stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

NeoArte

VI edycja festiwalu NeoArte odbędzie się pod znakiem "syntezatora sztuki". Gdański festiwal odbędzie się w dniach 26-29 października w kilku wyjątkowych miejskich lokalizacjach. NeoArte. Syntezator Sztuki to festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych krajów i kultur, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe dające szansę na kontakt z twórczością pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat.

VI edycja festiwalu NeoArte skupia się na syntezie sztuk, podążając za trendem, który obserwujemy wśród artystów na całym świecie. We współczesnej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Kompozytorzy tworzą dzieła z pogranicza video artu i teatru, artyści sztuk wizualnych tworzą instalacje dźwiękowe, teatr i taniec podążają w kierunku sztuki performatywnej. Coraz trudniej jest wyznaczyć granice pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, coraz łatwiej przychodzi nam ich łączenie. Taka też jest VI edycja festiwalu NeoArte, podczas której widownia będzie mogła uczestniczyć w pięciu koncertach, studenci kompozycji będą mogli wziąć udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patrona festiwalu Pierra Jodlowski, a dzieci i młodzież wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez moskiewski GAM Ensamble.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, a podczas niektórych z nich widownia będzie czynnie uczestniczyła w tworzeniu muzyki na żywo. Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z europejską, amerykańską i azjatycką muzyką współczesną prezentowaną przez artystów z Niemiec, Rosji, Chin i Polski. Odbędzie się 5 światowych prawykonań i 7 polskich premier. O atrakcyjny przekaz będą dbać reżyser teatralny, artyści sztuk wizualnych, tancerze oraz osoby zapowiadające koncerty. Inicjatorem i pomysłodawcą festiwalu jest zespół NeoQuartet, który specjalizuje się w wykonawstwie muzyki nowej.

Do tej pory organizatorzy ogłosili szczegóły koncertu finałowego. 29 października o godz. 20.00 na Scena Malarnia Teatru Wybrzeże odbędzie się koncert Triple String Connection. To projekt multimedialny współtworzony przez trzy kwartety smyczkowe specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej: Sonar Quartet z Berlina, NeoQuartet z Gdańska oraz Kwartet Śląski. Do projektu zaproszono artystę sztuk wizualnych Filipa Ignatowicza oraz reżysera teatralnego Macieja Konopińskiego. Struktura muzyczna projektu opiera się na prezentacji w pierwszej części koncertu trzech dzieł na kwartet smyczkowy napisanych przez kompozytorów z Kanady, Japonii i Rosji, a w drugiej części wydarzenia na wspólnym wykonaniu przez trzy zespoły kompozycji Steva Reicha - WTC911. Idea koncertu w sposób twórczy nawiązuje do obecnej sytuacji geopolitycznej, gdzie konflikty, terroryzm, uchodźcy i fala emigrantów grają główną rolę. Muzyka: Marc Sabat, Steve Reich, Akira Nishimura, Peter Ablinger, Sofia Gubaidulina.

Mecenasi: Urząd Miejski w Gdańsku, Województwo Pomorskie, MKiDN, Stowarzyszenie Autorów
ZAIKS, STOART
www.neoarte.pl

Program:

26.10.017 - godz. 20.00 - Kolonia Artystów w Gdańsku

Neo Electric Quartet
Wykonawcy: NeoQuartet, Paweł Janicki - sieciowy system interakcji

Grzegorz Pieniek - Cyber Transplantation na elektryczny kwartet smyczkowy *
Piotr Peszat - U.N. Owen was her? na elektryczny kwartet smyczkowy i audio playback *
Kamil Kosecki - Asteroids na elektryczny kwartet smyczkowy *
Rafał Zapała - Concentus Apparatus II na kwartet smyczkowy, elektronikę i system interakcji *
NeoQuartet - Neo Electric I *

* prawykonanie

Neo Electric Quartet to unikatowy na skalę europejską projekt trójmiejskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet. Czwórka znakomitych instrumentalistów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej eksploruje nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych. Zsyntetyzowane brzmienie klasycznego instrumentalnego składu poddane obróbce komputerowej, użycie multiefektów i looperów daje niezwykłe możliwości twórcze. Jedyną granicą jest wyobraźnia artystów.

Wstęp wolny - Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

27.10.2017 - godz.20.00 - Kolonia Artystów

Muzyczna Performacja
wykonawcy: GAMEnsamble (Rosja)

Aleksander Khubeev - Samnambulic na saksofon i wideo
Oleg Pajberdin - Cantus Firmus na wiolonczelę solo i film
Nikolaj Popov - Edit(a)Fill na flet, elektronikę i wideo
Anna Żołtyszeva - Na odwrocie kartki na flet solo
Oleg Pajberdin - ... I cichy wiatr rozmawiał ze mną na flet i saksofon
Alexander Khubeev - The Hum na strunowe obiekty
Nikolaj Popov - Pieśń Uldry na flet, saksofon, wiolonczelę, elektronikę i wideo

Koncert moskiewskiego GAM Ensamble dedykowany jest muzyce współczesnej, w której elementy teatralne i performatywne odgrywają kluczową rolę. Artyści oraz program zostały tak dobrane, by widownia miała okazję zapoznać się z tym arcyciekawym kierunkiem w muzyce najnowszej.

