stat
Impreza już się odbyła

Na marne - spotkanie autorskie

  • wtorek, 14 grudnia, godz. 18:00
  • Lokalizacja
    Online
  • Bilety
    wstęp wolny

Na marne spotkanie autorskie z Martą Sapałą. Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie inspirowane książką Na marne. Rozmowę z Martą Sapałą poprowadzi Hanna Łozowska. Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie.

w każdy czwartek (do 17.11), godz. 18:00

Wstęp wolny
Wyrzucamy to, co wydaje nam się niejadalne:
sterty ziemniaczanych obierków, dziesiątki suchych kromek chleba, resztki jogurtu zalegające na dnie plastikowych kubeczków, obite jabłka, opakowania z przeterminowanym makaronem, którego nie zdążyliśmy ugotować. Ale czy na pewno marnotrawstwo żywieniowe rośnie w tak szybkim tempie, jak straszą nas media?

Marta Sapała postanowiła zbadać ten temat. Rozmawia z ludźmi, którzy żywią się tym, co znajdą w śmietnikach, zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców, szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych, oddaje głos ludziom bez domu i tym, którzy oszczędzanie mają we krwi. Odwiedza miejsca, w których powstaje żywność, i te, w których kończy się jej droga. Zagląda do magazynów w supermarketach i bankach żywności. Ludzkie portrety splata ze statystykami i opiniami ekspertów. Nie boi się również podawać w wątpliwość powtarzanych w mediach obiegowych opinii dotyczących marnotrawstwa.

Na marne to zbiór reportaży o naszych codziennych nawykach i doskonała lekcja odpowiedzialnej konsumpcji.

Transmisja odbędzie 14 grudnia o godz. 18:00 na profilu CIEE w Facebook Live: www.facebook.com/CIEEGdansk

Marta Sapała - dziennikarka, freelancerka. Współpracuje m.in. z Dwutygodnikiem oraz Znakiem, najczęściej pisze o codzienności, oglądając jej systemowe uwikłanie. Jej ostatnia książka "Na marne" (Czarne 2019), reportaż, o tym jak traktuje się żywność, była nominowana do nagrody Grand Press w kategorii Książka Reporterska Roku 2020. Pracuje nad książką o prawie do oddychania czystym i zdrowym powietrzem.

Hanna Łozowska - kuratorka wydarzeń literackich, dziennikarka, doktorantka literaturoznawstwa, studentka Polskiej Szkoły Reportażu. Na co dzień opiekunka programów literackich w Gdańsku. Związana także z Agencją autorską Opowieści. Prowadzi bloga Halo, książki. Entuzjastka równości.

Projekt DZIAŁAMY W KLIMACIE realizujemy dzięki finansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Organizatorem jest Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Partnerami wydarzenia są Agencja Autorska Opowieści i Gdańska Fundacja Wody. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Czarne.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Statek S/S Sołdek był: