Wiadomości

stat

Najlepsi z najlepszych. Gdańskie nagrody dla młodych twórców rozdane.

Od lewej : Maciej Salamon, mama Małgorzaty Walentynowicz (która odebrała nagrodę wimieniu artystki), Grzegorz Kwiatkowski, ojciec Adama Darskiego (który idebrał nagrode w imieniu artysty). U góry: zastępca prezydenta Gdańska Ewa Kamińska, przewod. komisji kultury Rady Miasta Marek Bumblis.
Od lewej : Maciej Salamon, mama Małgorzaty Walentynowicz (która odebrała nagrodę wimieniu artystki), Grzegorz Kwiatkowski, ojciec Adama Darskiego (który idebrał nagrode w imieniu artysty). U góry: zastępca prezydenta Gdańska Ewa Kamińska, przewod. komisji kultury Rady Miasta Marek Bumblis. fot. Anna Szczodrowska

Poeta i muzyk Grzegorz Kwiatkowski, grafik, artysta wizualny, reżyser filmów animowanych Maciej Salamon oraz pianistka Małgorzata Walentynowicz zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Uroczystość wręczenia nagród tradycyjnie odbyła się w gdańskim Klubie Żak.To już 10. edycja nagrody o którą ubiegać mogą się artyści związani z Trójmiastem, posiadający znaczący dorobek artystyczny, a w metryce zapisane mniej niż 35 lat. W ciągu minionych lat udało się wyłonić ich aż 70. W tym roku do tego grona dołączyło kolejnych troje. Z uroczystości w Klubie Żak wyszli z dyplomami oraz czekami na 6 tys. zł.

Kapituła konkursowa wybierała spośród 31 zgłoszonych osób - nominację otrzymało 29 artystów i tym samym pobito rekord nominacji w historii tego konkursu. Ostatecznie, na podium stanęła trójka twórców panujących w trzech różnych obszarach artystycznych.

Grzegorz Kwiatkowski
Grzegorz Kwiatkowski A.Szczodrowska
Maciej Salamon
Maciej Salamon A.Szczodrowska
Grzegorz Kwiatkowski - poeta, założyciel grupy "TrupaTrupa", laureat ogólnopolskich nagród poetyckich, m.in. im. Władysława Broniewskiego i Złotego Środka Poezji. Jest autorem wydanego w ubiegłym roku tomiku poezji "Przeprawa" oraz wydanemu jesienią tego roku zbioru wierszy "Eine Kleine Todesmusik".

- Miałem być muzykiem, jestem PR-owcem Teatru Wybrzeże i bardzo to cenię, zupełnie szczerze - opowiada nam Grzegorz Kwiatkowski. - Praca nie jest dla mnie odskocznią, jest tak samo istotna jak tworzenie. Ale teatru i pisania nie zamierza łączyć wychodząc z założenia, że lepiej robić to w czym się jest dobrym, niż pisać słabe dramaty.

Za to zupełnie poważnie traktuje muzykę. - Uważam, że jest nawet ważniejsza od poezji, stąd mój zespół "TrupaTrupa", w którym upatruję swoją przyszłość. Ale w sumie ciekawy jestem w którą stronę moje życie artystyczne się potoczy - zastanawia się Grzegorz Kwiatkowski. - Czy będę człowiekiem który wyda 15 tomów wierszy, czy przestanę sztukę traktować jako hobby, a jak powołanie. Sztukę bowiem trzeba traktować jako coś obsesyjnego, równorzędnego z życiem.

Maciej Salamon - grafik, artysta wizualny, reżyser filmów animowanych i teledysków, wokalista formacji "Gówno" oraz członek grupy artystycznej "Krecha", która wsławiła się - jak mówią sami członkowie Krechy - zupełnie przypadkiem - w mały skandal pocztowy.

- Mam taką teorię, że w Polsce czegokolwiek nie zrobi się, co wyjdzie choć trochę poza drzwi galerii, uznawane jest za kontrowersyjne, wzbudza emocje i nazywane jest prowokacją - denerwuje się Maciej Salamon, pytany o skłonność do skandalizowania. - Jesteśmy zaściankowi , ale to temat na dłuższą rozmowę - ucina artysta. Co robi Maciej Salamon, gdy nie jest artystą? - Nie ma takiej możliwości! To zajęcie na pełen etat. Pracuję od ósmej rano, aż padnę. Za każdym razem obiecuje sobie - będę odpoczywał - ale znów dzieje się coś ciekawego. Gdybym jednak tego nie lubił... cieszę się, że nie pracuję w banku.

Małgorzata Walentynowicz - absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Bogdana Czapiewskiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.

W tym roku wręczono także nagrodę publiczności - a ta zdecydowała, że spośród 29 nominowanych najbardziej docenia osiągnięcia wokalisty zespołu "Behemoth" Adama "Nergala" Darskiego .

Opinie (19) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29

maja

Kino Plenerowe i Samochodow... Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Dobry po imprezie oraz na duży głód. Kebab - gdzie najlepszy?
Kebab - gdzie najlepszy w Trójmieście?

Kulinaria

Dobry po imprezie oraz na duży głód. Kebab - gdzie najlepszy?
Kebab - gdzie najlepszy w Trójmieście?

Sprawdź się

Ile lat istniała Sopocka Scena Off de BICZ?