Muzea i galerie sztuki 1 lutego zostały otwarte dla publiczności w ścisłym rygorze sanitarnym. W tym tygodniu planowane jest również otwarcie pozostałych miejsc kultury, takich jak: kina, teatry, filharmonie i opery, jednak przy zachowaniu 50 proc. publiczności. Od kilku miesięcy działają także biblioteki. Powrót kultury do działania w realu na pewno cieszy wielu z was, dlatego podpowiadamy, gdzie warto wybrać się w tym miesiącu, by skorzystać z oferty muzealnej i galeryjnej w Trójmieście.
Muzea w Trójmieście
Przypomnijmy: od 1 lutego muzea i galerie sztuki mogą funkcjonować w ścisłym rygorze sanitarnym, uwzględniającym jedną osobę na 15 m kw. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udostępniło na swojej stronie aktualne wytyczne w tym zakresie. Decyzja o otwarciu pozostaje każdorazowo w kompetencji dyrektorów działających w uzgodnieniu z ich organizatorami/założycielami, dlatego nie wszystkie instytucje ruszyły 1 lutego, część z nich działa od niedawna.
Wybierając się do muzeum lub galerii sztuki, musimy uwzględnić panujące w danym obiekcie zasady wynikające z reżimu sanitarnego. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa, a także dezynfekowanie rąk. W salach wystawienniczych została ograniczona liczba zwiedzających, szatnie pozostają nieczynne, a także pozostałe punkty typu kawiarnie czy restauracje. Działają natomiast sklepiki muzealne.
Dla miłośników sztuki, którzy dawno nie byli w muzeum, na pewno każda wystawa będzie warta uwagi, jednak nie wszyscy z nas mają czas i możliwości, by pójść wszędzie i zobaczyć całość obecnie dostępnej oferty. Dlatego też wybraliśmy kilka propozycji, tych najciekawszych i najważniejszych według nas, których warto nie przegapić.
Muzea i galerie sztuki otwarte dla publiczności. Ale nie wszystkie
W Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej prezentowana jest wystawa "Nowe spojrzenie". To wybór prac, które na przestrzeni ostatnich 20 lat zostały włączone do zbiorów MNG.
fot. Maja Bieśkowska /mat. prasowe MNG
Wystawy w Gdańsku
Wielu na to czekało, by móc znowu odwiedzić oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od 6 lutego czynne są już: Oddział Sztuki Nowoczesnej, Oddział Etnografii, Zielona Brama i Gdańska Galeria Fotografii, a także oddziały zlokalizowane poza Gdańskiem - Muzeum Hymnu Narodowego oraz Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Dodatkowo w najbliższą sobotę i niedzielę (13 i 14 lutego) zwiedzanie wystaw stałych i czasowych we wszystkich oddziałach Muzeum (oprócz Oddziału Sztuki Dawnej) jest bezpłatne.
Miłośnicy fotografii na pewno powinni zaplanować wizytę na wystawach fotograficznych w Zielonej Bramie: Witold Węgrzyn "Nieuchwytna materialność" oraz Agnieszka Rayss "A więc wojna". Wystawa "Nieuchwytna materialność" jest pierwszą tak obszerną i przekrojową prezentacją artystycznego dorobku znakomitego fotografa - od jego debiutu na przełomie lat 60. i 70. XX wieku aż do dziś. Część z prac została pokazana publiczności po raz pierwszy. To sto fotografii ukazujących bogactwo tematyki i różnorodność artystycznych strategii Węgrzyna. Z kolei wystawa prac Rayss "A więc wojna" jest efektem analizy fenomenu rekonstrukcji historycznych oraz ich wpływu na kształtowanie tożsamości Polaków i sposobów postrzegania wspólnotowej historii.
W Zielonej Bramie zobaczymy wystawę "Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku". To niemal 130 prac z dziedziny malarstwa, ceramiki, rzeźby, grafiki i rysunku.
mat. prasowe / MNG
Wielbiciele teatru i kunsztu aktorskiego Krystyny Łubieńskiej nie mogą zaś przeoczyć wystawy prezentowanej w Pałacu Opatów w Oliwie, czyli Oddziale Sztuki Nowoczesnej, przygotowanej przez Dział Teatralny MNG (kuratorką jest Małgorzata Abramowicz). Ekspozycja "Krystyna Łubieńska zaprasza... Nie tylko teatr" w Galerii Teatralnej prezentuje piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki, m.in jej torebki balowe. Aktorka ma ich około 200. Będąc w tym oddziale, warto zajrzeć również do Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej, gdzie czeka nas nowa odsłona Galerii Stałej, czyli wystawa "Nowe spojrzenie" prezentująca wybór prac, które na przestrzeni ostatnich 20 lat zostały włączone do zbiorów MNG. Autorami większości pokazanych dzieł są artyści i artystki debiutujący po 2000 roku. Częścią wystawy jest także prezentacja bogatej kolekcji teatraliów, gromadzonych od ponad 40 lat, między innymi projekty dekoracji i kostiumów oraz fotografie.
Wystawy w Trójmieście
Ekspozycję "Krystyna Łubieńska zaprasza... Nie tylko teatr" obejrzymy w Pałacu Opatów, w Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG.
mat. prasowe /MNG
Komu się jeszcze nie udało zobaczyć wystawy "Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku", która prezentowana jest w Narodowym Muzeum Morskim, to polecam się tam wybrać. Można zobaczyć unikatowe eksponaty wydobyte z dna Bałtyku, a wszystko pokazane w bardzo ciekawej, klimatycznej oprawie.
Przeczytaj także: Wykopaliska z dna morza. O wystawie "Do DNA" w Narodowym Muzeum Morskim
"Był sobie łowca" wystawa w Grodzisku w Sopocie.
mat. prasowe / Grodzisko fb
Wystawy w Sopocie
Przenosimy się do Sopotu, a tam warto zajrzeć do trzech instytucji. Zaczynamy od Skansenu Archeologicznego - Grodzisko, gdzie można zwiedzać skansen oraz wystawę czasową "Był sobie łowca - opowieść o ludziach epoki lodowcowej", która została przedłużona do 30 czerwca br. Zobaczymy tam najstarszy bumerang na świecie, oryginalne narzędzia krzemienne wykonane przez neandertalczyka, liczące kilkadziesiąt tysięcy lat, pierwsze ślady działalności człowieka anatomicznie współczesnego - niezwykły zbiór najstarszych pozostałości ludzkiej wytwórczości na terenach Polski.
Z kolei w Państwowej Galerii Sztuki czekają aż cztery wystawy czasowe: "Władysław Hasior. Prace z kolekcji Galerii Starmach", "Życie przemija, a sztuka trwa. Kolekcja Marii i Marka Pileckich", "Słowa nasycone doświadczeniem. Andrzej Szewczyk z kolekcji Simulart" oraz Erazm Wojciech Felcyn "Bliscy nieznajomi - SOPOT '70". Można je oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 11-19. Szczególnie ciekawie zapowiada się wystawa prac zakopiańskiego artysty - Władysława Hasiora. Większość prac z kolekcji pochodzi z lat 60. i początku lat 70. Był to szczególny czas w twórczości Hasiora, płodny i nowatorski. Rozpoczął wtedy tworzenie wielu cyklów czy też typów prac, które później przez lata kontynuował albo powracał do nich i powielał tematykę. Są to assamblaże, sztandary, obiekty. Jego twórczość to dzieła z pogranicza rzeźby, malarstwa, tkaniny artystycznej oraz happeningu.
Na koniec warto zajrzeć do Muzeum Sopotu, gdzie poza ekspozycją stałą można zwiedzać wystawę czasową "Odzyskane. Detale sopockich wnętrz". Na wystawie zorganizowanej we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Sopocie pokazane są przedmioty, które pierwotnie stanowiły oryginalne wyposażenie wnętrz sopockich mieszkań, kamienic i willi, takie jak: kominki, piece, stolarka, posadzki, poręcze, klamki, sztukaterie, tapety, witraże i inne.
Galerie sztuki w Trójmieście
Wystawa "Życie przemija, a sztuka trwa" w PGS w Sopocie.
mat. prasowe /PGS Sopot
Wystawy w Gdyni
Z okazji 95. urodzin Gdyni (prawa miejskie Gdynia otrzymała 10 lutego 1926) odbywają się różne uroczystości. Muzeum Miasta Gdyni z tej okazji udostępnia na swojej stronie kilkanaście fotografii ze swoich zbiorów prezentujących Gdynię z okresu połowy lat 20 XX. wieku. Zdjęcia obrazują rozwój młodej Gdyni i portu, uzmysławiają skalę metamorfozy dawnego letniska w nowoczesny ośrodek miejski. Można powiększać kadry zaprezentowane w najwyższej rozdzielczości, poszukując znajdujących się na nich detali, postaci oraz porównania prezentowanych miejsc z ich współczesnym wyglądem. Więcej takich dokumentów znaleźć można w cyfrowym archiwum Muzeum Miasta Gdyni dostępnym na stronie www.gdyniawsieci.pl.
Przeczytaj także: Wystawa poświęcona projektantowi Januszowi Kaniewskiemu z Mazdą w tle
A na odwiedzających MMG w siedzibie czekają wystawy czasowe "Legenda Radmoru", "Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci" oraz wystawa stała "Gdynia - dzieło otwarte" z nowym modułem czasowym poświęconym dziejom gdyńskiej kolei. O pierwszej wystawie pisaliśmy w artykule: Ponad 70 lat historii Radmoru na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni. Bohaterem drugiej jest z kolei Janusz Kaniewski, uznany na świecie polski projektant samochodów, wizjoner, wrażliwy na estetykę przestrzeni publicznej. Przedwcześnie zmarły projektant to postać niezwykła, człowiek pełen wizji, silnie związany z Gdynią. Współtworzył festiwal Gdynia Design Days, doradzał w sprawie estetyki miasta. W 2020 roku minęło 5 lat od jego śmierci. Wystawę poświęconą Kaniewskiemu obejrzymy do końca maja br.
Z okazji 95. urodzin Gdyni MMG prezentuje na swojej stronie kilkanaście fotografii ze swoich zbiorów ukazujących Gdynię z okresu połowy lat 20 XX. wieku.
mat. prasowe /MMG
Warto na koniec wspomnieć, że muzea i galerie nieustannie angażują się w życie kulturalno-społeczne swoich miast, dlatego wciąż organizowane są z ich udziałem różne inne przedsięwzięcia, jak spotkania, spacery, warsztaty czy oprowadzania kuratorskie. Część z nich odbywa się w sieci, a niektóre już na żywo, np. gra terenowa w Gdyni (13 lutego).