• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

"Na oczach wszystkich" - spotkanie z autorką Katarzyną Włodkowską

Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Włodkowską, autorką reportażu "Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla".

Rozmowę przeprowadzi Magdalena Rigamonti - polska dziennikarka prasowa, radiowa i autorka książek.

Rozmowa będzie o pisaniu reportaży, docieraniu do bohaterów, ujawnianiu spraw i opowiadaniu o "tej drugiej" rzeczywistości, która jest obok nas, często niezauważona. Katarzyna Włodkowska wyciąga bowiem na światło dziennie to o czym nie chcemy może wiedzieć, ale jest ważne do powiedzenia
Podjęty w reportażu temat dotyczy jednej z głośniejszych w ostatnich latach historii. Mariusz, nazwany przez media polskim Fritzlem, przez dwa lata więził żonę w piwnicy. Kiedy sprawa wyszła na światło dzienne, okazało się, że prokuratura maltretowanej kobiecie oraz jej córce trzykrotnie nie uwierzyła. Katarzyna Włodkowska, autorka głośnego reportażu prasowego Dom zły, kilka lat pracowała nad książką, w której stara się odpowiedzieć na kluczowe pytanie czy rodzina i sąsiedzi wiedzieli?

Katarzyna Włodkowska - reporterka Dużego Formatu, była wieloletnia dziennikarka trójmiejskiej Gazety Wyborczej. Za reportaż Dom zły, opowiadający o polskim Fritzlu, została nominowana do wszystkich najważniejszych nagród dziennikarskich i zdobyła prestiżową Grand Press 2017 w kategorii Reportaż prasowy. Inny tekst Katarzyny Włodkowskiej o pierwszej polskiej zakonnicy, która pozwała swoje zgromadzenie został przedrukowany przez magazyn Reportagen, ukazujący się na rynku niemieckim, austriackim i szwajcarskim. W kwietniu 2018, podczas Festiwalu Wrażliwego, nagrodzono ją za cykl tekstów o przemocy wobec kobiet. W tym samym czasie zdobyła nominację do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii Najlepszy materiał dziennikarski za reportaż o nieprawidłowościach w szkołach baletowych. Jest też współautorką materiału (z Katarzyną Surmiak-Domańską), ujawniającego, że Marek Lisiński, założyciel Fundacji Nie Lękajcie Się, walczącej z kościelną pedofilią, wyłudził od jednej z ofiar pieniądze i sam nigdy nie był molestowany. Tekst ten został wytypowany do Nagrody im. Dariusza Fikusa w kategorii Dziennikarstwo najwyższej próby. W 2020 roku ponownie znalazła się w finale konkursu Grand Press. Nominowany reportaż opowiada o zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Opinie

Sprawdź się

Ile metrów liczy zabytkowy piec kaflowy w Dworze Artusa?