Najpierw strych, premiera 30 lat później

Aktorzy Teatru Wybrzeże wcielili się w role legendarnych działaczy "Solidarności". Na zdjęciu Maria Mielnikow, która odegrała rolę m.in. Anny Walentynowicz.
Aktorzy Teatru Wybrzeże wcielili się w role legendarnych działaczy "Solidarności". Na zdjęciu Maria Mielnikow, która odegrała rolę m.in. Anny Walentynowicz. Natalia Wiśniewska

Symboliczne miejsce, czas i osoby. Po 30 latach historia "Solidarności" powróciła w miejsce, gdzie się narodziła - do Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W poniedziałek 14 czerwca mogliśmy posłuchać prapremierowego czytania sztuki "Polskie lato, polska jesień" Małgorzaty Niezabitowskiej, która napisała ją, gdy "Solidarność" stawała się Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym.Małgorzata Niezabitowska, znana jako rzeczniczka rządu Tadeusza Mazowieckiego, napisała sztukę zaraz po podpisaniu porozumień sierpniowych i oficjalnej rejestracji związku, po czym schowała ją na strych. Przeleżała ona tam 30 lat, by ujrzeć światło dzienne w okrągłą rocznicę powstania "Solidarności". Tekst pozostał nietknięty, jedynie skrócony, gdyż całość trwałaby około trzech godzin.

- Najcenniejsze w tej sztuce są autentyzm i energia tamtego czasu. Sama będąc świadkiem narodzin Związku pisałam ją "na gorąco", więc język jest przepełniony emocjami i całkowicie autentyczny. Gdybym pisała to dziś, nie udałoby się osiągnąć takiego efektu - mówiła Niezabitowska.

Jesteśmy więc świadkami zebrań, zagorzałych dyskusji do rana, słyszymy piosenki z tamtego czasu, w tym oczywiście "Mury" Jacka Kaczmarskiego.

W role ówczesnych działaczy związkowych, na zaproszenie reżysera Krzysztofa Babickiego, wcielili się aktorzy Teatru Wybrzeże, w tym Mirosław Baka, Anna Kociarz, Krzysztof Matuszewski, Maria Mielnikow i Dariusz Szymaniak. Znamienne były role odegrane przez Halinę Winiarską, Jerzego Kiszkisa i Floriana Staniewskiego, którzy osobiście uczestniczyli w wydarzeniach związanych z powstaniem "Solidarnością".

To, co zobaczyliśmy w poniedziałek w Stoczni, było dopiero zapowiedzią sztuki - bez scenografii, i z pewnością efektownych scen zbiorowych zapisanych w scenariuszu - ale mimo to wywoływało spore emocje wśród widzów. Dotychczas nie znalazł się producent gotowy zrealizować sztukę, ale jeśli się taki znajdzie, będzie to z pewnością przedsięwzięcie z rozmachem. Jak podkreśliła Niezabitowska, bardzo by chciała, by doszło do tego właśnie w Gdańsku.

Czytanie scenariusza było punktem wyjścia do debaty "Szukając Solidarności", w której udział wzięła Małgorzata Niezabitowska, Barbara Piórkowska, L.U.C. i Paweł Dunin-Wąsowicz. Wspólnie z widownią zastanawiali się nad tym, co zostało w Polsce po "Solidarności" i w jaki sposób powinno się mówić o niej młodym ludziom, którzy na lekcjach historii prawie nigdy nie docierają do lat 80. "Polskie lato, polska jesień" ma szansę stać się "sposobem" na atrakcyjną opowieść o Solidarności, szkoda tylko, że na widowni ilość młodych osób była znowu tak nieliczna.

Opinie (9) 3 zablokowane

 • przedstawienia dramatyczne (1)

  coś wspaniałego iść sobie z dziewczyną na taki pokaz... Kobiety bardzo lubią takie akcje. Zresztą ja też - żywi ludzie to nie to samo co kino. Emocje buchają prosto w twarz.

  Samemu nie bardzo mam ochotę chodzić - nie chcę sprawiać żałosnego widoku. :/

  Pozdrawiam samotnych

  • 3 6

  • To znowu Ty on..isto

   ...

   • 0 1

 • samotny

  nikt nie patrzy czy jesteś samotny, każdy tam przyszedł w jednym celu, nie ma sensu rezygnować z powodu, że nie ma się z kim iść

  • 5 1

 • Piękne przedstawienie mimo ubogiej aranżacji

  Dzięki doskonałej grze aktorskiej

  • 5 1

 • i dobrze

  • 1 0

 • saloniki biskupa

  na plebani byly wygodniejsze szkoda byc obludnym tyle lat

  • 1 1

 • Ciągle o tej przeszłości...

  Idzcie się lustrowac do Macierewicza !

  • 1 4

 • Polska to dziadostwo

  • 0 8

 • kawałek historii najnowszej

  szkoda, ze mało młodych, historie swojego kraju powinno sie znac, artykuł zachęcający

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki jest symbol władzy epoki brązu prezentowany w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane