"Myślcie sobie, co chcecie" - Skawiński, Domańska i Radwan w Glaza Expo Design

Wystawa "Niepodległość Trójkątów" to pierwsza z 3 wystaw organizowanych z okazji 30-lecia galerii sztuki Glaza Expo Design.
Wystawa "Niepodległość Trójkątów" to pierwsza z 3 wystaw organizowanych z okazji 30-lecia galerii sztuki Glaza Expo Design. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Wernisaż trojga przyjaciół - artystów wywodzących się z różnych środowisk i prezentujących trzy różne style w malarstwie, otworzył pierwszą z trzech wystaw zaplanowanych na 30-lecie najstarszej prywatnej galerii sztuki w Gdańsku - Glaza Expo Design. "To dla nas magiczna chwila" - mówiła właścicielka galerii, Barbara Glaza. Swoje prace zaprezentowali Grzegorz Skawiński, Alicja Domańska i Łukasz Radwan.Wydaje się, że niewielka galeria wzdłuż najpopularniejszej ulicy w gdańskim centrum miasta była tego popołudnia najweselszym i najgłośniejszym miejscem w okolicy. Już z daleka można było dostrzec gości gromadzących się przy Glaza Expo Design. Choć pogoda nie dopisywała, a deszcz lał się strumieniami, galeria państwa Barbary i Tomasza Glazów wypełniła się po brzegi uśmiechniętymi gośćmi. Zaproszenie przyjęli m.in. prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, Ewa Adamska, kierownik referatu ds. kultury Urzędu Miasta Gdańska, Hanna Zych-Cisoń, przewodnicząca sejmiku, Małgorzata Chmiel, poseł na Sejm i Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący fundacji Wspólnota Gdańska.

30-lecie galerii Glaza Expo DesignAtmosfera wernisażu była gorąca i to nie ze względu na niewielki metraż galerii, ale emocje. Od samego początku dało się wyczuć wprost rodzinny klimat tego miejsca i społeczności z nim związanej. Goście gratulowali państwu Glaza wejścia w czwartą dekadę prowadzenia galerii i życzyli im kolejnych 30, "a nawet 130" lat działalności.

- Wielkie, wielkie gratulacje - mówił Andrzej Stelmasiewicz. - Myślę, że już przeszliście do historii Gdańska. To jest wasz pomnik za życia. Trwacie na tym posterunku z największym poświęceniem i hartem ducha. Ogromne brawa dla Basi i dla Tomka. Cóż jest galeria, szczególnie tak nieduża, że tu poszaleć nie można; tu najważniejsi są Glazowie.
Glaza Expo Design obchodzi swoje 30-lecie. Na zdjęciu właściciele galerii wraz z córką.
Glaza Expo Design obchodzi swoje 30-lecie. Na zdjęciu właściciele galerii wraz z córką. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Wernisaż trojga artystówNic dziwnego, bo okazja była niecodzienna i - przede wszystkim - długo wyczekiwana. Swoje obrazy zdecydowali się pokazać artyści znani już skądinąd szerokiej publiczności: Grzegorz Skawiński, muzyk i lider zespołu Kombii, Alicja Domańska, malarka i laureatka wielu nagród za twórczość artystyczną oraz Łukasz Radwan, promotor sztuki i dziennikarz, który po raz pierwszy zdecydował się wystawić swoje prace na widok publiczny.

- Niepodległość Trójkątów zrodziła się w mojej głowie wcześniej - mówił Łukasz Radwan. - Namówiłem moich przyjaciół, abyśmy stworzyli tę wystawę. Tytuł jest nieprzypadkowy: Omne trinum perfectum, czyli wszystko, co w trójce, jest doskonałe.
- Obrazy Alicji są rozchwytywane, a my z Grzegorzem jesteśmy trochę jak Nikifor: robimy to, co musimy, czyli po prostu to, co nam w duszach gra - dodał Radwan. - Jest trochę psychodelii w naszych obrazach, jest dużo koloru. Skawiński to prawdziwy szaman: jego obrazy są przestrzenne, bawi się formą. To pracochłonne; nie miałbym takiej cierpliwości jak on.

Zamienił gitarę na pędzel. Mniej znana pasja Grzegorza SkawińskiegoTrzy różne styleKażdy z artystów pokazujących swoje obrazy w galerii przy ul. Długi Targ 20/21Mapka prezentuje swój własny, odmienny od reszty styl twórczości.

Obrazy Skawińskiego, wystawione vis a vis wejścia do lokalu, przykuwają uwagę gości feerią barw, abstrakcyjnymi motywami, wykorzystującymi elementy etniczne i fantastyczne. Jak twierdzi autor, poprzez kolor wyraża swoje emocje i stan umysłu. W obrazach Alicji Domańskiej każdy może doszukać się własnej interpretacji. To sztuka ekspresyjna, sensualna, sięgająca do emocji i podświadomości. Z kolei Łukasz Radwan, podpisujący się pod swoimi obrazami jako Łukasz Amenhotep, inspiruje się sztuką egipską, sztuką starożytnych Indii, etniczną i afrykańską. Nawiązuje także do Stanisława Lema.

- Wyznaję zasadę, że wszystko jest energią, płynie, jest w ruchu - mówiła Alicja Domańska w rozmowie przeprowadzonej przez Łukasza Radwana. - Moje obrazy są sumą energii, którą przetwarzam (...). Pracuję na żywym organizmie, abstrakcja jest mną, ja jestem abstrakcją. Dobrze mi z tym.

Niepodległość trójkątówSpośród trojga artystów, prezentujących swoje prace podczas wernisażu, tylko dla Domańskiej jest to swego rodzaju chleb powszedni. Malarka ma za sobą liczne wystawy nie tylko w Polsce, lecz także za granicą, m.in. w Paryżu, Berlinie, Londynie i Sztokholmie. Skawiński, choć występuje na scenie od lat, z obrazami wystawia się od niedawna. Artysta przyznał się zgromadzonym gościom do ogromnej tremy. Dla Radwana to pierwsza okazja, by zamiast - jak do tej pory - oceniać sztukę, wystawić się innym do oceny.

- Powiem jeszcze na koniec, tylko żebyście się nie gniewali - mówił Radwan. - Przypomina mi się tytuł książki Richarda Feynmanna, "A co ciebie obchodzi, co myślą inni?". Myślcie sobie, co chcecie i bawcie się dobrze z nami. Jesteśmy do waszej dyspozycji.
By jeszcze uświetnić wydarzenie, pod koniec części oficjalnej Skawiński złapał gitarę i zaśpiewał kilka piosenek specjalnie dla zgromadzonych gości.


Wystawa "Niepodległość trójkątów" zostanie udostępniona dla gości w dniach 4-28 lipca. To pierwsza z trzech wystaw zaplanowanych z okazji jubileuszu galerii Glaza Expo Design. 27 sierpnia rozpocznie się wystawa zbiorowa aż 45 artystów, a 17 września wernisaż właściciela galerii, Tomasza Glazy, który do tej pory zajmował się głównie wzornictwem i architekturą, a maluje od niedawna.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (59)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Rozrywka

Sprawdź się

Sprawdź się

Najdłuższy festiwal teatralny w Trójmieście to: