• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najlepsze z niezależnych w Żaku

Justyna Świerczyńska
3 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 11:18 (3 kwietnia 2008)
Teatr Za Lustrem. Teatr Za Lustrem.

W czwartek, w gdańskim Klubie Żak, rusza przegląd teatrów niezależnych The Best OFF 2008. Podczas czterech festiwalowych dni zobaczymy pięć spektakli najważniejszych grup teatralnych Polsce.



Teatr Cinema i DTdC. Teatr Cinema i DTdC.
Myślą przewodnią tegorocznej edycji festiwalu będzie szeroko rozumiana innowacyjność.

- The Best OFF z założenia ma prezentować nowalijki teatralne, a więc takie spektakle, które w krajobrazie polskim proponują nową jakość, estetykę i tematy - mówi Katarzyna Pastuszak, organizatorka imprezy. - Wszystkie grupy, które zaprosiliśmy, albo podejmują stare tematy na nowo, albo, tak jak Teatr Cinema, wprowadzają do teatru całkiem nową jakość.

Pierwszą pozycją przeglądu będzie "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" Teatr La M.ort z Warszawy. Spektakl, inspirowany sztuką Toma Stopparda, to zamknięty w kilku scenach obraz wędrówki dwóch bohaterów szekspirowskiego "Hamleta". W oparciu o dramat Stopparda reżyserka, Ewelina Kaufmann, tworzy historię o strachu, uwikłaniu w czas i umieraniu odartym z wszelkiej wzniosłości.

Kolejny spektakl tegorocznego Best OFF-u, "Kto się śmieje z moich lęków" w reż. Zbigniewa Szumskiego, powstał jako rezultat współpracy Teatru Cinema z grupą meksykańskich aktorów z Diplomado Teatro del Cuerpo.

- Zbigniew Szumski ma niezwykłą umiejętność tworzenia gęstych, opartych na ruchu, świetle i muzyce widowisk - mówi Katarzyna Pastuszak. - Teatr meksykański z kolei jest bardzo komediowy i polityczny zarazem. Oba teatry świetnie się ze sobą łączą, tworząc spektakl, który o wielu rzeczach nie mówi nam wprost. To nie jest teatr społecznie zaangażowany, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni.

W sobotę aż dwie realizacje pokaże trójmiejskim widzom scena witkacego.wro. Oba przywiezione do Trójmiasta spektakle poruszają temat przeszłości w podobny sposób. W "Zabawach kocykiem" prezentując historię Polski od 1939 roku do dziś, z perspektywy kilku przypadkowych bohaterów. W "Prawym lewym na obcasie" śledząc historię butów Magdy Goebbels od momentu powstania w fabryce w Auschwitz, aż do tragicznego końca na nogach transwestyty.

W ostatni dzień przeglądu zobaczymy "Piaskownicę" Michała Walczaka Teatru Za Lustrem. Akcja jednego z najbardziej znanych tekstów Walczaka rozgrywa się w piaskownicy, metaforycznym miejscu ludzkiej inicjacji, agresji i osamotnienia.

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki tytuł nosi wystawa ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?

 

Najczęściej czytane