• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Mystic Opera: Eneos (3 opinie)

opera / operetka
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
data premiery:
4 listopada 2017
Mystic Opera: Eneos

"Mystic Opera: Eneos" to współczesna opera mistyczna na Teatr Szekspirowski, 10 głosów, skrzypce i kontrabas w reżyserii i kompozycji Agnieszki Kamińskiej . Przestrzeń teatru stanie się instrumentem, grającym kluczową rolę w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Historia Eneosa, opowiedziana muzyką, śpiewem, ruchem, słowem i światłem zaprowadzi słuchacza w świat snu, w którym może zdarzyć się wszystko...

Eneos (gr.) to ten, który nie ma głosu i zagubił swoją tożsamość, ale także ten, który stwarza się na nowo, odradza się, aby ujrzeć pełnię własnego istnienia. Eneos to również stan umysłu, w którym każdy z nas może przejrzeć się jak w lustrze.

A zaczęło się tak: Którejś nocy, we śnie, Eneos przenosi się do świata duchowego, w którym poznaje odwieczne prawdy. We śnie jego wewnętrzne aspekty są spójne, jest zarówno wojownikiem jak i czułym kochankiem, jest kobietą i mężczyzną, dzieckiem, starcem i aniołem. W tej przestrzeni ma kontakt ze swoimi przodkami, z Naturą i pierwotnymi instynktami. Z tęsknoty za urzeczywistnieniem swego snu, Eneos się budzi... i słyszy pierwsze dźwięki w przestrzeni cichego z natury budynku teatru.

Agnieszka Kamińska o spektaklu: "Eneos - z greki - to ten, który nie ma głosu, nie ma tożsamości. Imię Eneos zawiera w sobie słowo NEO - nowe życie. W spektaklu-operze "Mystic Opera: ENEOS" pragnę przedstawić transformację Eneosa, który pogrążony we śnie, poznaje różne aspekty swojej osobowości, dzięki czemu otrzymuje nowe życie. Cały spektakl jest w konwencji snu i właśnie w tym stanie świadomości dokonuje się transformacja bohatera. Bardzo mnie ciekawi także, czy widzowi uda się jednoznacznie rozpoznać, która z postaci na scenie jest Eneosem.

Od zawsze interesowało mnie także "budzenie" architektury dźwiękiem. Budynek teatru sam z siebie (jako obiekt) również nie ma głosu czy tożsamości. Dopiero gdy ktoś go ożywia swoją obecnością, animuje czy w nim śpiewa, miejsce otrzymuje w pewnym sensie nowe życie i duszę. Teatr Szekspirowski, w którym miejsce będzie miała premiera spektaklu, to wyjątkowe akustycznie i architektonicznie miejsce, dzięki czemu ożywianie dźwiękiem tego miejsca będzie dla widza, mam nadzieję, bardzo ciekawą przygodą.

Spektakl opiera się na moim autorskim scenariuszu, libretcie i kompozycjach muzycznych, czerpie z wielokulturowości, rytuałów, archetypów, śpiewu tradycyjnego, a także z melodyki, którą wnoszą ze sobą do spektaklu aktorzy-śpiewacy oraz muzycy."

Reżyseria, muzyka, scenariusz, produkcja: Agnieszka A. Kamińska
Koordynacja, produkcja: Michał Juzoń

Obsada
Aktorzy / śpiewacy:
Natalia Chylińska
Agnieszka Gliwińska
Agata Jewstafiew
Michał Juzoń
Agnieszka Kamińska
Paula Konopczyńska
Sylwia Nosarzewska
Grażyna Ossowska
Wiktor Sieklicki
Michał Zeltman
Skrzypce: Magdalena Staniszewska
Kontrabas: Klaudia Karbowiak

Opinie (3)

 • (opinia sprzed 5 lat)

  Niesamowity spektakl !!! @

  • 0 0

 • Szkoda (opinia sprzed 5 lat)

  Szkoda, że nie ma już biletów!

  • 0 0

 • Bedzie super (opinia sprzed 5 lat)

  nie moge sie juz doczekać:)

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery