stat
Impreza już się odbyła

Na styku miasta i portu - wystawa

W Galerii Klif można obejrzeć nostalgiczne fotografie Gdyni z czasów powstawania miasta i portu. Wzrok przykuwa jedna z nich, z której śmiało spogląda ku nam młoda kobieta w eleganckiej sukni, gdyńska Gioconda. Kim była i kto zrobił to niezwykłe zdjęcie? Za jej plecami widać Gdynię w pełnej krasie lat 30-tych ubiegłego stulecia.

7 grudnia 2019 - 15 września 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł

5 - 18 września 2020, godz. 18:00

Gdańsk,
Zdjęcie, o którym mowa jest jednym z kilkudziesięciu, prezentowanych w gościnnych progach Galerii Klif. Wystawa powstała w wyniku współpracy Klifu z Muzeum Miasta Gdyni, a jej otwarcie było częścią obchodów urodzin Gdyni.

Wystawa w znakomity sposób ukazuje fenomen miasta, które powstało z niewielkiej osady, będącej u początków XX wieku dość znanym letniskiem i w ciągu niespełna 20 lat stało się ponadstutysięczną metropolią. Na zdjęciach możemy podziwiać proces budowy gdyńskiego portu, znajdować gdyńskie miejsca, dziś dobrze znane, a wówczas dopiero powstające. Jej tytuł to "Na styku miasta i portu".

Wśród 30 prezentowanych na wystawie fotografii to jedno zdjęcie w sposób szczególny przykuwa uwagę widza. Nie wiadomo, kim jest tajemnicza gdyńska Gioconda i na kogo kierowała swój wzrok, kiedy zwolniono spust migawki. Elegancka suknia, białe rękawiczki i trzymana z przodu torebka lub mała parasolka są podpowiedzią, że mógł to być niedzielny spacer. Zdjęcie zrobiono w dzielnicy Działki Leśne, której piaszczyste pagórki widać na pierwszym planie. Kobieta jest lekko uśmiechnięta i śmiało, ale bez zbędnej kokieterii spogląda w obiektyw. Za nią, jak na dłoni, widać ulicę 10 Lutego z już stojącym budynkiem biurowym ZUS pod numerem 24 (po wojnie siedziba Polskich Linii Oceanicznych) i największym budynkiem mieszkalnym Gdyni, tak zwanym Bankowcem, stojącym u zbiegu ulic 10 lutego i 3 Maja ( ul. 3 Maja 27-31). Jego kształt przypomina płynący transatlantyk. Widać też miejsce, gdzie po wojnie powstanie budynek dworca Gdynia Główna.

Patrząc na zdjęcie możemy znaleźć wiele szczegółów w drugim planie. Po prawej stronie na wodach Zatoki majaczy sylwetka trójmasztowego żaglowca z długim bukszprytem. Widać też Molo Południowe i port. Zdjęcie z pewnością zrobiono pomiędzy 1937 a 1939 rokiem. Miłośnicy historii mają więc czas do 15 marca, by odwiedzić wystawę i odkryć więcej tajemnic tego zdjęcia. Ten świat już przeminął, ale w Galerii Klif można na moment zanurzyć się w przeszłość i nieomal poczuć morską bryzę sprzed osiemdziesięciu lat.
Muzeum Miasta Gdyni i Klif szykują już kolejną wystawę. Tę można oglądać jeszcze do piątku, 15 marca, na pierwszym piętrze Galerii Klif.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Który z trójmiejskich poetów otrzymał w 2009 roku prestiżową Nagrodę Kościelskich?