- 1 Uznany za winnego, ale w fundacji zostaje (62 opinie)
- 2 Brawurowy musical cyrkowy z przesłaniem (10 opinii)
- 3 Tak się w Gdańsku nie gra, a można (38 opinii)
Nadchodzi Gdański Festiwal Carillonowy
W ramach 21. Gdańskiego Festiwalu Carillonowego odbędą się też koncerty na dzwony wieżowe i Fontannę Heweliusza.
Od 28 czerwca do 31 sierpnia 2019 roku odbędzie się XXI. Gdański Festiwal Carillonowy. Przed nami 20 koncertów - 10 na dzwonach kościoła św. Katarzyny (każdy piątek o godz. 21), 10 pozostałych na dzwonach Ratusza Głównego Miasta (każda sobota o godz. 12:05) oraz koncert specjalny z okazji 15-lecia Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, połączony z warsztatami milongi. Czekają nas również widowiskowe pokazy przy fontannie Heweliusza w ramach cyklu "Wodowanie Sztuk". Wstęp wolny.
- Od wielu lat, jeżdżąc i koncertując po świecie, przyglądam się podobnym imprezom. Spodobała mi się ich formuła: koncerty są darmowe, odbywają się latem, co tydzień o stałej porze, w stałym, pięknym miejscu. Zamarzyło mi się zorganizowanie takiego cyklu także w Gdańsku, ponieważ właśnie tutaj znajdują się jedyne w Polsce czynne carillony koncertowe - mówi Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka Gdańska, dyrektor festiwalu.
Koncerty muzyki poważnej w Trójmieście
Premiery i epitafium dla Adamowicza
Inauguracja 21. już edycji Gdańskiego Festiwalu Carillonowego odbędzie się w piątek 28 czerwca o godz. 20.45 na skwerze Heweliusza

- Utwór skomponowany przez Katarzynę Kwiecień-Długosz zagramy na początku oraz na końcu Festiwalu - mówi Monika Kaźmierczak. - Poprzez "Epitafium" chcemy upamiętnić wielkiego przyjaciela muzyki carillonowej, dzięki któremu dawna tradycja naszego miasta została przywrócona po II wojnie światowej. Prezydent Gdańska ufundował prywatnie dwa ze 135 dzwonów, na których koncertujemy - podkreśla.
Podczas inauguracji XXI Gdańskiego Festiwalu Carillonowego wykonane zostaną też - po raz pierwszy - nowe kompozycje: "Płynna materia" Beniamina Baczewskiego i "Echa Gdańska" Jakuba Nikiela. Utwory te będą zsynchronizowane z fontanną a zagra je Monika Kaźmierczak.
Plejada światowych carillonistów
Podczas 20 koncertów - 10 na dzwonach wieżowych kościoła św. Katarzyny


Szczegółowy program festiwalu
W urozmaiconych programach znajdą się kompozycje reprezentujące różne style muzyczne - od klasyki po elektronikę czy jazz, od muzyki dawnej po współczesną. Nie zabraknie też improwizacji a carillon niejednokrotnie wejdzie w mariaż z innymi instrumentami.
- Muzyki najlepiej słucha się w zacisznych miejscach - radzi dyrektor festiwalu. - Dzięki życzliwości przeora oo. karmelitów udało się pozyskać dla słuchaczy piękny ogród przy kościele św. Katarzyny. Znajdzie się tam niewielki ekran, na którym będzie widać grających w wieży artystów. W tym roku proponujemy też drugie, mniej zaciszne miejsce do słuchania - okolice fontanny Heweliusza, gdzie zawiśnie specjalny ekran, na którym również będzie można obserwować grających muzyków.
Koncerty na carillon i fontannę Heweliusza
Festiwal, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędzie się w odświeżonej, wzbogaconej formule. Do koncertów carillonowych odbywających się przez całe lato na wieżach kościoła św. Katarzyny oraz Ratusza Głównego Miasta dołączy cykl Wodowanie Sztuk, w ramach którego od maja do końca września, w każdy piątek, sobotę i niedzielę o godz. 21:45 (we wrześniu o godz. 20:45) przy fontannie Heweliusza odbywają się pokazy wody, światła i dźwięku.
- Gdańsk to pierwsze europejskie miasto, które wykorzystuje takie oryginalne połączenie - podkreśla Monika Kaźmierczak. - W bieżącym sezonie będzie można posłuchać aż trzech kompozycji zsynchronizowanych z fontanną Heweliusza - informuje.
W maju i czerwcu w piątki, soboty i niedziele o 21:45 grane są "Opowieści fontanny Heweliusza" Kamila Cieślika (w trybie automatycznym). Przez kolejne weekendy lipca i sierpnia program pokazów fontanny Heweliusza będzie wyglądał następująco:
- piątki o 21:45 - "Opowieści fontanny Heweliusza" K. Cieślika, grane na żywo pod koniec koncertów XXI Gdańskiego Festiwalu Carillonowego
- soboty o 21:45 - "Echa Gdańska" Jakuba Nikiela, grane w trybie automatycznym
- niedziele o 21:45 - "Płynna materia" Beniamina Baczewskiego, grana w trybie ręcznym.
Więcej informacji na temat festiwalu i gdańskich carillonów znajduje się na stronie internetowej carillon2019.pl.
Miejsca
Wydarzenia
Zobacz także
Opinie (9) 5 zablokowanych
-
2019-06-25 08:27
Niderlandy (3)
Nie ma takiego państwa jak Niderlandy, jest Holandia i stamtąd pochodzą niektórzy z wykonawców:)
- 4 10
-
2019-06-25 08:38
A naziści skąd pochodzili i sowieci?
- 2 3
-
2019-06-25 11:11
Z Holandii pochodzą piłkarze i hip-hopowcy. Porządni ludzie z z Niderlandów.
- 7 0
-
2019-07-24 19:31
Krokodyl Gienio
O kurczę! - i wtem stała się światłość. Bądź błogosławiony/a za tę odkrywczą refleksję Niderlandy vs Holandia. Pozdrawiam z Polandii.
- 0 0
-
2019-06-25 11:57
Już jeden koncert się odbył :)
W nocy po burzy ;)
Pozdrowienia wszystkim :)- 3 1
-
2019-06-25 12:50
Gdańsk jego festiwale dla jego wielkich ludzi,różnej maści i środowisk wzajemnej adoracji.Byle by się im wszystkim zgadzało. (2)
fantazja jest od tego by się bawić na całego.
- 3 6
-
2019-06-25 13:08
Tylko w okresie styczeń - wrzesień 2018 9 milionów złotych przekazano na Lechię Gdańsk, żeby doły społeczne też miały rozrywkę.
- 5 1
-
2019-06-26 20:24
dostałeś 500 +to walnij specjala
- 1 0
-
2019-06-26 01:44
UFFFF ...
Dobrze, że nie Carillon Gdansk Festival.
- 4 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.