowań i ciała na ulicy.

  • 7 4

 • ale poza tymi 30 osobami, które zmarły przez 2 miesiące trwania pandemii w pomorskiem (4)

  my nadal żyjemy. Niczego juz nie będzie tego lata?

  • 23 4

  • Chcesz dołączyć? (2)

   Wtedy napiszemy: "Ale poza 31 osobami,które zmarły przez dwa miesiące trwania pandemii my nadal żyjemy."

   • 2 6

   • Dodaj jeszcze, że będzie jak we Włoszech. Bez tego nie zadziała.

    • 2 3

   • jak się boisz, to sięe schowaj

    • 3 0

  • Pieprzenie!

   Zagrożenie aktualnie jest 4X większe niż miesiąc temu. Wykresy zarażonych nie kłamią.

   • 0 2

 • Byłem kiedyś na jednym takim przedstawieniu.

  Było takie ciekawe, że patrzyłem cały czas na morze.

  • 3 2

 • w listopadzie tez nie bedzie

  • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trend Book 2021 w Muzeum Bursztynu
Trend Book 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj 15-31.12
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z ważnych polityków epoki PRL wstrzymał w latach 50. odbudowę Teatru Wybrzeże w Gdańsku?