• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Nabucco - spektakl gościnny

opera / operetka
kasy:
58 320-62-62
wystawia:
Polska Filharmonia Bałtycka
Nabucco
Giuseppe Verdiego

W 175 rocznicę światowej premiery! NABUCCO opera z udziałem międzynarodowych solistów, Chóru Opery Polskiej i Roncole Verdi Orchestra!

Już w marcu będzie można zobaczyć słynną operę Giuseppe Verdiego Nabucco. Jest to nie lada okazja, bowiem właśnie w 2017 roku przypada 175 rocznica jej premiery.

W rolę tytułową wcieli się znany polskiej publiczności z koncertów Verdi Gala Giulio Boschetti. W widowisku operowym w roli Abigail wystąpi Silvia Rampazzo. Towarzyszyć im będzie chór Opery Polskiej oraz Roncole Verdi Orchestra.

Scenografia przygotowana na potrzeby widowiska jest inspirowana starożytną Bramą Isztar, której charakterystyczną cechą jest ogromna feeria barw zastosowana w jej dekoracji. Uzupełnienie stanowić będą nasycone kolorami stylizowane kostiumy.

"Nabucco" w produkcji Agencji Artystycznej Pro Musica zostało wystawione po raz pierwszy 31.10.1994 roku w Stuttgarcie. Od tego momentu prezentowano ją już z wielkim powodzeniem na ponad 170 prestiżowych scenach, m. in.: Tonhalle w Zurychu, International Congress Center w Berlinie, Theatre d'Esche w Luksemburgu, Theatre de Beaulieu w Lozannie, Alte Oper we Frankfurcie. W Polsce produkcja zostanie pokazana po raz kolejny i to właśnie w tym jubileuszowym dla tej opery roku.

NABUCCO to jedna z pierwszych oper Verdiego, która już od dnia premiery 9 marca 1842 roku w La Scali przyniosła kompozytorowi niezwykły sukces i sławę. Fenomen tego arcydzieła związany jest ściśle z historią Włoch, których północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, a Verdi - gorący patriota całym sercem popierał aktywnie działające ruchy wolnościowe.

Główną osią akcji opery jest bowiem dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka Verdiego porywała publiczność do burzliwych demonstracji patriotycznych a przepiękne "Va pensiero"... stało się nieformalnym hymnem Włoch. Również samo nazwisko młodego kompozytora stało się dla rewolucjonistów homonimem oznaczającym: Victor Emmanuel, Rex d'Italia (V.E.R.D.I.).

W Polsce po raz pierwszy "Nabucco" wykonano w 1850 roku we Lwowie oraz w 1852 r. w warszawskim Teatrze Wielkim.

Po wojnie, w maju 1983 roku "Nabucco" wystawiła Opera Śląska we wspaniałej interpretacji Napoleona Siessa, a "Va pensiero"... śpiewane zza krat ze wzniesionymi rękami, podczas trwającego wciąż stanu wojennego, było szalenie przejmującym akcentem.

Obecnie "Nabucco" Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie.

Wystąpią:
Nabucco - Giulio Boschetti
Abigail - Silvia Rampazzo

Chór Opery Polskiej
Roncole Verdi Orchestra
dyrygent - Jerzy Salwarowski.

Przeczytaj także

Opinie 1 zablokowana

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery