stat
Impreza odwołana
PATRONAT

Muzyka znad Dunaju

Dwa dzieła Beethovena przedzielone efektownym Koncertem na trąbkę Hummela przenoszą nas w atmosferę Wiednia początku XIX stulecia.

Beethoven, dziś podziwiany głównie jako twórca symfoniczny, mistrz doskonałych kwartetów i niezwykle różnorodnych sonat fortepianowych, próbował swoich sił także w sztuce teatralnej. Jego jedyna opera - Fidelio ostatecznie, po wielu przeróbkach odniosła sukces. W czasie pracy nad tą operą powstały aż cztery uwertury, Leonora I (pierwotnie opera nosiła taki właśnie tytuł) jest chyba najmniej znana - warto więc może ją przypomnieć. Mało też znana jest muzyka do jedynego baletu Beethovena - Twory Prometeusza. Z tej bardzo różnorodnej, utrzymanej w lekkim charakterze muzyki, znamy dziś właściwe temat finału, który potem został wykorzystany przez Beethovena w Wariacjach fortepianowych Es-dur op. 35 oraz finale Eroiki.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert na trąbkę Es-dur Hummela, podobnie jak napisany niecałe 10 lat wcześniej koncert Josepha Haydna, napisany był z myślą o wirtuozie trąbki - Antonie Weidingerze, który specjalizował się w grze na nowej odmianie trąbki - trąbce klapowej. Już w 1813 skonstruowano używaną do dzisiaj trąbkę wentylową i trąbka klapowa wyszła z użycia. Pamiętamy o niej głównie dzięki wspaniałym koncertom powstałym dla zademonstrowania jej możliwości.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Wojciech Rodek - dyrygent
Romain Leleu - trąbka

Program:
Ludwig van Beethoven - Uwertura Leonora I op. 138 [9']
Johann Nepomuk Hummel - Koncert na trąbkę Es-Dur [21']
Przerwa [20']
Ludwig van Beethoven - Twory Prometeusza op. 43 [63']

Koncert objęty programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!". Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Co to jest antresola?