• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Nić. Sploty wolności - oprowadzanie kuratorskie

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie NIĆ. SPLOTY WOLNOŚCI. To doskonała okazja, aby posłuchać żywej opowieści osób, które przygotowywały ekspozycję.

maj 9

czwartek, godz. 11.00

Gdańsk Nowy Port,
Wstęp wolny
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Drogę do wolności, której poświęcamy wystawę NIĆ. SPLOTY WOLNOŚCI, rozpinamy na długiej osi - od 1918 roku, kiedy mimo zakończonej I wojny światowej na kontynencie nadal brakowało trwałego pokoju, po kulminację długiej drogi Polaków do drugiej niepodległości, kiedy Solidarność pokojowymi środkami i w duchu dialogu wywalczyła ponowną niepodległość Polski.

Eksponaty, które udało nam się zgromadzić dzięki życzliwości placówek muzealnych i osób prywatnych z całej Polski, wzajemnie podejmują ze sobą dialog. Jak suknia żałobna z powstania styczniowego i suknia ślubna z materiału sitodrukowego dla podziemnej drukarni, bluzka z alianckiego spadochronu z czasów powstania warszawskiego i kufajka robotnika z Grudnia '70 z przestrzeliną po kuli na ramieniu, kartka pocztowa ze świątecznymi życzeniami wielkanocnymi z 1920 roku, z ręcznie wyszywanym godłem Polski i flagami biało-czerwonymi, oraz patriotyczna makatka ręcznie wykonana przez więźnia stanu wojennego...

Podczas oprowadzania kuratorskiego będzie czas, aby poszukać wielu kolejnych splotów tych nici. 

27 stycznia, niedziela, godz. 12.00
Przejdziemy ścieżkami kobiet na polskich drogach do wolności - od sukni z powstania styczniowego, po wielokroć używany wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, zwanej Królową Polski, przez medalion z puklem włosów i precjoza wyszywane w symbole narodowe, słomiane obuwie z KL Stutthof, bluzkę damską oraz chustkę uszytą podczas powstania warszawskiego z jedwabiu pochodzącego z alianckiego spadochronu, pierścionek z orłem wykonany z końskiego włosia i różaniec w formie obrączki z napisem Solidarność, aż po suknię ślubną z materiału sitodrukowego dla podziemnych drukarzy. 

Gośćmi specjalnymi spaceru będą powstanki warszawskie, prywatnie siostry: Elżbieta Skrzyńska - emerytowany inspektor rachunkowości, pseudonim "Żabska", sanitariuszka w 2 Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik", Śródmieście Północ, i Janina Suchorzewska - profesor anestezjolog, zajmująca się etyką lekarską, pseudonim "Myszka", oddelegowana z Szarych Szeregów do 1 Plutonu Wojskowej Służby Kobiet, gdzie pełniła funkcję łączniczki szefa sanitarnego na Obwód Śródmieście Armii Krajowej. 

oprowadza: Katarzyna Żelazek
Redaktor odpowiedzialna za opracowanie warstwy tekstowej ekspozycji. Freelancerka. Pisze i redaguje. Z ECS współpracuje od czerwca 2010 roku.

Opinie

Sprawdź się

Siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 funkcjonuje jako muzeum od...?