• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Najciekawsze gdańskie fotografie 2021

Co mają z sobą wspólnego gdańszczanie w tramwaju, otwarcie NOMUS'a i "Dolarowiec"? To trzy z dwunastu najciekawszych zdjęć nagrodzonych w konkursie fotograficznym Muzeum Gdańska "Mój Gdańsk 2021". Zdjęcia można zobaczyć w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta do 14 marca 2022 roku.

Z nadesłanych blisko 400 prac Muzeum Gdańska nagrodziło i wyróżniło 12 fotografii przedstawiających Gdańsk i jego mieszkańców w 2021 roku. W ubiegłorocznej odsłonie konkursu obowiązywały 4 kategorie, tj. "Kultura", "Gdańszczanie", "Wydarzenia z życia miasta" i "Gdańsk nieznany".

12 nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie fotografii zostało zaprezentowanych na wystawie czasowej w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta.

"Mój kawałeczek historii". Jak powstały fotografie?

W konkursie nadesłano zdjęcia z całej Polski. Jeden z laureatów na stałe mieszka w Zakopanem. Niektóre ze zdjęć zostały wykonane przypadkiem, ale były również takie, które powstały przy współudziale gdańszczanek i gdańszczan. "Wystawa" Andrzeja Tuźnika, czyli fotografia która zwyciężyła w kategorii "Kultura", powstała przypadkiem.

- Udało mi się uchwycić kawałek historii w jej najgłębszej warstwie. Na zdjęciu widoczny jest Pomnik Poległych Stoczniowców nawiązujący do Grudnia'70. Następnie jest tzw. "zdjęcie w zdjęciu", czyli sytuacja uchwycona przez innego fotografia. Dopiero na samym końcu jest moje zdjęcie. Tak powstał "mój kawałeczek historii" - moja fotografia. Nie spodziewałem się, że uda mi się wykonać takie podczas przypadkowej wizyty w Muzeum. - mówił Andrzej Tuźnik.

Jakub Steinborn, zwycięzca w kategorii "Gdańszczanie" fotografowaniu poświęcił cały styczniowy dzień. Tak powstało "Linią nr 8".

- Zdjęcie wykonałem w okolicy Placu Solidarności. Szukałem inspiracji w zamykaniu zdjęć w pewnych sztywnych ramach i symetrii. Paradoksalnie i zupełnie przypadkiem znalazłem je w tramwaju. Dopiero po czasie odkryłem jak wiele rzeczy zagrało w tym zdjęciu, np. ubrania pasażerów i ich zachowania. - mówił Jakub Steinborn.

Jeszcze ciekawszą historię ma "Dolarowiec" Hanny Pałczyńskiej. Zdjęcie, które zdobyło III miejsce w kategorii "Gdańszczanie", zostało zaaranżowane.

- Codziennie widzę "Dolarowca". Zawsze intrygowała mnie jego forma. Któregoś razu w kuchni, to był wietrzny dzień, zobaczyłam otwarte okno i firanę. Pomyślałem sobie, że chciałabym w tych oknach zobaczyć ludzi i poznać sąsiadów. Mimo tego, że był to czas lockdownu, poszłam do każdego z mieszkań i poprosiłam mieszkańców budynku, aby zapozowali do wspólnego zdjęcia w niedzielę o 13.15. Wszyscy podeszli do tego projektu z entuzjazmem. Tak powstało moje zdjęcie, które zgłosiłam konkursu "Mój Gdańsk". - mówiła Hanna Pałczyńska.
Kategoria: Kultura
W kategorii "Kultura" wyróżniono dwie ze 108 nadesłanych prac:


I miejsce: Andrzej Tuźnik - "Wystawa"
II miejsce: Nikola Stępień - "Koncert na żywo"

Kategoria: Gdańszczanie
W kategorii "Gdańszczanie" nadesłano 53 zdjęcia
. Nagrodzono 3 prace i przyznano jedno wyróżnienie. Zwyciężyło zdjęcie ilustrujące gdańszczan w tramwaju nr 8. Wyróżniono zdjęcie pracownika spółki zajmującej się likwidacją odpadów niebezpiecznych podczas odbioru odpadów ze Szpitala Wojewódzkiego.

I miejsce: Jakub Steinborn - "Linią numer 8"
II miejsce: Zuzanna Melka - "Światek Czesława Podleśnego"
III miejsce: Hanna Pałczyńska - "Dolarowiec"
Wyróżnienie: Jakub Rybicki - "Wojownik"

Kategoria: Wydarzenia z życia miasta
W kategorii "Wydarzenia z życia miasta" nadesłano 56 zdjęć.
Narodzono trzy prace. Zwyciężyła fotografia z przedostatniej rozprawy warszawskich aktywistów, którzy obalili pomnik ks. Prałata Henryka Jankowskiego.

I miejsce: Paweł Wróblewski - "Rozprawa"
II miejsce: Paweł Wróblewski - "Wróciłem"
III miejsce: Witold Bianga - "Granica człowieczeństwa"

Kategoria: Gdańsk nieznany
Najbardziej popularną kategorią w tym roku okazała się kategoria "Gdańsk nieznany". Nadesłano w niej 160 zdjęć. Jury najwyżej oceniło pracę przedstawiającą odcinek ulicy Biskupiej na Biskupiej Górce.

I miejsce: Małgorzata Szura-Piwnik - "Na zakręcie"
II miejsce: Mateusz Koc - "Pośród tajemnic"
III miejsce: Grzegorz Tatar - "Ropa naftowa"

Opinie 1 zablokowana

Sprawdź się

ERGO Hestia jest sponsorem tytularnym największej hali sportowo-widowiskowej na Pomorzu - ERGO ARENY. Od kiedy?