Wiadomości

stat

Najlepsi z najlepszych. Gdańskie nagrody dla młodych twórców rozdane.

Od lewej : Maciej Salamon, mama Małgorzaty Walentynowicz (która odebrała nagrodę wimieniu artystki), Grzegorz Kwiatkowski, ojciec Adama Darskiego (który idebrał nagrode w imieniu artysty). U góry: zastępca prezydenta Gdańska Ewa Kamińska, przewod. komisji kultury Rady Miasta Marek Bumblis.
Od lewej : Maciej Salamon, mama Małgorzaty Walentynowicz (która odebrała nagrodę wimieniu artystki), Grzegorz Kwiatkowski, ojciec Adama Darskiego (który idebrał nagrode w imieniu artysty). U góry: zastępca prezydenta Gdańska Ewa Kamińska, przewod. komisji kultury Rady Miasta Marek Bumblis. fot. Anna Szczodrowska

Poeta i muzyk Grzegorz Kwiatkowski, grafik, artysta wizualny, reżyser filmów animowanych Maciej Salamon oraz pianistka Małgorzata Walentynowicz zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Uroczystość wręczenia nagród tradycyjnie odbyła się w gdańskim Klubie Żak.To już 10. edycja nagrody o którą ubiegać mogą się artyści związani z Trójmiastem, posiadający znaczący dorobek artystyczny, a w metryce zapisane mniej niż 35 lat. W ciągu minionych lat udało się wyłonić ich aż 70. W tym roku do tego grona dołączyło kolejnych troje. Z uroczystości w Klubie Żak wyszli z dyplomami oraz czekami na 6 tys. zł.

Kapituła konkursowa wybierała spośród 31 zgłoszonych osób - nominację otrzymało 29 artystów i tym samym pobito rekord nominacji w historii tego konkursu. Ostatecznie, na podium stanęła trójka twórców panujących w trzech różnych obszarach artystycznych.

Grzegorz Kwiatkowski
Grzegorz Kwiatkowski A.Szczodrowska
Maciej Salamon
Maciej Salamon A.Szczodrowska
Grzegorz Kwiatkowski - poeta, założyciel grupy "TrupaTrupa", laureat ogólnopolskich nagród poetyckich, m.in. im. Władysława Broniewskiego i Złotego Środka Poezji. Jest autorem wydanego w ubiegłym roku tomiku poezji "Przeprawa" oraz wydanemu jesienią tego roku zbioru wierszy "Eine Kleine Todesmusik".

- Miałem być muzykiem, jestem PR-owcem Teatru Wybrzeże i bardzo to cenię, zupełnie szczerze - opowiada nam Grzegorz Kwiatkowski. - Praca nie jest dla mnie odskocznią, jest tak samo istotna jak tworzenie. Ale teatru i pisania nie zamierza łączyć wychodząc z założenia, że lepiej robić to w czym się jest dobrym, niż pisać słabe dramaty.

Za to zupełnie poważnie traktuje muzykę. - Uważam, że jest nawet ważniejsza od poezji, stąd mój zespół "TrupaTrupa", w którym upatruję swoją przyszłość. Ale w sumie ciekawy jestem w którą stronę moje życie artystyczne się potoczy - zastanawia się Grzegorz Kwiatkowski. - Czy będę człowiekiem który wyda 15 tomów wierszy, czy przestanę sztukę traktować jako hobby, a jak powołanie. Sztukę bowiem trzeba traktować jako coś obsesyjnego, równorzędnego z życiem.

Maciej Salamon - grafik, artysta wizualny, reżyser filmów animowanych i teledysków, wokalista formacji "Gówno" oraz członek grupy artystycznej "Krecha", która wsławiła się - jak mówią sami członkowie Krechy - zupełnie przypadkiem - w mały skandal pocztowy.

- Mam taką teorię, że w Polsce czegokolwiek nie zrobi się, co wyjdzie choć trochę poza drzwi galerii, uznawane jest za kontrowersyjne, wzbudza emocje i nazywane jest prowokacją - denerwuje się Maciej Salamon, pytany o skłonność do skandalizowania. - Jesteśmy zaściankowi , ale to temat na dłuższą rozmowę - ucina artysta. Co robi Maciej Salamon, gdy nie jest artystą? - Nie ma takiej możliwości! To zajęcie na pełen etat. Pracuję od ósmej rano, aż padnę. Za każdym razem obiecuje sobie - będę odpoczywał - ale znów dzieje się coś ciekawego. Gdybym jednak tego nie lubił... cieszę się, że nie pracuję w banku.

Małgorzata Walentynowicz - absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Bogdana Czapiewskiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.

W tym roku wręczono także nagrodę publiczności - a ta zdecydowała, że spośród 29 nominowanych najbardziej docenia osiągnięcia wokalisty zespołu "Behemoth" Adama "Nergala" Darskiego .

Opinie (19) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

13

listopada

20

listopada

The World Of Hans Zimmer Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

27

listopada

Kaszana zdalnie sterowana. ... Gdańsk, Scena Teatralna NOT

Rozrywka

Roboty z odzysku. Recenzja filmu "Terminator: Mroczne przeznaczenie"
Recenzja filmu "Terminator: Mroczne ..."
Świetny koncert Lao Che w Starym Maneżu
Koncert Lao Che w Starym Maneżu

Kulinaria

Jemy na mieście. W Skrzydlarni jest tanio, smacznie i szybko
W Skrzydlarni jest tanio, smacznie i szybko
Restauracja Cyrano et Roxane kończy działalność
Cyrano et Roxane kończy działalność

Planuj z nami tydzień

Nie tylko Święto Niepodległości. Planuj tydzień
Nie tylko Święto Niepodległości

Sprawdź się

Fragment wiersza którego z polskich poetów znajduje się na Pomniku Poległych Stoczniowców?