• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Narracje, czyli rozświetlony, nocny Gdańsk

Jakub Knera, Łukasz Unterschuetz
19 listopada 2010 (artykuł sprzed 11 lat) 
Opinie (55)
W ramach festiwalu Narracje na Kościele św. Jana pojawiły się płynne i barwne wizualizacje... W ramach festiwalu Narracje na Kościele św. Jana pojawiły się płynne i barwne wizualizacje...

Druga edycja Narracji, mimo że pozbawiona tak monumentalnych instalacji jak ubiegłoroczna, wypada ciekawiej. Przede wszystkim z powodu większej liczby atrakcji, ale też dlatego że znacząca część z nich jest nierozerwalnie związana z Gdańskiem i przygotowana specjalnie na ten festiwal....na ulicy Koziej za pomocą telefonów komórkowych można sprawić, że na ścianie żłobka wyrośnie drzewo... ...na ulicy Koziej za pomocą telefonów komórkowych można sprawić, że na ścianie żłobka wyrośnie drzewo...
...na ulicy Szerokiej sprawdzić co może kryć się we wnętrzu starej kamienicy... ...na ulicy Szerokiej sprawdzić co może kryć się we wnętrzu starej kamienicy...
...a na Długim Pobrzeżu wypatrywać płynnych grafik Gdańska. ...a na Długim Pobrzeżu wypatrywać płynnych grafik Gdańska.
Tak jest chociażby przy "Ruinach" Ryszarda Niedzielskiego na rogu ulicy Latarnianej i Szerokiej zobacz na mapie Gdańska - budynku, na którym pojawia się rzut zniszczonej wieży, z prześwitującym pożarem i samolotami bombardującymi Gdańsk w czasie wojny. Mimo trochę komiksowej formy wielu osobom przypomniało to wydarzenia sprzed 60 lat, co żywo komentowali.

Świetnie puste przestrzenie wykorzystali Robert Sochacki i Marek Frankowski. Ten pierwszy na ścianie kamienicy przy ulicy Szerokiej zobacz na mapie Gdańska stworzył wizualizacje "Red Corner", która niczym rentgen prześwietla to, co mogłoby wydarzyć się w jej wnętrzu. Frankowski wykorzystał zapomnianą ścianę, na którą natkniemy się na ulicy Szerokiej zobacz na mapie Gdańska kilkaset metrów dalej, idąc w kierunku Motławy - rzucił na nią trójwymiarowe projekcje klatek schodowych pt. "Przejścia", które sprawiają wrażenie jakby były namalowane tam na stałe.

Ogromne wrażenie robią projekty interaktywne, a przede wszystkim "Niszcz, żeby rosło" szwajcarskiej grupy Projektil. Artyści stworzyli instalacje, która dzięki kamerze pobiera wybrane kolory, którymi widzowie świecą za pomocą telefonów komórkowych, a następnie przetwarza je na obraz, sprawiając, że ściana żłobka przy ulicy Koziej zobacz na mapie Gdańska obrasta wirtualnymi kwiatami (potem za pomocą telefonów można je także zniszczyć).

Ciekawie, choć mało efektownie, przedstawia się "CrossWorlds" Olgi Kiesslevej na Długim Targu zobacz na mapie Gdańska - kod na ekranie solarnym, który na telefonach komórkowych po odszyfrowaniu ma zmienić się w określoną wiadomość (co nie zawsze kończyło się powodzeniem) czy "Dzień w dzień" Hermelinde Hergenhahn. Artystka w ciągu dnia filmuje fragmenty skweru obok pomnika księcia Świętopełka zobacz na mapie Gdańska, a potem wyświetla nagrane obrazy w nocy. Niestety z powodu kiepskiej pogody nie udało jej się zarejestrować zbyt wiele. - Przychodźcie tu z rana, żebym Was filmowała, dzięki temu projekcje będą ciekawsze - zachęcała.

Ciekawym uzupełnieniem są dwie "wodne" instalacje - "Płynna Architektura", czyli barwne, płynne wizualizacje na wieży Kościoła Św. Jana zobacz na mapie Gdańska czy ogromny, pływający obraz "Przemieszczanie" Ghiju Díaz de León na ścianach spichlerzy na Wyspie Spichrzów zobacz na mapie Gdańska z namalowanym falującym krajobrazem Gdańska.

Na Głównym Mieście instalacji jest aż 14 i można natknąć się na nie niemal co chwilę, jak chociażby na "Ogrodzenie ze świetlików" Francesco Mariottiego za Kościołem Mariackim zobacz na mapie Gdańska, czyli migoczące lampki zrobione z zielonych butelek (aż się prosi, żeby zostały tu na zawsze, ożywiając tą ponurą ulicę). Uzupełnieniem są trzy instalacje wewnątrz budynków - złożona z wizualizacji słowa "ACH" (ale warto szukać też innych słów) praca Detlefa Hartunga i Georga Trenza w Galerii 4G, migoczące w rytmie tętna "Krople Bursztynu" Freda Hatta i Daniela Schlaepfera kilka metrów obok na ul. Grobla I zobacz na mapie Gdańska czy fluorescencyjna "Tu/Hier" Marka Radke w Gdańskiej Galerii Miejskiej zobacz na mapie Gdańska.

Narracje zaskakują na każdym rogu i - co jest atutem tegorocznej edycji - ich kolejne punkty znajdują się blisko siebie. Można je zwiedzać z przewodnikami albo wybrać trasy samodzielnie, po kolei odkrywając często nieznane zaułki Gdańska. I to chyba największy sukces tego festiwalu - że w pochmurną noc, nawet kiedy cały wieczór pada deszcz, grupki kilkudziesięciu osób z ciekawością maszerują zagłębiające się w zakamarki i ukryte budynki miasta, przy wielu z nich przystając ze zdziwieniem, widząc jak łatwo można ożywić jego przestrzeń.
Kliknij na obrazek aby pobrać mapę w formacie PDF. Kliknij na obrazek aby pobrać mapę w formacie PDF.
Instalacje podczas festiwalu Narracje można oglądać w godz. 17-24. Nowością tej edycji jest możliwość przejścia trasy, na której znajdują się instalacje, z przewodnikiem (piątek-niedziela, g. 17, 19, 21 - zbiórka na rogu ul. Szerokiej i Grobli I). Po instalacjach oprowadzać będzie także kuratorka festiwalu Bettina Pelz (sobota-niedziela, g. 20 - zbiórka na rogu ul. Szerokiej i Grobli I). W weekend będą także czynne dwa kluby festiwalowe: w biurze ESK 2016 od piątku do niedzieli odbędą się warsztaty eko-kulturalne oraz będzie miejsce na wymianę standardowych żarówek na energooszczędne i punkt informacji festiwalowej, a w La Dolce Vita będą odbywać się koncerty: Out of Tune + goście (19.11), Touchy Mob, Mohna, Coldair, Asia i Koty (20.11) i Stendek oraz Wojtek Grabek (21.11). Na wszystkie imprezy wstęp jest bezpłatny.

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (55) ponad 10 zablokowanych

 • biodro

  może lubi strzelać z biodra

  • 0 0

 • Super mam nadzieję że 21 lisopada po 22:00 nad Gdańskiem rozbłyśnie nowe światło

  • 40 12

 • nie byłem, ale pójdę, bo wygląda to nieźle. no i nie trzeba czekać do 22 żeby się zrobiło ciemno ;-)

  • 20 3

 • Więc to dzisiaj?

  wybiore sie!

  • 11 3

 • Super...

  ...ekstra. Wczoraj na rozpoczęciu (opr standardowych przemówień) ciekawie, trochę antycznie - analogowo, ale czy ktoś kiedyś wcześniej widział instrument thamrin? :)

  • 7 1

 • brawo!

  Zdecydowanie lepiej niż w roku ubiegłym. Możliwość interakcji z dziełem - bezcenna:) - "Niszcz, żeby rosło" szwajcarskiej grupy Projektil. No i w ogóle ożywić miasto w środku deszczowego listopada to sztuka. Polecam tegoroczne Narracje! Na pewno wybiorę się jeszcze. Tym razem z dzieckiem, bo myślę, że "Niszcz, żeby rosło" i "Tu/Hier" może zrobić na nim duże wrażenie. Gratuluję organizatorom, że poprawią uczyć się na zeszłorocznych błędach.

  • 16 3

 • Ola, moge pojsc z Toba??

  no wiesz porozmawiamy sobie i takie tam... to jak? bedziesz gotowa na 20??

  • 7 2

 • o fajnie, dzis sie wybiore na 19

  • 7 3

 • nareszcie jakiś fajny pomysł w Gdańsku. Pozdrawiam.

  • 15 4

 • DROGI budujcie, a nie lampki na choinkę !

  po pierwsze INFRASTRUKTURA !

  • 12 36

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Nagroda Literacka Gdynia dla autorów najlepszych książek wydanych w poprzednim roku przyznawana jest rokrocznie od: