• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Nasze Sygnały. Rycerze Małej Floty

Inaugurując rok stulecia polskiej Marynarki Wojennej Muzeum MW w Gdyni zaprasza na pierwsze spotkanie nowego, muzealnego cyklu historycznego "Nasze Sygnały" oraz prezentację książki "Rycerze małej floty".

Podczas spotkania w multimedialnej prezentacji Aleksander Gosk opowie o historii i ludziach tworzących "Nasze Sygnały", a wydawca - Andrzej Ryba - zaprezentuje nową książkę, stanowiącą pierwszy tom antologii tekstów z "Naszych Sygnałów". Możliwość nabycia książki "Rycerze Małej Floty" w promocyjnej cenie.

"Nasze Sygnały" - cykl spotkań
Tytuł zapożyczony od periodyku wydawanego w latach 1945 - 2005 przez emigracyjne Stowarzyszenie Marynarki Wojennej w Londynie. Pismo, redagowane i kolportowane w środowisku oficerów i marynarzy, którzy zdecydowali się na los powojennych emigrantów, stanowi nieocenione źródło wiedzy o historii Marynarki Wojennej II RP.

"Nasze Sygnały" pełniły ważną funkcję informacyjno-samopomocową, stanowiąc czynnik integrujący środowisko naszych marynarzy rozrzuconych na wielu kontynentach. W miarę upływu lat, przeważać zaczęła w kolejnych numerach, tematyka wspomnieniowa - unikatowe źródło wiedzy o czasach przedwojennych i okresie walk II wojny światowej na morzu. Pisali w "Naszych Sygnałach" wybitni dowódcy okrętów, oficerowie, także podoficerowi i marynarze tamtego, wojennego pokolenia.

Ukazało się w sumie 189 numerów "Naszych Sygnałów". Kompletny zbiór znajduje się tylko w zasobach Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Bibliotece Polskiej Akademii Nauk.

Wspomnieniowa tematyka stała się także inspiracją dla wydania wyboru tekstów z "Naszych Sygnałów" w formie książkowej. "Rycerze małej floty" - to najnowsza propozycja cenionej serii wydawniczej "Z kotwiczką", zawierająca wybór kilkunastu wojennych wspomnień zaczerpniętych właśnie z "Naszych Sygnałów".

Opinie

Sprawdź się

Najstarszy teatr w Polsce to: