stat
Impreza już się odbyła

Narodowe Czytanie w Gdyni

  • piątek - sobota, 1 - 2 września 2017
  • Lokalizacja
    Gdynia
  • Bilety
    wstęp wolny

Cała Polska, w tym Gdynia, 2 września weźmie udział w akcji Narodowe Czytanie. W tym roku w centrum uwagi znalazło się najsłynniejsze dzieło Stanisława Wyspiańskiego - "Wesele". Z tej okazji Teatr Gdynia Główna, Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Muzyczny i Marynarka Wojenna - z myślą o mieszkańcach Gdyni i turystach - przygotowały wspaniałe niespodzianki.

Znakomity utwór literacki wybrany do tegorocznej akcji Narodowego Czytania zainspirował gdyńskie instytucje do przygotowania wyjątkowo interesujących wydarzeń. Po raz pierwszy w akcji weźmie udział Teatr Gdynia Główna, który postanowił wyjść z lekturą bezpośrednio do mieszkańców. I tak 2 września w miejskich trolejbusach nr 20, 22, 23, 24 i 27 będzie można spotkać przebranych w kostiumy aktorów odgrywających wybrane sceny z "Wesela". Po prezentacji aktorzy obdarowywać będą pasażerów przypinkami z napisami takimi jak: "Czytam Wyspiańskiego", "Widziałem Chochoła", "Jak się żenić, to się żenić", itp.

Przygotowane przez nas czytanie, towarzyszące finałowi Nagrody Literackiej Gdynia, rozpocznie się w sobotę w samo południe. Przez trzy godziny, cztery dwuosobowe grupy aktorów w wybranych gdyńskich trolejbusach odgrywać będą krótkie, 7-minutowe scenki dramatu Wyspiańskiego. Przewidujemy, że w trakcie akcji zaprezentowanych zostanie 48 scen dla ok. 2000 odbiorców - tłumaczy Ida Bocian z Teatru Gdynia Główna. I dodaje: Organizujemy również specjalny konkurs na facebooku, gdzie codziennie zadajemy pytanie stanowiące rodzaj powtórki z wiedzy na temat Wyspiańskiego. Nagrodą w nim jest zaproszenie na spektakl "Wesele".

Jak co roku, do akcji Narodowe Czytanie dołączyły również filie Miejskiej Biblioteki Publicznej: Biblioteka Oksywie, Biblioteka Działki Leśne i Biblioteka Chylonia "pod Żabką", które zapraszają w piątek i sobotę - 1 i 2 września - na wspólne czytanie "Wesela" oraz inne atrakcje. Program imprez znajduje się na stronie internetowej: http://bibliotekagdynia.pl/wydarzenia/narodowe-czytanie-2/.

W tym roku nie zabraknie również czytania w wykonaniu znanych aktorów, które odbędzie się w Teatrze Muzycznym. Niespodziankę przygotowała również Marynarka Wojenna, która o godz. 11.00 zaprasza na ORP "Błyskawica" gdzie, na pokładzie historycznego okrętu, marynarze odczytają fragmenty powieści. Imprezę uświetnią koncerty Zespołu Wokalnego Klubu MW.

"Wesele" to jeden z najsłynniejszy utworów Stanisława Wyspiańskiego. Powstał na kanwie autentycznego wydarzenia - wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. W dziele świat realistyczny, zbudowany wokół zabawy weselnej i jej gości, łączy się ze światem symboliczno-wizyjnym, w którym występują postaci Chochoła, Widma, Rycerza Czarnego czy Hetmana. Wielu zapewne pamięta również ekranizację "Wesela" w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1972 roku, w którym w rolach głównych wystąpili Ewa Ziętek i Daniel Olbrychski.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jak brzmi nazwisko XVI-wiecznego tajnego agenta protestanckiego królującego w Dworze Artusa razem z Pamienką z Okienka?