• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na cykl koncertów: Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska! Od kilku lat gdańszczanie i turyści odwiedzający Gdańsk mają okazję uczestniczyć w muzycznych spotkaniach w historycznych obiektach grodu nad Motławą dzięki koncertom z cyklu Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska. Koncerty wpisały się na stałe w letnią ofertę miasta.

Wydarzenia w ramach cyklu będą się odbywać 1-5.08 i 8-12.08 włącznie. Podczas 10 koncertów w zabytkowych wnętrzach muzycy związani z Polską Filharmonią Bałtycką wykonają utwory muzyki klasycznej i popularnej.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie m.in. C. Ph. Bach, W. A. Mozart, W. Kilar, S. Moniuszko, Skaldowie, F. Sinatra, E. Presley.

Prelekcje na temat zabytkowych miejsc poprowadzi Aleksander Masłowski.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Sobota, 11. sierpień 2018, 19:00 Kościół Greckokatolicki św. Bartłomieja

Występują:
Gdańskie Trio Stroikowe:
Marta Różańska - obój
Andrzej Wojciechowski - klarnet
Mirosław Pachowicz - fagot

W programie:
L. Durey - Divertissement op. 107 (polskie prawykonanie)
W. Lutosławski - Trio na obój, klarnet i fagot
B. Baczewski - Reed Trio
P. Pierne - Bucolique variee

Pomysł stworzenia Gdańskiego Tria Stroikowego zrodził się spontanicznie. Pierwotnie miał być to jednorazowy projekt powołany do życia w celu wykonania Tria Stroikowego Piotra Pawlaka podczas finału Forum Młodych Kompozytorów. Konkurs ten odbywał się jesienią 2013 w Studio im. A. Hajduna w Radio Gdańsk. Utwór okazał się kompozycją zwycięską, a sam występ zespołu zyskał wiele przychylnych i optymistycznych recenzji. Powodowani tym sukcesem, młodzi muzycy postanowili kontynuować działanie na tym polu. Okazało się bowiem, iż na pomorskiej scenie muzyki klasycznej brakuje tria stroikowego.

Członkami Gdańskiego Tria Stroikowego są absolwenci i obecni młodzi pracownicy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki: ad. dr Marta Różańska - obój, dr hab. Andrzej Wojciechowski - klarnet, mgr Mirosław Pachowicz - fagot. Poza tym, na co dzień są to pracownicy Opery Bałtyckiej i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina. Każdy z muzyków posiada na swoim koncie wiele indywidualnych osiągnięć na konkurach w kraju i zagranicą.

Ich przyjaźń i muzyczna współpraca zaczęła się jeszcze w trakcie studiów, kiedy z powodzeniem zasiadali jako pierwsze głosy-soliści w Orkiestrze Akademickiej czy biorąc udział w licznych projektach kameralnych. Po zakończeniu studiów (wszyscy uzyskali dyplomy z wyróżnieniem), wielokrotnie powracali do wspólnego koncertowania. Do ich wspólnych osiągnięć należą m.in. nagranie płytowe do doktoratu Andrzeja Bukowskiego (Kwintet Es-dur op.88 A. Reichy), występy w koncertach z muzyką kameralną F. Poulenca w 50. rocznicę jego śmierci oraz wykonanie (jako soliści) Symfonii Koncertującej Es-dur KV272b W. A. Mozarta z Orkiestrą Akademicką (15.03.2014 r.) i Polską Filharmonią Kameralną Sopot (dyr. W. Rajski, październik 2014).

Chętnie koncertują w Trójmieście. Prezentowali się podczas Festiwalu "Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska", Niedzielnych Koncertów w Domu Uphagena, Wieczorów Muzycznych w Kościele Św. Andrzeja Boboli w Sopocie, Czwartkowych Wieczorów Muzycznych w Dworku Sierakowskich w Sopocie, koncertów w ramach cyklu "Muzyka Europy w kościele gdańskiej Polonii" i in. Ich udział w odbywającym się w lipcu 2014 International Music Competition na Malcie zakończył się zdobyciem 3 nagrody głównej. I Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną za wykonanie kompozycji powstałej po 1960 zdobyli z kolei podczas 25. International Competition for Young Musician "Citta di Barletta" we Włoszech (2015).
W repertuarze zespołu znajduje się wiele klasycznych utworów na trio stroikowe, m.in.: kompozycje W. A. Mozarta, A. Tansmana, A. Szałowskiego, M. Spisaka, E. Bozzy, W. Lutosławskiego oraz dzieła twórców gdańskich: W. Walentynowicza, M. Czerniewicza, P. Pawlaka.
www.facebook.com/gdanskreedtrio

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Tradycyjnie w Gdańsku Oliwie podziwiać możemy w okresie świątecznym wyjątkową szopkę. Z czego jest ona wykonana?