• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nagrody Literackie Gdyni rozdane

Justyna Świerczyńska
17 czerwca 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
aktualizacja: godz. 12:11 (17 czerwca 2008)
Adam Wiedemann odbiera nagrodę z rąk Wojciecha Szczurka Adam Wiedemann odbiera nagrodę z rąk Wojciecha Szczurka

Poeta Adam Wiedemann, prozaik Marian Pankowski i eseista Piotr Matywiecki zostali laureatami trzeciej edycji Nagrody Literackiej Gdynia.



Kostki oraz nagrody pieniężne (po 50 tys. zł) trafiły do rąk autorów najlepszych książek minionego roku. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali na scenie przy Darze Pomorza. W przepięknej scenerii przepływających statków i cokolwiek chłodnych porywów wiatru ("duszno raczej nie będzie" jak dowcipnie ujął to prowadzący Andrzej Poniedzielski), odbyła się interesująca gala Literackiej Nagrody Gdyni.

Obecni i nieobecni (w imieniu nieobecnego Mariana Pankowskiego statuetkę odebrał Piotr Marecki) laureaci dziękowali i pozdrawiali. Nie zabrakło wzruszeń i dowcipnych komentarzy. Swoją prowokacyjną wątpliwość co do zależności nagrody i wielkości poety wygłosił Adam Wiedemann.

Nie mniej autoironicznie zabrzmiały werdykty jury pod kierownictwem dr hab. Piotra Śliwińskiego oraz komentarze zaproszonych gości. Absolutnym hitem okazał się występ Katarzyny Groniec, która zaskoczyła wszystkich brawurowym wykonaniem piosenki o bigotkach. Było błyskotliwie, dowcipnie i z pewnością prestiżowo. Czyli tak, jak powinno być przy rozdaniu tego typu nagród.

Dodatkową atrakcją tegorocznej Nagrody Literackiej była trwająca dwa dni impreza o niezwykłej nazwie "Literaturomanie". Poniżej relacja z jej piątkowej odsłony.

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2008

Adam Wiedemann (1967) - poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki i muzyczny. Debiutował tomem "Samczyk" (1996). Jego dwa kolejne tomy, "Wszędobylstwo porządku" i "Sęk Pies Brew", były nominowane do nagrody NIKE. W 1999 roku został laureatem nagrody Fundacji Kościelskich. Jest autor "Rozrusznika" (1998), "Konwalii" (2001), "Bajek zwierzęcych" (2002) oraz nominowanej do nagrody NIKE "Kalipso" (2004). Publikował m.in.: w Tygodniku Powszechnym, Odrze, Ha!arcie, Res Publice nowej i Przekroju.

W swojej twórczości Wiedemann zajmuje się tzw. mistyką codzienności. W ten sposób jest spadkobiercą takich twórców jak Gertruda Stein, Marian Pankowski czy Miron Białoszewski. Pod pozornie "gładką powierzchnią" jego liryki miejsce dla siebie znajdują intertekstualne nawiązania do tradycji poezji, filozofi i teologii.


Marian Pankowski (1919) - poeta, prozaik, dramaturg, historyk literatury i tłumacz. Studiował filologię polską na UJ, w latach 1942-1945 był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Gross-Rosen i Bergen-Belsen. Od 1945 roku mieszka w Brukseli. Wydał m.in. "Smagłą swobodę" (1955), "Matuga idzie" (1959), "Kozaka i inne opowieści" (1965), "Pątników z Macierzyzny" (1987, 2007), "Putto" (1994), "Z Auszwicu do Belsen" (2000), "W stronę miłości" (2001), "Bal wdów i wdowców" (2006). Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike (2001, 2002). Jest jednym z najlepszych, a zarazem najmniej znanych w Polsce, pisarzy mieszkających i tworzących poza granicami kraju.

Nagrodzony "Ostatni Zlot Aniołów" rozgrywa się w zaświatach, do których zaproszony zostaje główny bohater powieści - stukiludziesięcioletni Marian Pankowski. Obserwuje tam m.in. "pokaz mód metafizycznych" czy turniej na "fraszkę ero-skatologiczną" całkiem po ludzku zachowujących się Aniołów...


Piotr Matywiecki (1943) - poeta, eseista. Jest autorem siedmiu tomów wierszy. Najważniejszym dziełem w dotychczasowym dorobku Matywieckiego pozostaje obszerna, licząca ponad 500 stron, książka eseistyczna "Kamień graniczny" (1994), uhonorowana m.in. prestiżową nagrodą PEN-Clubu.

Nagrodzona "Twarz Tuwima" to monografia poety, którego życie było swoistym sejsmografem rejestrującym jawne i podskórne prądy ideowe ubiegłego wieku. Autor powraca do wielokrotnie badanych wątków twórczości Tuwima, analizuje także te dotąd niedostrzegane lub zlekceważone: muzykę jego wierszy, motywy roślinne w erotyce, teatr kukieł czy wreszcie szczególną emocjonalność, melancholię i egzaltację jego poezji.




W całości program "Alternatywnie-Kultura" ogladać można na stronie:
tv.eia.pl

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwszą sceną zawodową w Gdyni, wystawiającą spektakle jeszcze przed II wojną światową był:

 

Najczęściej czytane