• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Nad brzegiem książki: spotkanie autorskie z dr. Janem Danilukiem

Nad brzegiem książki to cykl spotkań autorskich, w którym wraz z miłośnikami literatury przenosimy się z murów Biblioteki do nadmorskiej scenerii przy Mamuszki 14. Na tarasie Restauracji Bulaj, w letnim klimacie, tuż przy plaży, odbędą się inspirujące rozmowy o książkach. Serdecznie zapraszamy do wspólnego odkrywania literatury w otoczeniu szumu fal i morskiej bryzy!

Naszym pierwszym gościem będzie dr Jan Daniluk wraz ze swoją najnowszą książką "Narodziny miasta. Miniatury o wilhelmińskim Gdańsku (1890-1914)", która ukazała się w czerwcu tego roku nakładem Wydawnictwa Marpress.

Na spotkanie zapraszamy 20 lipca (sobota) o 12:00 na taras Restauracji Bulaj przy Mamuszki 14. Wstęp wolny.

Spotkanie poprowadzi Ewa Lewandowska. Na miejscu będzie można kupić własny egzemplarz książki.

O gościu: dr Jan Daniluk - historyk, adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej pracował m. in. w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w gdańskim oddziale IPN. Na uniwersytecie prowadzi zajęcia przede wszystkim związane z historią powszechną XX wieku. Pasjonat i badacz historii regionalnej, z naciskiem na historię Gdańsk i Sopotu (XIX-XX w.) oraz okres II wojny światowej na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy. W szerszej perspektywie zajmuje się historią SS, SA, niemieckiej policji i jeńców wojennych w niewoli niemieckiej w latach (1933)1939-1945. Interesuje się także historią hazardu w Europie w XIX-XX w. Autor m. in.: Narodziny miasta. Miniatury o wilhelmińskim Gdańsku (1890-1914), Gdańsk 2024; Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939), Gdansk 2022; "Miasta skoszarowane". Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945, Gdańsk 2019, SS w Gdańsku, Wybrane zagadnienia, Gdańsk 2013.

O książce: Gdańsk istniał na długo przed 1890 rokiem. Ale Gdańsk nowoczesny, pozbawiony gorsetu miejskich fortyfikacji, "narodził się", gdy władzę w Cesarstwie Niemiec objął cesarz i król Wilhelm II Hohenzollern. O dokonaniach i znaczeniu w historii Gdańska okresu wilhelmińskiego nadal wiemy za mało. A przecież we współczesnym Gdańsku na materialne pamiątki po latach 1890-1914 natykamy się nieustannie! To wtedy wybudowano dworzec kolejowy, oddano do użytku pierwszy most na Przeróbkę i Stogi, powstała pierwsza elektrownia miejska, wytyczono drogi i linie kolejowe, którymi poruszamy się po Śródmieściu do dzisiaj. Wtedy także coraz aktywniejsze stawało się środowisko miejscowych Polaków. Daniluk bada źródła i oprócz wielkiej historii wyciąga z nich obraz codziennego życia w Gdańsku przed I Wojną Światową: opowiada jakie rozwijały się dyscypliny sportu, czym handlowano na Jarmarku św. Dominika, co grano w kinach, kto był uważany za największego biznesmena i co było najsmakowitszym kulinarnym przysmakiem wilhelmińskiego Gdańska.
źródło opisu: Wydawnictwo Marpress

Opinie

Sprawdź się

Jedynym w Polsce przeglądem spektakli musicalowych w Polsce jest...?