• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Mystic Festival bojkotowany przez katolicki portal

Ewa Palińska
29 maja 2023, godz. 14:00 
Opinie (528)
 • Katolicki portal nawołuje do podpisania protestu przeciwko organizacji Mystic Festivalu.
 • Katolicki portal nawołuje do podpisania protestu przeciwko organizacji Mystic Festivalu.

Bojkot Mystic Festival przez katolicki portal: "Szatan nie ma żadnych praw! Nie dla bluźnierczego terroru Mystic Festival! Nie dla festiwalu Szatana!" - takimi hasłami rozpoczyna się protest, który przeciwnicy gdańskiej imprezy zamieścili na stronie jednego z katolickich portali. - Nikogo do przyjścia nie zmuszamy, trzymamy się na dystans. Drugiej stronie radzę zrobić to samo - komentuje Arkadiusz Hronowski, organizator festiwalu.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone
Czy uważasz protest przeciwko Mystic Festivalowi za zasadny?

Mystic Festival narodził się w 1999 r. Pod tym szyldem wystąpiły już w Polsce największe gwiazdy metalu i okolic, m.in.: Iron Maiden, Judas Priest, Slayer, Slipknot, Celtic Frost, Sabaton, King Diamond, Nightwish, Mercyful Fate, Opeth i Emperor.

Po edycjach w Krakowie, Wrocławiu, Chorzowie i Katowicach, a także po kilku latach przerwy Mystic Festival wrócił na mapę w 2019 r. w Krakowie, by wreszcie znaleźć swoje miejsce w unikalnej przestrzeni gdańskiej stoczni. Tak opisywaliśmy pierwszą gdańską edycję w 2022 roku.

Jednym z headlinerów tegorocznej edycji Mystic Festivalu będzie zespół Ghost, krytykowany przez katolików za to, że "nagrywa i wykonuje popowe hymny, które gloryfikują i sławią to, co obrzydliwe i świętokradcze".

Mystic Festival: przeciwnicy chcą go zakazaćGdańsk ma bogate metalowe tradycje nie tylko jeśli chodzi o muzykę, ale też o kontrowersje, jakich się w treściach piosenek dopatrują katolicy. Nie inaczej jest tym razem. Działa przeciwko Mystic Festivalowi wytoczył jeden z portali katolickich.

- Przygotowaliśmy petycję do właścicieli terenów Stoczni Gdańskiej o anulowanie antykatolickiego Mystic Festival - informują organizatorzy protestu. - Oczekujemy natychmiastowej interwencji, aby nie doszło do bluźnierczego festiwalu.
Mystic Festival 2022 - tysiące fanów na pierwszej edycji Mystic Festival 2022 - tysiące fanów na pierwszej edycji

Portal polskakatolicka.org wskazuje, że wśród zespołów, które mają wystąpić na tym festiwalu, są m.in.:

 • Behemoth łączący demoniczną oprawę muzyczną z satanistycznymi tekstami, np. Lucyferze, módl się za nami ("Lucifer Ora Pro Nobis") czy Amen będący świętokradzką wersją modlitwy "Zdrowaś Maryjo";
 • Ghost "nagrywa i wykonuje popowe hymny, które gloryfikują i sławią to, co obrzydliwe i świętokradcze" (ich własny opis);
 • Danzig - z satanistycznymi tekstami i okładkami albumów;
 • Watain - trącące okultyzmem rytuały sceniczne, liczne odwołania do szatana.
 • Grave (po polsku: "Grób") - tematyka cmentarna;

a także zespoły o nazwach: Lucifer, Hell:on, Dom zły i Hostia.Materiał archiwalny z 2016 r.

Protesty przeciwko zespołom metalowym odbywają się co jakiś czas. Tu relacja z jednoosobowego protestu przed koncertem Behemotha w 2016 r.

Mystic Festival w Boże CiałoPrzedstawiciele katolickiego portalu są urażeni, ponieważ jeden z festiwalowych dni wypada w Boże Ciało - uroczystość liturgiczną dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

- W dniach 7-10 czerwca br. na terenie Stoczni Gdańskiej ma się odbyć pełen bluźnierczych zespołów Mystic Festival. Co najbardziej oburzające, to właśnie w Boże Ciało (8 czerwca) ma zagrać satanistyczny "Behemoth", gloryfikujący obrzydliwość i świętokradztwo "Ghost" oraz naśmiewający się z konsekracji zespół "Hostia" - podkreślają autorzy apelu.

Współorganizator Mystic Festivalu: "robimy swoje dla tych, którzy tego chcą"

- Nie mam zbyt wiele na ten temat do powiedzenia, bo nie rozumiem tego typu działań, nie śledzę tego - mówi Arkadiusz Hronowski, współorganizator Mystic Festivalu. - Robimy swoje i wydaje mi się, że robimy to dobrze, bo nie było do tej pory negatywnych opinii. Robimy to dla tych, którzy tego chcą. Jeżeli komuś to nie pasuje, niech się po prostu do nas nie zbliża, tak jak my się nie wtrącamy do życia innych.
Wyłącznie zbliżeniowe płatności na Festiwalu Mystic Wyłącznie zbliżeniowe płatności na Festiwalu Mystic

Wydarzenia

Mystic Festival: Ghost, Danzig, Gojira (88 opinii)

899 zł
ciężkie brzmienia, festiwal muzyczny, rock / punk

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (528)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Wystawa Stocznia

15 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych?

 

Najczęściej czytane