Koncert biletowany

28.10.2017 - godz. 19.00 - Nowa Synagoga w Gdańsku
Pierre Jodlowski - Koncert monograficzny
Wykonawcy: Sinfonietta Pomerania, Tadeusz Dixa - dyrygent

Pierre Jodlowski - Respire for 11 instruments
Pierre Jodlowski - Série Blanche for piano & electronics with video introduction
Pierre Jodlowski - In & Out, for violin cello, video & electronics
Pierre Jodlowski - 60 Loops for string quartet and electronics
Pierre Jodlowski - Time & Money for percussion video and electronics

Po koncercie odbędzie się otwarcie wystawy obrazów Katarzyny Hołdys

Pierre Jodlowski, patron IV edycji festiwalu NeoArte, znakomity francuski kompozytor, twórca muzyki elektroakustycznej artysta multimedialny, performer, związany nie tylko ze sceną muzyki współczesnej, ale także innymi dziedzinami artystycznymi - tańcem, teatrem, sztukami wizualnymi. Podczas koncertu usłyszymy i zobaczymy pięć kompozycji na zróżnicowany skład instrumentalny, video, elektronikę oraz taniec.

Koncert biletowany

29.10.2017 - godz. 16.00 - Nadbałtyckie Centrum Kultury
Łukasz Długosz + Dai Bo + NeoQuartet

Krzysztof Penderecki - Kwartet na flet i trio smyczkowe
Dai Bo - Kwintet fletowy *
Tōru Takemitsu - Voice na flet solo
Olivier Messiaen - Czarny kos na flet i fortepian
Alfred Schnittke - Kwintet fortepianowy

* prawykonanie

Wyjątkowe spotkanie wybitnych muzyków flecisty Łukasza Długosza, chińskiego pianisty i kompozytora Dai Bo oraz zespołu NeoQuartet. To najbardziej klasyczny z koncertów tegorocznej edycji festiwalu. Artyści przedstawią najwybitniejsze dzieła muzyki kameralnej drugiej połowy XX wieku oraz po raz pierwszy wykonają najnowsze dzieło Dai Bo, dedykowane Łukaszowi Długoszowi oraz NeoQuartet.

Wstęp wolny - Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

29.10.2017 - godz. 20.00 - Scena Malarnia Teatru Wybrzeże

Triple String Connection
Wykonawcy: Sonar Quartett, Kwartet Śląski, NeoQuartet
reżyseria - Maciej Konopiński, wizualizacje - Filip Ignatowicz

Marc Sabat - Euler Lattice Spirals Scenery
Akira Nishimura - Pulses of the Light
Sofia Gubaidulina - Reflections on the theme B-A-C-H
Peter Ablinger - Kwartet smyczkowy nr 2
Steve Reich - WTC 9/11

Triple String Connection to projekt multimedialny współtworzony przez trzy kwartety smyczkowe specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej: Sonar Quartet z Berlina, NeoQuartet z Gdańska oraz Kwartet Śląski. Do projektu zaproszono artystę sztuk wizualnych Filipa Ignatowicza oraz reżysera teatralnego Macieja Konopińskiego. Struktura muzyczna projektu opiera się na prezentacji w pierwszej części koncertu trzech dzieł na kwartet smyczkowy napisanych przez kompozytorów z Kanady, Japonii i Rosji, a w drugiej części wydarzenia na wspólnym wykonaniu przez trzy zespoły kompozycji Steva Reicha - WTC911. Idea koncertu w sposób twórczy nawiązuje do obecnej sytuacji geopolitycznej, gdzie konflikty, terroryzm, uchodźcy i fala emigrantów grają główną rolę.

Koncert biletowany

28.10.2017 - godz. 11.00 - Kolonia Artystów
Warsztaty dla dzieci i młodzieży "Kompozytorem każdy być może" prowadzone przez GamEnsemble

28.10.2017 - godz. 13.00 - Akademia Muzyczna w Gdańsku
Warsztaty dla kompozytorów prowadzone przez Pierre'a Jodlowski

Bilety: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy, karnet 3 dniowy (piątek-niedziela) - 40 zł do kupienia na www.inerticket.pl oraz na 30 minut przed koncertami.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 zł
  • Bilet ulgowy
    15 zł
Bilety: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy, karnet 3 dniowy (piątek-niedziela) - 40 zł do kupienia na
www.inerticket.pl oraz na 30 minut przed koncertami

Opinie 1 zablokowana

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wiersz "Zdanie" poety Tadeusza Dąbrowskiego został wyróżniony w amerykańskim:

 

Najczęściej czytane