• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nauka - planowanie - wypędzenia: Generalny Plan Wschodni narodowych socjalistów

Zapraszamy na wystawę "Nauka - planowanie - wypędzenia: Generalny Plan Wschodni narodowych socjalistów" do Muzeum Miasta Gdyni.

Wystawa czynna w dniach: 06.09 - 04.10.2012.
(poziom wejściowy)

W poniedziałki wystawa jest nieczynna.
W piętek - dzień wolnego wstępu.

Wystawę organizują Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Polska Akademia Nauk oraz Niemiecka Wspólnota Badawcza.

Wystawa pt. "Nauka, planowanie, wypędzenia. Generalny Plan Wschodni narodowych socjalistów" dokumentuje naukowe podstawy planów oraz opartej na nich nazistowskiej polityki przesiedleń i eksterminacji podczas drugiej wojny światowej. Ekspozycja ta, zainicjowana i wspierana finansowo przez Niemiecką Wspólnotę Badawczą, powstała w ramach zakrojonego na dużą skalę projektu badawczego mającego na celu rozrachunek z historią DFG od lat dwudziestych do siedemdziesiątych XX w.

Od września 2006 r., a więc od chwili otwarcia w Centrum Nauki (Wissenschaftszentrum) w Bonn, wystawa odwiedziła łącznie 20 uniwersytetów, bibliotek i miejsc pamięci w Niemczech oraz uniwersytet w Toronto w Kanadzie. Przygotowując ją do zaprezentowania w Polsce, przetłumaczono na język polski teksty i cytaty na panelach oraz katalog, nie zmieniając przy tym treści i samej koncepcji ekspozycji.

Zarówno jej autorzy, jak i Niemiecka Wspólnota Badawcza zdają sobie sprawę z tego, że cytaty ze źródeł, takich jak Generalny Plan Wschodni, są dla wielu ofiar i pokrzywdzonych trudne do przyjęcia. Mimo to świadomie przytaczają je w dosłownym brzmieniu, opatrują komentarzem i osadzają w kontekście historycznym. Dzięki temu staje się jasne, że naukowcy planujący narodowosocjalistyczną politykę przesiedleń byli zwolennikami rasistowskiej i antysemickiej ideologii nazistowskiego reżimu.

Ponieważ główna część przymusowych przesiedleń i eksterminacji dokonała się na ziemiach polskich, powodując wyjątkowo bolesne cierpienia Polaków, Niemiecka Wspólnota Badawcza odczuwa szczególną potrzebę zaprezentowania wystawy również w Polsce. Ma ona przybliżyć polskim naukowcom i opinii publicznej nacechowaną pogardą dla człowieka nazistowską politykę przesiedleń, a także plany naukowe, które legły u jej podstaw.

Autorzy wystawy analizują uwikłanie nauki w politykę. Ich zamiarem nie było ukazanie całej historii Generalnego Planu Wschodniego ani tym bardziej narodowosocjalistycznej polityki zagłady, gdyż wymagałoby to szerszego spojrzenia historycznego.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Który film podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Złote Lwy?