Wiadomości

Na skrzydłach przeszłości. O motywie ptaków w historii świata.

Kroczący orzeł, XII-XIII wiek, Gniezno.
Kroczący orzeł, XII-XIII wiek, Gniezno. fot. Tomasz Skorupka

Uważano je za święte, otaczano czcią i kultem - to w nich miały ukrywać się dusze przodków. Jedne, jak jaskółki, przepowiadają pogodę, inne, jak bociany, zwiastują wiosnę lub jak pohukujące sowy, wieszczą nieszczęście. Dawniej i dziś - były i są ważnym symbolem. Wiele ich wcieleń można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.Grzechotki, glina, Biernatki.
Grzechotki, glina, Biernatki. mat.prasowe
W pradawnych czasach ptaki były źródłem inspiracji - jak dziś powiedzielibyśmy - artystycznej. Umieszczano je na narzędziach, skałach, biżuterii, naczyniach codziennego użytku oraz tych służących do obrzędów religijnych. Pierwsze wizerunki skrzydlatych stworzeń pochodzą z paleolitu - najsłynniejsze z jaskini Lascaux we Francji. - Na ziemiach polskich w neolicie i wczesnej epoce brązu pojawiały się niezbyt często, ale już późny brąz zaskakuje bogactwem ptasich motywów - mówi autor wystawy Tomasz Skorupka.

Gdańska ekspozycja pt. "Na skrzydłach przeszłości" powstała na bazie zbiorów autora oraz fotografii ptaków przez niego wykonanych. - Fascynuje go rola ptaków w mitologii, wierzeniach i ich przejawach we wczesnych kulturach na ziemiach polskich - wyjaśnia dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Henryk Paner. A pierwsze ślady pojawiały się już w kulturze łużyckiej. Łuski kultowe, wyobrażenia glinianych ptaków, figurki z brązu.

Wózek kultowy, brąz, Katowice.
Wózek kultowy, brąz, Katowice. mat.prasowe
Wierzenia w dusze przodków są typowe nie tylko dla terenów polskich - występują na całym świecie. - Podczas badań w Sudanie udało nam się oswoić ptaka słynącego z dużej nieufności do ludzi - wspomina Henryk Paner. - Ptak był wielkości piłki pingpongowej i spoufalił się ze mną tak bardzo, że razem z nami jadł, spał i podróżował na moim ramieniu. Miejscowi zaś mówili, że muszę być wielkim czarownikiem, skoro mnie się nie boi - śmieje się Henryk Paner. Dzięki temu baza archeologiczna w Sudanie na długi czas stała się celem pielgrzymek okolicznej ludności.

Wystawa w gdańskim Muzeum Archeologicznym prezentuje naczynia, kafle z wyobrażeniami ptaków, w tym między innymi z orłami piastowskimi i jagiellońskimi. Wystawa pozwla prześledzić dzieje motywów ptasich od początków kultury łużyckiej, przez okres celtycki, aż po czasy bardziej współczesne.

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 maja o 13.00

Opinie (2)

 • Fiu, fiu

  powiedział wróbelek Elemelek.

  • 0 0

 • ptaki

  ale bym se polatał, czy Red Bull pomaga ?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Od soboty jedzenie tylko na wynos. Nowe obostrzenia dla gastronomii
Nowe obostrzenia: jedzenie tylko na wynos

Kulinaria

Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Od soboty jedzenie tylko na wynos. Nowe obostrzenia dla gastronomii
Nowe obostrzenia: jedzenie tylko na wynos

Sprawdź się

Dwa spektakle Teatru Wybrzeże zarejestrowała Telewizja Polska w ostatnich kilku latach i wyemitowała w TVP Kultura. Jakie?

 

Najczęściej czytane