• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Na oliwnym drzewie męki - Koncert wielkopostny

Okres Wielkiego Postu to bardzo istotny czas w życiu każdego z nas. Rozważania o istocie cierpienia, jego sensie, nie były obce także kompozytorom na przestrzeni dziejów. Temat ten był powodem powstania wielu emocjonalnych utworów, w których śmierć jawi się jako nieodzowny element zmartwychwstania.

Artyści:
Gabriela Kleban - sopran
Wojciech Bałchanowski - baryton
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Przemysław Stanisławski - dyrygent

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:
P. A. Locatelli - Sinfonia funebre in f minor
J. S. Bach - wybrane arie z pasji św. Jana i św. Marka
B. Stieler - Na oliwnym drzewie męki (światowe prawykonanie)

W pierwszej części koncertu sięgniemy do XVIII-wiecznej literatury muzycznej. Usłyszymy Sinfonię funebre in f minor włoskiego kompozytora i wirtuoza skrzypiec okresu baroku Pietro Antonio Locatellego, a także wybór arii z dwóch pasji Jana Sebastiana Bacha nawiązujące do okresu wielkiego postu.

W dalszej części koncertu odbędzie się prapremiera utworu współczesnego kompozytora Bernarda Stielera Na oliwnym drzewie męki. Jak pisze sam kompozytor:
Pasyjny, wieloczęściowy utwór powstał we wrześniu ubiegłego roku na prośbę prof. Przemysława Stanisławskiego. Niektóre części utworu oparte są na motywach wcześniejszych moich pieśni pasyjnych na chór mieszany. Wykorzystałem teksty z biblii oraz Maksymiliana Radziszewskiego Stabat Mater i Marty Ploty, która jest zwyciężczynią dwóch ostatnich edycji konkursu poetyckiego REDEMPTORIS CUSTOS (...) Części śpiewane przedzielone są recytacją fragmentów psalmów.

Bernard Stieler urodził się w 1951 roku, studiował kompozycję u prof. Andrzeja Koszewskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Jego utwory wyróżniano nagrodami w wielu ogólnopolskich konkursach kompozytorskich.

W koncercie partie solowe zaśpiewają Gabriela Kleban i Wojciech Bałchanowski, studenci Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi Przemysław Stanisławski, dyrygent, wykładowca i profesor gdańskiej Akademii Muzycznej.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    40 zł
  • Bilet ulgowy
    30 zł
Bilety w cenie 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy) do nabycia on-line na interticket.pl oraz w punktach stacjonarnych Informacji Turystycznej w Sopocie oraz w miarę dostępności miejsc na godzinę przed koncertem.  Bilety z Kartą Sopocką (20 zł) do nabycia w punktach stacjonarnych Informacji Turystycznej w Sopocie.

Opinie

Sprawdź się

Gdzie odbył się pierwszy powojenny festiwal jazzowy?