stat
Impreza już się odbyła

Nie | Zwykły Sopot online

Zapraszamy na wystawę cyfrową malarstwa Moniki Knoblauch-Kwapińskiej, sopockiej architektki, uczestniczki wszystkich edycji projektu Architekci Malują. 

Obrazy eksponowane w dworkowej galerii powstały na przestrzeni wielu lat. Prezentują urokliwe zakątki Sopotu, jego unikalną architekturę, zapomniane ogrody i naturalnie morskie pejzaże. Przypominają miejsca niegdyś istniejące, które wraz z rozwojem miasta uległy przeobrażeniom.

Dzieła artystki można zobaczyć pod tym linkiem.

Monika Knoblauch-Kwapińska
Ukończyła Politechnikę Gdańską na Wydziale Architektury. Przez wiele lat była związana zawodowo z architekturą Sopotu. Jest malującym architektem. Brała udział w kolejnych odsłonach projektu "Architekci Malują", portretując Sopot, Gdańsk, Gdynię oraz Kaszuby.
Pochodzi z rodziny związanej z Sopotem od wielu pokoleń. Historia rodzinna sięga początków historii miasta. Powiązanie losów rodziny z Sopotem, historie przekazywane przez bliskich podczas rodzinnych spacerów po mieście, są źródłem emocjonalnej identyfikacji artystki z miejscem, w którym żyje i pracuje.

Prace prezentowane na wystawie "nie | zwykły Sopot" powstawały w domowym zaciszu na przestrzeni wielu lat i są dialogiem autorki z miastem, jak również komentarzem do zmieniającego się Sopotu. Część obrazów jest śladem przeszłości, gdyż przedstawia miejsca już nie istniejące, bądź takie, które uległy znacznej transformacji. Malarka stała się kronikarzem odnotowującym zmienny stan rzeczy i ulotność chwili. Jej obrazy wyrażają zachwyt nad urokliwymi zakątkami Sopotu, zapomnianymi ogrodami, starodrzewem, który często pozostał jedynym milczącym świadkiem minionych czasów.
Na wystawie nie zabraknie przedstawień plaży i morza, oraz turystów, którzy stali się nieodzowną częścią wizerunku miasta.
 
Wystawa w znacznej części jest dedykowana Sopotowi, pozostałe prace to efekt fascynacji Kaszubami i Kociewiem, które stanowią dla malarki niewyczerpane źródło inspiracji.
 

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który duży gdański festiwal o zasięgu międzynarodowym kultywuje tradycje Solidarności w przejawach kultury?